Күні: 26.02.2015ж
Сынып: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Шеңбер және оның элементтері. Центрлік бұрыш.
Сабақтың мақсаты:
білімділік: Шеңбер және оның элементтерінің анықтамасымен таныстыру. Центрлік бұрыш пен доғаның байланысын көрсету. Центрлік бұрыштарға есептер шығаруды үйрету.
тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ұйымшылдыққа, бірлікке, ұқыптылыққа, өз бетімен білім алуға тәрбиелеу
дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру және ойлау, есте сақтау қабілеттерін, математикалық тіл байлығын дамыту.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: түсіндірме плакаттары, кеспе қағаздары, слайд
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, интербелсенді оқыту.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
Сабақ мақсатымен таныстыру
ІІ. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін қайталау
-
Тік бұрышты үшбұрыш туралы не білеміз?
-
Тең бүйірлі үшұрыштар туралы не білеміз?
-
Тең қабырғалы үшбұрыш туралы не білеміз?
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:


ІV. Оқулықпен жұмыс.
1. Шеңбердің АОВ центрлік бұрышы 600- қа тең. Олай болса, осы бұрыштың сыбайлас бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 3000
2. Шеңбердің АОВ центрлік бұрышы 1200- қа тең. Осы бұрыштың сыбайлас бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 2400
3. АВ шеңбердің хордасы, ал ОАВ бұрышы 450 – қа тең. АОВ центрлік бұрышын табыңыз. Ж: 900
4. АВ шеңбердің хордасы, ал ОАВ бұрышы 750 – қа тең. АОВ центрлік бұрышының сыбайлас бұрышын табыңыз. Ж: 300
5. АВ шеңбердің диаметрі, ОС шеңбердің радиусы. Егер ВОС бұрышы 300 – қа тең болса, СОА бұрышының шамасын табыңыз. Ж: 1500
6. АВ шеңбердің диаметрі,ОС жәнеОD шеңбердің радиустары. Егер ВОС бұрышы 300, ал DOA бұрышы 150 болса,онда СОD бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 1350
7. Шеңбердің АВ доғасы 700 қа тең. АОВ бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 700
8. АВ шеңбердің хордасы, ˂ОАВ=700. АВ доғасының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 400
V. Үйге тапсырма:
VI. Қорытынды.
Центрлік бұрыш және оның қоршаған әлемде кездесетін орыны мен маңызы.
Шеңбер және оның элементтері.
VІІ. Бағалау
-
«Шеңбер» сөзжұмбағын шешу
Сұрақтары:
-
бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктеден тұратын фигура? (үшбұрыш)
-
екі қабырғасы тең үшбұрыш? ( тең бүйірлі)
-
барлық қабырғалары тең үшбұрыш ? (теңқабырғалы)
-
бұрышты қақ бөлетін сәуле? (биссектриса)
-
үшбұрыштың төбесін қарсы жатқан қабырғаның ортасымен қосатын
кесінді? (медиана)
-
бұрышты өлшейтін құрал? (транспортир)
|
|
|
|
|
|
|
Ш |
|
|||||||||
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
Ң |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
Б |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Шеңбер және оның элементтері. Центрлік бұрыш"
Ашық сабақ "Шеңбер және оның элементтері. Центрлік бұрыш"
Күні: 26.02.2015ж
Сынып: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Шеңбер және оның элементтері. Центрлік бұрыш.
Сабақтың мақсаты:
білімділік: Шеңбер және оның элементтерінің анықтамасымен таныстыру. Центрлік бұрыш пен доғаның байланысын көрсету. Центрлік бұрыштарға есептер шығаруды үйрету.
тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ұйымшылдыққа, бірлікке, ұқыптылыққа, өз бетімен білім алуға тәрбиелеу
дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру және ойлау, есте сақтау қабілеттерін, математикалық тіл байлығын дамыту.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: түсіндірме плакаттары, кеспе қағаздары, слайд
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, интербелсенді оқыту.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
Сабақ мақсатымен таныстыру
ІІ. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін қайталау
-
Тік бұрышты үшбұрыш туралы не білеміз?
-
Тең бүйірлі үшұрыштар туралы не білеміз?
-
Тең қабырғалы үшбұрыш туралы не білеміз?
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:


ІV. Оқулықпен жұмыс.
1. Шеңбердің АОВ центрлік бұрышы 600- қа тең. Олай болса, осы бұрыштың сыбайлас бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 3000
2. Шеңбердің АОВ центрлік бұрышы 1200- қа тең. Осы бұрыштың сыбайлас бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 2400
3. АВ шеңбердің хордасы, ал ОАВ бұрышы 450 – қа тең. АОВ центрлік бұрышын табыңыз. Ж: 900
4. АВ шеңбердің хордасы, ал ОАВ бұрышы 750 – қа тең. АОВ центрлік бұрышының сыбайлас бұрышын табыңыз. Ж: 300
5. АВ шеңбердің диаметрі, ОС шеңбердің радиусы. Егер ВОС бұрышы 300 – қа тең болса, СОА бұрышының шамасын табыңыз. Ж: 1500
6. АВ шеңбердің диаметрі,ОС жәнеОD шеңбердің радиустары. Егер ВОС бұрышы 300, ал DOA бұрышы 150 болса,онда СОD бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 1350
7. Шеңбердің АВ доғасы 700 қа тең. АОВ бұрышының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 700
8. АВ шеңбердің хордасы, ˂ОАВ=700. АВ доғасының градустық өлшемін табыңыз. Ж: 400
V. Үйге тапсырма:
VI. Қорытынды.
Центрлік бұрыш және оның қоршаған әлемде кездесетін орыны мен маңызы.
Шеңбер және оның элементтері.
VІІ. Бағалау
-
«Шеңбер» сөзжұмбағын шешу
Сұрақтары:
-
бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктеден тұратын фигура? (үшбұрыш)
-
екі қабырғасы тең үшбұрыш? ( тең бүйірлі)
-
барлық қабырғалары тең үшбұрыш ? (теңқабырғалы)
-
бұрышты қақ бөлетін сәуле? (биссектриса)
-
үшбұрыштың төбесін қарсы жатқан қабырғаның ортасымен қосатын
кесінді? (медиана)
-
бұрышты өлшейтін құрал? (транспортир)
|
|
|
|
|
|
|
Ш |
|
|||||||||
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
Ң |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
Б |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз













