Материалдар / ашық сабақ "Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясы" 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ашық сабақ "Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясы" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
сұйылтылған қышқылдардың қолдану аясын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау; сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу; сутек газының сапалық реакциясын білу және жүзеге асыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2020
420
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім атауы: 7.3А Химиялық реакциялар

Күні:

Date:

Сынып: 7 «А»

Grade :

Мектеп: Балқаш қаласы жалпы білім беретін типтік мектеп – интернаты. КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Шынарбекова Алтынгул. Нурасылкызы.

Teacher's Name: Shynarbekova A.N

Қатысқан оқушылар саны:

Attended:

Қатыспағандар:

Absent:

Сабақтың тақырыбы:

The theme of the

lesson:

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясы

Реакции разбавленных кислот с металлами.


Reactions of dilute acids with metals.


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

Lesson purpose:

7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аясын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;

7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;

Сабақ мақсаттары


Lesson objectives:

Барлық оқушылар:

қышқылдардың қолдану саласы мен онымен жұмыс жүргізу ережелерін біледі;

байқалған бақылауды талқылап, алынған газдың қандай газ екендігін анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен реакциясын сөзбен жаза алады

Газды қалай жинау керектігін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

Басқа металдармен жүретін реакцияларға салыстырмалы сипаттама жасай алады

Мысалы, магний, мырыш, мыс, литий т.б. металдарға

Бағалау критерийлері

Еvaluation сriteria:

сұйылтылған қышқылдардың түрлі металдармен әрекеттесуін зерттейді

сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларының өнімдерін атайды

сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларының теңдеулерін сөзбен жазады,

сутек газының сапалық реакциясын сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Language objectives:

Пәнге тән терминология:

Қазақша

Русский

English

Металл

Металл

Metal

Қышқыл

Кислота

Acid

Тұз

Соль

Salt

Сутегі

Водород

Hydrogen

Мырыш

цинк

Zinc

Тұз қышқылы

Соляная кислота

Hydrochloric acid

Мырыш хлориді

Хлорид цинка

zinc chloride


Құндылықтар

Interdisciplinary

communication


«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік: құрметтеу арқылы зерттеудің барлық кезеңдеріндегі коммуникативті қарым-қатынас;

ынтымақтастық, диалог;

өмір бойы білім алу. Жергілікті жердегі Балқаш мыс өндірісімен байланыс.

Пәнаралық байланыс

Биология, жаратылыстану, ағылшын тілі.


Жаһандық ақпарат

Қышқыл жаңбырлар.

Осыған дейін

меңгерілген білім

Previous education


Кейбір табиғи қышқылдардың белгілері

 түрлі индикаторлық ортадағы түс өзгерісі (метилоранж, лакмус, фенолфталеин, рН шкаласына негізделген әмбебап көрсеткіш.

Қышқылдармен жұмыс істеу кезіндегі техникалық қауіпсіздіктер.

Химиялық реакциялардың теңдеулерін сөзбен жазу.

Сабақтың барысы

Move of the lesson:

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері


Дереккөздер / бағалау түрлері

Сабақтың басы

Білу. Түсіну

5 минут














«Organization moment»

Сәлемдесу.

Good morning children? How are you today ? - sit down , please

What date is it today? Today is the 30th of January

Психологиялық ахуал.

Топқа бөлу. Негіздер мен қышқылдардың формулалары жазылған қағаз қиындыларын дұрыс қиыстыру арқылы ACIDS –Қышқылдар және Негіздер - BASES болып екі топқа бөлінеді


«Ашық микрофон» әдіс – тәсілі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.

Сұрақ –жауап

ACID -Қышқылдар тобы.

1.Қышқыл дегеніміз не? Күнделікті өмірде қандай заттардың құрамында қышқылдар кездеседі?

2. Бейтараптану реакциясы.


BASE- Негіздер тобы.

1. Қышқылды немен залалсыздандыруға болады?

2.Индикатор дегеніміз не?








Топпен жұмыс. Оқушылардың жауаптарын бағалау. «Үш шапалақ» әдісімен кері байланыс жасалады.


Жаңа білім.

3 минут





































2 минут

Тақырып және оқу мақсаттарын анықтау

Оқушылармен бірге жаңа сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары анықталады:

- Біз не білеміздеп ойлайсыздар? (сұйылтылған қышқылдарды қолдану және олармен жұмыс істеу ережелері; қышқыл ерітінділерінің металдармен қалай әрекеттеседі; сутегі газына сапалық реакцияны қалай жүргізуге болады)

- Нені салыстырамыз? (қышқыл ерітінділерінің металдармен әрекеттесуін )


- Біз нені үйренеміз деп ойлайсыздар? (сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін зерттейміз және сутекке сапалық реакцияны анықтау.)

Суретті пайдалана отырып сабақ тақырыбын анықтаңыздар.

(оқушылар сабақтың тақырып нұсқаларын ұсынады).

Әдісі «Қызығушылықты ояту»

Shape2 Shape1

Тұз қышқылы

мырыш темір мыс





Термин сөздермен жұмыс.



Сабақтың ортасы.

Білу және түсіну

5 мин

























Өмірлік тәжірибені белсендіру.

Қышқылдар күнделікті өмірде және өндірісте кеңінен қолданылады.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдіс- тәсіл

Тапсырма 1. Кестедегі бос орынды толтырыңыздар


Дескриптор

  • қышқылдарды қолдану салаларына өзі мысал келтіре алады;

  • Кестеге қышқылдарды қолдану салаларын дұрыс жазады: мысалы, күнделікті өмір, медицина, тамақ дайындау, ауылшаруашылығы, химиялық тазалау


  • Білім алушы «Қышқылдардың күнделікті өмірде және өндірісте кеңінен қолдануылуы» сызбасы бойынша негізгі мәліметті таңдайды және сұйылтылған қышқылдарды қолдану салаларын біледі.

«Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс жасалады.


Бағалау критерилері

«Бас бармақ» Рисунок 5


Білу және түсіну

5 минут














<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!