|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сәрсенбаева Нағима Әбдінәбиқызы |
|
|
Күні: |
05.06.2024 |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы. Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын «Аққан жұлдыз» деп атады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ш.Уәлихановтың қазақ ғылымындағы ролін зерттейді |
|
|
Құндылықтар |
Еңбексүйгіштікке, білімді болуға ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру Мозайка әдісі арқылы топқа бөліну Ой шақыру:
-Суреттегі тұлғалардың арасында қандай байланыс бар? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Бейнематериал. Bilimland.kz сайты 1-тапсырма. ТАЛДА
2-тапсырма. АНЫҚТА
3-тапсырма. БАҒАЛА.
СЕН БІЛЕСІҢ БЕ? (3 минут) Қашғар сапары туралы Шоқанның ғылыми еңбегі көп кешікпей Англия мен Германия да жарыққа шыққан. 1859–61 жж. Петербургте тұрып, орыс ұлтының зиялы қауымымен жақын араласты. Өзін ғалым ретінде танытып, Орта Азия мен Шығыс Түркістан картасын жасады. Шығыстану университетінің тыңдаушысы болды. Өзі түркі тілдері бойынша курстар жүргізеді. 1861 жылы науқастанып, еліне оралды. 1864 жылы генерал Черняев экспедициясының құрамынан Әулиеата қамалын алу кезінде көрсеткен жауыздықтарына наразылық танытып шығып кетті ДЕРЕКТЕРМЕН ЖҰМЫС 1. Еңбектері қандай тақырыптар мен мәселелерге арналды? 2. Ол неліктен саяси билікке араласқысы келді? 3. Оның еңбектерінің құндылығы неде? Бекіту тапсырмалары Wordwall.net платформасы |
Дескриптор: мәтінді оқып, Ш. Уәлихановтың өскен ортасы, білімі, тұлғалық ерекшеліктерін түсіндіре алады.
Дескриптор: Деректердің мазмұнымен танысып, Шоқанның ғылыммен айналысуына оның тұлғалық ерекшеліктерінің қайсысы көбірек әсер еткенін анықтай алады.
Дескриптор: Мәтінді оқып, Шоқанның айналысқан ғылым салаларындағы еңбегін бағалайды
Дескриптор: Ш. Уәлихановтың еңбектерінен үзінділерді оқып, мәнін анықтай алады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
https://www.youtube.com/watch?v=RIXMmapSc0o
Қазақстан тарихы: Назарбаев Зияткерлік мектептерінің 8-сыныбына арналған оқулық
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Сауалнама 1. Мен бүгін білдім… 2. Қиын болды… 3. Тапсырмалар орындадым..... 4. Мен өзіме көп нәрсе түртіп алдым..... 5. Көп тапсырманы орындадым… 6. Мен талпынып,тырыстым… |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ш.Уәлихановты кейбір ғалымдар аз ғұмыр кешкендіктен, «аққан жұлдызға» теңесе, кейбірі «Ш. Уәлиханов – қазақ халқының шоқ жұлдызы» деп санайды. Сен осы пікірлердің қайсысы дұрыс деп ойлайсың? (ПТМС формуласы талдауы) |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Шоқан Уәлиханов 7 сынып
Ашық сабақ Шоқан Уәлиханов 7 сынып
|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сәрсенбаева Нағима Әбдінәбиқызы |
|
|
Күні: |
05.06.2024 |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы. Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын «Аққан жұлдыз» деп атады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ш.Уәлихановтың қазақ ғылымындағы ролін зерттейді |
|
|
Құндылықтар |
Еңбексүйгіштікке, білімді болуға ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру Мозайка әдісі арқылы топқа бөліну Ой шақыру:
-Суреттегі тұлғалардың арасында қандай байланыс бар? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Бейнематериал. Bilimland.kz сайты 1-тапсырма. ТАЛДА
2-тапсырма. АНЫҚТА
3-тапсырма. БАҒАЛА.
СЕН БІЛЕСІҢ БЕ? (3 минут) Қашғар сапары туралы Шоқанның ғылыми еңбегі көп кешікпей Англия мен Германия да жарыққа шыққан. 1859–61 жж. Петербургте тұрып, орыс ұлтының зиялы қауымымен жақын араласты. Өзін ғалым ретінде танытып, Орта Азия мен Шығыс Түркістан картасын жасады. Шығыстану университетінің тыңдаушысы болды. Өзі түркі тілдері бойынша курстар жүргізеді. 1861 жылы науқастанып, еліне оралды. 1864 жылы генерал Черняев экспедициясының құрамынан Әулиеата қамалын алу кезінде көрсеткен жауыздықтарына наразылық танытып шығып кетті ДЕРЕКТЕРМЕН ЖҰМЫС 1. Еңбектері қандай тақырыптар мен мәселелерге арналды? 2. Ол неліктен саяси билікке араласқысы келді? 3. Оның еңбектерінің құндылығы неде? Бекіту тапсырмалары Wordwall.net платформасы |
Дескриптор: мәтінді оқып, Ш. Уәлихановтың өскен ортасы, білімі, тұлғалық ерекшеліктерін түсіндіре алады.
Дескриптор: Деректердің мазмұнымен танысып, Шоқанның ғылыммен айналысуына оның тұлғалық ерекшеліктерінің қайсысы көбірек әсер еткенін анықтай алады.
Дескриптор: Мәтінді оқып, Шоқанның айналысқан ғылым салаларындағы еңбегін бағалайды
Дескриптор: Ш. Уәлихановтың еңбектерінен үзінділерді оқып, мәнін анықтай алады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
https://www.youtube.com/watch?v=RIXMmapSc0o
Қазақстан тарихы: Назарбаев Зияткерлік мектептерінің 8-сыныбына арналған оқулық
|
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Сауалнама 1. Мен бүгін білдім… 2. Қиын болды… 3. Тапсырмалар орындадым..... 4. Мен өзіме көп нәрсе түртіп алдым..... 5. Көп тапсырманы орындадым… 6. Мен талпынып,тырыстым… |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ш.Уәлихановты кейбір ғалымдар аз ғұмыр кешкендіктен, «аққан жұлдызға» теңесе, кейбірі «Ш. Уәлиханов – қазақ халқының шоқ жұлдызы» деп санайды. Сен осы пікірлердің қайсысы дұрыс деп ойлайсың? (ПТМС формуласы талдауы) |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














