Материалдар / Ашық сабақ, Шалкиіз Тіленшіұлының нақыл сөздері, 8-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ, Шалкиіз Тіленшіұлының нақыл сөздері, 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, шендестіру, әсірелеу, антитеза) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2022
669
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 86 мектеп-гимназиясы

І Дананың сөзі – ақылдың көзі

Уақыты: 25.10.2021ж. Мұғалімнің аты-жөні: Нурдинова Г.К.


Сыныбы: 8 «Б» қатысқаны: 21 қатыспағаны:0

Сабақтың тақырыбы:

Шалкиіз Тіленшіұлының нақыл сөздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.3.1-шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, шендестіру, әсірелеу, антитеза) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;

Сабақ мақсаттары

  • Толғаудың көркемдік ерекшелігін саралау, көркемдегіш құралдардың қолданысын, автор стилін анықтау;

  • нақыл сөздердің астарлы ойын талдау.

Бағалау критерийлері

- тілдік көрінісіне талдау жасайды, автор стилін анықтайды;

- нақыл сөздердің астарлы ойын талдайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Толғаудағы жыраудың өз бейнесіне, әмірші бейнесіне, ондағы елдік мұраттың бейнелену ерекшелігіне талдау жасайды.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология:, толғау, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасы, толғаудағы тілдік көрінісі т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, авторлық қолданыс, мен ... ойлаймын т.б.

Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу: топтық, жұптық жұмыста оқушыларды өзгенің пікіріне құрметпен қарауға баулу.

Әділдік: топ мүшелерінің бірін-бірі бағалау кезінде академиялық адалдық қағидасын сақтауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихымен байланыс. Шалкиіз жырау қазақ пен ноғайлы хандарымен, соның ішінде ноғайлының билеушісі Би Темірмен жақын араласқаны белгілі.

Музыкамен байланыс. Б.Тілеуханның орындауындағы Шалкиіз толғауын тыңдатуға болады.

Алдыңғы білім

Ақтамберді, Шалкиіз жыраулардың толғауларымен танысып, «Би Темірге бірінші толғаудың» мазмұнын толықтай меңгерді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин.










5мин



1.Қызығушылықты ояту.
Ой сергіту.«
Комплименттер бұрқасыны»
Оқушылар берілген уақыт ішінде (1-1,5минут) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплиментті жазады. Комплимент жеке сөз емес, толық сөйлем түрінде болғаны дұрыс.


2. Өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру.

Б.Тілеуханның орындауындағы Шалкиіз толғауын тыңдату арқылы сұрақтарға жауап беру.

1.Шалкиіз кім?

2.Толғаудан нені байқауға болады?

3.Толғауда өсиет – өнегеге, ақыл-нақылға толы шумақтар кездесе ме?


3. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Жазып болған соң қағаздарды домалақтап, қармен атқыласқандай бір-біріне лақтырулары керек. Содан кейін өздері ұстаған «қарды» ашып оқиды.





Оқушылар толғаудан нақыл сөздерді табады





Тиімділігі:

оқушылардың өзін қадірлеуді білуі











МД слайд











https://www.zharar.com/kz/olen/10311-temir.html


Сабақтың ортасы



15мин

































10мин.

М Жыраулар поэзиясы- ғасырлар қойнауынан көктей өтіп, әр буын ұрпағының азығына айналған, өршіл рухты, дария даналықты, жауһар жырлар. Жыраулар поэзиясы- өз тұсындағыларға да, келешек ұрпаққа да ғибрат, өнеге аларлық тағлымы зор мұра, асыл көмбе екен. Ендеше, балалар, «Селдей екпінді, таңдай сұлу» жырларымен хан мен халқын ұйытқан Шалкиіз жырау туралы білетінімізді толықтырып, ғибратнамалық сөздерін жанымызға сақтай білейік.

1-тапсырма. «РАФТ» әдісін қолдану арқылы шығармадағы көркемдегіш құралдарды талдап, жырау тілінің сөздігін жасаңыздар.

Толғаудан үзінді

Көркемдегіш құрал

Мағынасымәні

1.Сұлтан ием, сен менің

Бармай тапқан Қағбамсың!

2.Алп, алп басқан, алп басқан

Арабы торым өзіңсің.

3.Жазылы, алтын, қол кескен

Алдаспаным өзіңсің!


Метафора





Нақыл сөз




1.Жақсыңнан мені кем көрдің,

Жаманыңмен тең көрдің.

2. Көп ішінде бір жалғыз

Көп мұңайып жылайды –


Метонимия




Алтынды кесе сары бал..

Тал мойныма қол артсаң... Егеулеген болат ете алмас

Эпитет





Дескриптор:

  • тілдік ерекшелігін/қолданысын талдайды;

  • толғаудан нақыл сөз табады;

  • Үзіндінің мағынасын жазады.

  • Кері байланыс.

Ширату жаттығуы.Толғаудан болымсыз етістік тұлғасындағы сөздерді атап беріңіз.


2-тапсырма ТЖ.

Оқушылар жыраудан қалған нақыл сөздерді оқып, жұпта, топта мағынасын ашады.

Екі түрлі түсініктеме күнделігі

Нақыл сөздер

Астарлы ойы

1-топ

Тұсында болған  мәртті қорлама – табылмайды керекте.


Айдын сулар, аймақ көл – тасыса дөңбек келтірер,

Көп өтірік, жаман сөз – басыңа бәле келтірер.


Жүйрікпін деп жалданба – жолығарсың арланға.


2-топ

Ақылсыз достан ақылды дұшпан артық.


Жағаңа дұшпан қолы тимеске – артыңда туысқанның көбі игі.


Бір жақсымен дос болсаң – азбас-тозбас мүлкі етер,

Бір жаманмен дос болсаң – бар ғаламға күлкі етер.


3-топ.

Ағайынның ішінде бір жақсысы бар болса –

қаумалаған көп жаман сол жақсыны көре алмас.


Алға сап жауап бермеңіз – арғы түбін ойламай.


Арғымақ атқа көп міндім – садаға кетсін буданнан,

Азаматқа көп ердім – садаға кетсін туғаннан.


Дескриптор:

  • Нақыл сөздерді оқиды;

  • Астарлы ойын анықтайды;

  • Көркемдегіш құралдарды табады;

  • Кері байланыс.
















Кестені топ мүшелерімен ақылдаса отырып толтырады

















Тиімділігі:

Оқушылар нақыл сөздердің өмірде қажеттілігін түсінеді.















Топтар бір-бірінің жауаптарын тексеріп бағалайды.
























«Екі жұлдыз, бір тілек»














МД слайд












578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!