САБАҚ:
География ғылымының
дамуы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі:
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
7.1.1.2 -саяхатшылар мен
зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап,
баға береді
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
География
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Алдыңғы
тақырып
|
Географияны зерттеу
нысандары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
Топқа
бөлу 2
минут
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол
топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық
сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан
құшақта,
Көршіңді сол жақтан
құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Бүгінгі тренинг
барысы,
Біз үлкен
отбасы.
|
Жіпте жайылған фотосреттерді
алып, түріне сай топтарға
бөлінеді.
(Көршілер қимыл –
қозғалыстар арқылы жаттығуды
жасайды)
|
Ортасы 20
минут
|
Білу және түсіну 10
минут
Топтарға
тапсырма:
(Мәтін бөліктерін
тарату)
Оқулықтағы тапсырмаларды
топтарға бөлу
География (гр. γεωγραφία, «жерді сипаттау» деген мағына
береді: гр. γαία — «Жер»
және гр. γράφειν — «сипаттап жазу»,
«суреттеу»[1])
— жер беті табиғаты туралы, халықтар мен олардың шаруашылық
іс-әрекеттерін зерттейтін ғылым:
-
Жердің географиялық қабығын
зерттейтін ғылымдар кешені. Географиялық ғылымдардың зерттеу
нысандары: геосфера (биосфера, атмосфера, литосфера, гидросфера және жер қабаты)
және геожүйелерді (ландшафтты, табиғи
аймақтарды, биогеоценозды т.б.)
-
белгілі бір территорияның
аймақтың, нысанның, құбылыстың немесе процестің уақыт пен
кеңістікке байланысты ерекшеліктері туралы білім жиынтығы (мысалы,
мұхиттар мен құрлықтар
географиясы, Қазақстан
географиясы, дала
географиясы, әлеуметтік
география, тарихи
география).
Географияның зерттеу нысаны - әр түрлі дәрежедегі
географиялық орта компоненттерінің орналасуы мен өзара әрекеттесу
заңдары мен заңдылықтары болып табылады. Зертеу нысанының
күрделілігіне және кеңдігіне байланысты география пәні ортақ
географиялық ғылымдар жүйесін құрайтын бірнеше мамандандырылған
(салалық) ғылым түрлеріне бөлінеді. Олардың ішінде ерекше
аталатындар: жаратылыстану география ғылымдары
(физикалық
география,
жердің географикалық қабықтарын тану
ғылымы, тoпырақтану, климатология, гляциология, гидрология, океанология, палеография) және қоғамдық географиялық ғылымдар
(әлеуметтік-экономикалық
география, тарихи география). Кейде географиялық картографияны да
жеке ғылым ретінде бөліп айтады.
Географиялық зерттеулердің басты міндеті — табиғат
ресурстары мен жағдайларын жан-жақты зерттеу, оларды тиімді
пайдаланудың, өндіргіш күштерді орналастыру мен дамытудың,
табиғатты қорғаудың және қалпына келтірудің ғылыми негіздерін
жасау
Қолдану 8 минут
Постер жасату.
Жалпыға арналған
тапсырма:
Оқушылар жаңа білімге сай
оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге
түсіреді.
|
«Әлемді
шарлау» әдісі арқылы
түсіндіріледі.
Постер
жасату.
Оқушылар өз ойларын
постерге жазып оқып береді.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
|
«Қыдырып қайтайық!»
биі
|
Аяқталуы 20
минут
|
Синтез
География — өте ежелгі ілім.
Сонау тас
дәуірінің адамдары
өздерін қоршаған орта элементтерінің екінші бір жермен
ұқсамайтындығын, ондағы табиғи құбылыстардың әр түрлі екендігін
байқап отырған. Көрген-білген жерлерін, көкжиектің өзі басып
көрмеген арғы жағын ой өрісімен жалғастыра білген. Өз ортасын
зерттеп, танып-біліп, салыстырып, тасқа, ағаштың қабығына, жерге
сызып белгі салып отырған[7].
Географиялық алғашқы мағлұматтар Шығыстың жазба
деректерінде кездеседі. Теңізде жүзу мен сауданың дамуы құрлық беті
мен теңіз жағалауын сипаттап жазуды керек
етті.
Б.з.б. 6
ғасырда географияда екі
бағыт:
-
жалпы жертану (негізін Аристотель қалады)
және
-
елтану (Геродот) айқындала
бастады.
Содан бері География өзінің
дамуында бірнеше сатыдан өтті.
Географияның эллиндік дәуірдегі
дамуы[өңдеу]
Эллиндік
дәуірде Эратосфен өзінің «География» атты еңбегінде табиғатты
зерттеулердің барлық бағыттарын біріктірмек
болды. Б.з.б. 1—2 ғасырдағы күрделі географиялық еңбектерге
Страбонның «Географиясы» (ел
тануы), Птолемейдің «География жөніндегі нұсқауы»
(географиялық координаттары көрсетілген елді мекендер тізімі)
жатады.
Орта ғасырларда география Қытайда, Парсыда, Орталық Азияда
және Араб
елдерінде жақсы
дамиды.
Ұлы географиялық
ашылулар[өңдеу]
Толық
мақаласы: Ұлы географиялық
ашылулар
ХVI
ғасырдан бастап география аса маңызды ғылымға айналып, жеке
салаларға бөліне бастады. Осы кезеңдерге географияның ерекше ғылыми
тілі картографияқалыптасты. Ұлы географиялық
ашылулардың ғылыми қорытындылары голланд
ғалымы Бернхардус
Варениустың “«Жалпы география»” атты
еңбегінде (1650
ж.) жинақталды.
Экспедициялар
кезеңі[өңдеу]
XVII —
XVIII ғасырларда түрлі елдердің табиғат жағдайларын зерттеуге және
оларда өтіп жатқан табиғи процестерді түсіндіруге қызығушылық арта
түсті (Г.
Лейбниц, Ж.
Бюффон, М. В.
Ломоносов). Ресейде экономикалық географияның
қалыптасуына И. К.
Кирилов, В. Н.
Татищев, М. В.
Ломоносов зор үлес
қосты. Жаратылыстануғылымының XVIII — XIX ғасырлардың I жартысындағы аса
көрнекті жетістіктері бұрынғы натурфилософиялық жорамалдардан бас
тартуға, "табиғаттағы процестердің бәрінің өзіне тән себептері бар"
деген ғылыми тұжырым жасауға мүмкіндік берді. Бұл кезеңде география
жөнінде екі түрлі пікір туды: XIX ғасырда неміс
саяхатшысы А.
Гумбольдт өзінің
“Космос” (1845—1862) атты
еңбегінде "Физикалық географияның міндеті — табиғат құбылыстарының
жалпы заңдарын және олардың ішкі өзара байланыстарын зерттеу", —
десе, неміс географы Карл Риттер
өзінің “«Dіe Erdkunde іm Verhalt-nіs zur Natus und zur Geoschhіchte
des Menschen»” (1822 — 1859)
еңбегінде "Географияның басты міндеті — табиғаттың адамға тигізер
әсерін зерттеу ғана", — деп түсіндірді.
«Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі
Оқушыларға жасырын суреттер
таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын
балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар
қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне
болады.
|
«Алтын балыққа
арналған аквариум» әдісі
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
«Бағдаршам»
әдісі
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|