Тақырыбы
|
Сəулет өнері мен құрылыстың
дамуы
|
Мақсаты
|
Сəулет өнері мен құрылыстың
дамуы жайлы оқушылар бойында білімдерін
қалыптастыру
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін,
сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын
арттыру
|
Тілдік
мақсат
|
Ұғым сөздермен жұмыс жасауға
үйрету. Ұғым сөздердің орыс және ағылшын тіліндегі жазылуы мен
айтылуын білдіру
|
Енгізілген
модульдер
|
Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, талантты
және дарынды балалармен жұмыс, оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Сəулет өнері мен құрылыстың дамуы жайлы білімдері
кеңейеді. Өзіндік ізденіс, постермен жұмыс жасау, бірін-бірі
құрметтеуге үйренеді
|
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Ой тастау»
әдісі, «Шаттық шеңбері», топқа бөлу,
«Миға шабуыл» әдісі, топтық
жұмыс, автор орындығы, POST-IT әдісі (не нәрсе оңай
болды? Не нәрсе қиын болды? Не білгіңіз келеді?)
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекет
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі
құралдар
|
Ой салар
сөздер
|
Сабақ басталар сәтке дейін
интербелсенді тақтада көрініс беріп тұрады
|
…Түсінгендіктің шын
белгісі-«иә» деген жауап емес, шәкірттің жүзіндегі қуаныш болып
табылады. Абу-ль-Фарадж
ал-Исфахани
Қазақстан тәуелсіздігінің
тарихы аппақ парақ бетіне өздігінен түсе қалған жоқ, оның көне
дәстүрлері бар. Бүгінгі күнді түсініп-түйсіну және болашақтың
дидарын көзге елестету үшін біз өткенге көз жіберуіміз
керек.
Н.Назарбаев
|
І.
Кіріспе
Топқа бөлу
|
2
минут
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық шеңбері»: шеңбер
бойымен тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер
айтқызу
Оқушыларды тегі бойынша 4 топқа
бөлу
|
«Шаттық шеңберін» құрып
релаксация арқылы смайликті допты бір – біріне бере отырып, ізгі
тілектер айтады.
Тегі бойынша 4 топқа
бөлінеді
|
Смайликті
доп
Интербелсенді тақта
|
Үй
тапсырмасын сұрау
Білу
|
7
минут
|
«Ой тастау»
әдісі: ХХ ғасырдың 90 жылдары басында
Қазақстан тарихында ең ерекше, ең қадірлі, ең ұлық, тарихта жазуы
алтын әріптермен жазылатын оқиға болды.
«Автор орындығы: оқушыларға
сұрақ қойдыруды ұйымдастыру
|
Қазақстан 1991 жылы 16
желтоқсанда өз тәуелсіздігін ресми түрде
жариялады.
Оқушылар топтық негізде
бір-біріне берілген сұрақтарға жауап
береді
|
Интербелсенді тақта
|
ІІ.
Жаңа сабаққа кіріспе
Түсіну
|
4 минут
|
«Миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар
қою, жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру
-
Сәулет ұғымын қалай түсінесіз?
-
Құрылыс сөзіне анықтама беріп
өт
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді. Жаңа сабақтың тақырыбымен танысады
|
Глоссарий
|
Жаңа сабақ
Қолдану
Талдау
|
10
минут
|
Топтық
жұмыс орындату.
1 топқа «Сәндік қолданбалы
өнер», 2 топқа «Архитектуралық құрылыс жүйелері», 3 топқа
«Кесенелер», 4 топқа «Моншалар" сөздері негізінде жұмыс
жасату.
|
1 топ «Сәндік қолданбалы
өнер», 2 топ «Архитектуралық құрылыс жүйелері», 3 топ «Кесенелер»,
4 топ «Моншалар" тақырыпшалары негізінде жұмыс жасап түсінгендерін
айтып береді.
|
Оқулық,
|
Жинақтау
|
5
минут
|
Тарихи диктант (бос тұрған орынға тиісті сөзді
қою керек) .
«Құрылыс», «Сәулет», «Өнер», «Кесене»
сөздерінің үш тілде жазылуы мен айтылуын
сұрау
|
Оқушылар оқулықты пайдалана
отырып, тарихи диктанттағы бос орындарды
толтырады.
Аталған ұғым сөздердің үш
тілдегі айтылуы мен жазылуын орындайды
|
А
4парақтары
|
Сергіту сәті
|
3 минут
|
«Табиғат түстері» бейне
ролигі
|
Тамашалайды
|
Интербелсенді тақта
|
ІІІ. Қорытынды
|
4 минут
|
Тақырып соңындағы сұрақтарға
жауап беруді ұйымдастыру
|
Тақырып ішінен сұрақтардың
жауабын іздейді, жауап береді
|
Суреттер
|
IV. Кері байланыс
|
2 минут
|
POST-IT әдісі (не нәрсе оңай болды? Не нәрсе қиын
болды? Не білгіңіз келеді?). Сабақтан алған әсерлерін
кері байланысы арқылы стикерлерге жаздыру
|
Бүгінгі сабақтың жұмыс барысында сабақтан алған
әсерлерін стикерлерге жазады.
|
Стикер, смайликті постер
|
Үйге тапсырма
|
4 минут
|
«Кластер» әдісі: «Кесенелер» сөзі негізінде
топтастыру жұмысын орындауды ұсыну.
Қазақстан территориясындағы
архитектуралық құрылыс жүйелері тақырыбында эссе жазып келуді
тапсыру
|
Оқушылар «КЕСЕНЕЛЕР» сөзі
бойынша топтастыру жұмысын орындап келеді, сондай-ақ Қазақстан
территориясындағы архитектуралық құрылыс жүйелері тақырыбында эссе
жазып келеді.
|
Интербелсенді тақта,
оқушылардың жұмыс дәптері
|
Бағалау
|
2 минут
|
Жиынтық
бағаны өзім қоямын
|
Өз білімін алған бағаларымен теңестіріп
отырады
|
Бағалау парағы
|