Материалдар / Ашық сабақ Сұраулы сөйлем 2 сынып

Ашық сабақ Сұраулы сөйлем 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша жасалған жоспардың мұғалімге тигізер көмегі зор.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Желтоқсан 2018
514
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы,

213 жалпы орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Мырзаханова Алия


Пәні: қазақ тілі

Мектеп: №213

Мұғалімнің аты-жөні : Мырзаханова А

Қатысқандар:19

Қатыспағандар саны: 0

Күні: 22.11.2018 ж

Сынып: 2

Сабақ тақырыбы

Сұраулы сөйлем

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап , диалогке қатысу


Сабақ мақсаттары


Жаттығулар орындай отырып, сұраулы сөйлем жайлы түсінік алады; сұраулы сөйлемнің айтылу мен жазылуын үйрете отырып, балалардың байланыстырып сөйлеуін жеңілдету; сөйлемнің айтылу мақсатына қарай хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдер болып бөлінетінін айтып, тыныс белгісін дұрыс қоюға дағдыландыру.

Бағалау критерийлері

Топта бірлесе жұмыс жасай алады; сұрақтарды дұрыс қоя біледі; сұрақ құрастыра алады; диалогқа қатыса алады

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік, ауызбіршілік, сыни ойлау

Пәнаралық байланыстар

Әдебиет, матиматика, бейнелеу пәнімен, күз мезгілімен

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, «Адасқан сөздер» ойыны, «Дұрыс-бұрыс» ойыны

«Мен бастаймын, сен жалғастыр» ойыны, «Ашық микрафон» айдары, «Артығын тап» ойыны, «Білім қоржыны» рефлекция

Алдыңғы білім

Сөйлемдер (хабарлы, сұраулы, лепті), диалог жайлы түсініктері бар .

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақ басы



3 минут















2 минут








4мин


























2мин


















3мин







- Балалар, біздің бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. Біз қонақтарды жақсы тәртібімізбен, білімімізбен қарсы алып, шығарып салуымыз керек.

А) Психологиялық дайындық:

«5» болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз.
Өнерменен өрістеп,
Өсе берсін санамыз.
Мақсатымыз білім алу,
Міндетіміз еңбектену.
Топқа бөлу. Жапырақтарды таңдап алады. Жапырақтағы сөйлемдер арқылы хабарлы,сұраулы, лепті сөйлемдер болып үшке бөлінеді.

  • Балалар қолдарыңдағы жапырақтардың түсі қандай?

  • Сары

  • Мен неге сары жапырақтарды берді деп ойлайсыңдар?

  • Өйткені, қазір күз мезгілі.Жапырақтар сарғайып жерге түсіп жатыр.

  • Иә,балалар, дұрыс айтысыңдар.

Үй тапсырмасын тексеру.

Мақал шығатындай сөздерді ретпен жинақта.Сөздердің рет санын цифрмен көрсет.

  1. рақат, түбі, еңбек;

  2. тірлік, бірлік, болмай, болмас;

  3. белгісі, ар ұят, адамдақтың, әдептілік.

(қол шапалақтау арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.)

Балалар, қазір біз «Адасқан сөздер» ойынын ойнайтын боламыз. Сөздерді дұрыс орналастыратын болсақ, бүгінгі өтетін бөлімшенің атымен танысатын боламыз.Сонымен,біз бүгін «Мектептегі тәртіп ережелерін құрастырамын» деген бөлімшені өтетін боламыз.Ендеше, мектептегі тәртіп ережелерін құрастырайық.

«Дұрыс-бұрыс» ойыны

1) Мектепте тәртіп ережесін сақтау (дұрыс)

2)Үлкендердің алдынан кесіп өту (бұрыс)

3) Үзіліс кезінде ережелерді сақтау (дұрыс)

4) Сабаққа кешігіп келу (бұрыс)

5)Сабақтан себепсіз қалу(бұрыс)

6)Мектеп формасын кию міндетті емес.(бұрыс)
7) Сыныпта және ойын алаңында тыныштық сақтау .(дұрыс)
8) Үзіліс уақытында сыныпта жүгіру (бұрыс)
9) Сабақ беруге келген мұғаліммен сәлемдесу (дұрыс)
10) Мұғалім сұрақ қойған кезде қол көтеріп жауап беру (дұрыс)

11) Партада отырудың ережесін сақтау керек емес(бұрыс)

12) Сабақ кезінде мұғалімді мұқият тыңдау (дұрыс)

Сонымен мектептегі тәртіп ережелері қандай екен?
Өткенді пысықтау. /сұрақ - жауап/

ІІ. Өткен тақырыпты бекіту.

Ойын: «Мен бастаймын, сен жалғастыр»
1.Сөйлем аяқталған... (ойды білдіреді)
2. Сөйлем сөзден... (құралады)
3. Сөйлемдегі сөздер... (бөлек жазылады)
4. Сөйлемнің бірінші... (сөзі бас әріппен басталып жазылады)
5. Сөйлемнің соңына... (не нүкте, не сұрау белгісі, не леп белгісі қойылады)
6. Бірдеңенің жайын хабарлау мақсатымен айтылған
сөйлемді... (хабарлы сөйлем)
7. Хабарлы сөйлемнен кейін... (нүкте қойылады)

(мақтау, мадақтау сөздері арқылы бағалау жүреді)
ІІІ. Жаңа сабақ. Кіріспе әңгіме.
- Бүгін сабақта сұрақ - жауап әлеміне саяхат жасаймыз.
Сабақтың тақырыбын ашу

- Балалар, тақтаның алдынан тағы нені байқадыңдар? (қорапты)
- Балалар, қараңдар, мына жәшіктің ішінде не бар деп ойлайсыңдар? (сұрақтар)

- Не істейміз? (жауап береміз)
Оқушыларға қораптан қағаздарды алғызып, сөйлемді оқытып сұрақтарға жауап алу.
1 - сұрақ: - Сенің атың кім?
2 - сұрақ: - Нешінші сыныпта оқисың?
3 - сұрақ: - Сабақтарың нешеде басталады?
4 - сұрақ: - Сабақтан бос уақытта не істейсің?
Сұрақтар: - Оқыған сөйлемдерің қандай сөйлемдер деп ойлайсыңдар? (сұраулы сөйлемдер)
- Неге?
- Сұрақты не үшін қоямыз? (жауап алу үшін)
- Осыдан қандай ереже шығарып алуға болады?
Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз. Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі (?) қойылады. Мысалы: Сенің атың кім?


Слайд












жапырақтар







Жұмыс дәптері

















Қима қағаздар











Сұрақ –жауап











Қорапша














Кесте,слайд

Сабақтың ортасы

2 минут






5 минут











3 минут







5 минут
















3мин












5мин

Дәптермен жұмыс.

38- жаттығу.(ауызша)

Мәтіннің басын және соңғы бөлігін оқы.

Мәтін не туралы? Оның негізгі ойы неде? Қарамен жазылған сөйлемді тиісті дауыс ырғағымен оқы.Оның қандай сөйлем екенін айт.

Мені шақырған кім? Бұл сұраулы сөйлем.

(Мақтау, мадақтау сөздер арқылы бағаланады)

39-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы.

Мәтіндегі сөйлемдердің тыныс белгісіне назар аудар. Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлемнің оқылу ырғағын салыстыр.

Мәтіндегі сұраулы сөйлемдерді теріп жаз.

- Осындай кемпірқосақ бола ма екен?

- Амансың ба, балақай?

- Қалай бояу керек екенін сен қайдан білесің?

-Сонда қалай?

(Өзін – өзі бағалау жүреді.)

Бағалау критерийлері

4-сөйлем жазғандар «Керемет»

3-сөйлем жазғандар «Тамаша»

2-1-сөйлем жазғандар «Жақсы»

-Балалар, сабақ уақытында дем алу жаттығуын жасауға бола ма?

-Ия, болады.

«Ашық микрафон» айдары

-ендеше, балалар, келген қонақтарымызға ойларыңда, көкейлеріңде жүрген сұрақтарыңды қойсаңдар болады.

Топтық тапсырма:

1-топ. Өлеңді оқы. Асты сызылған сөздердің суретін салыңдар.

  • Бұлттар қайда қонады?

  • Бұлттар – таудың қонағы.

  • Құстар қайда қонады?

  • Құстар – талдың қонағы.

2 – топ.Сөйлемдерді дұрыс құрастырыңдар.

Қалың, жауды, қар, ма?

Асан, оқыды, сабақ, ма?

Әжем, келді, ме, ауылдан?

3-топ.Тиісті тыныс белгісін қойыңдар.

Қалың қар жауды

Қыс мезгілі қандай тамаша

Саған қыс мезгілі ұнай ма

Балалар далада қармен ойнап жүр

Алақай, қар жауып тұр

Қар қалың түсті

Қардың түсі қандай

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау жүреді

Жеке тапсырма.

Тапсырмалар

Хабарлы сөйлем

Мәтін

Сұраулы сөйлем

Айгүл – сынып басшысы. Ол үзілісте кезекшілерге тақтаны сүртіп, есікті ашып қоюын ескертеді. Балалардың үзіліс кезіндегі тәртібін қадағалайды.




Мен көйлек сатып алдым.




Балалар қайда барады?




Үйге тапсырма. 42 – жаттығу.

Қорытынды:

«Артығын тап» , «Дұрыс- дұрыс емес» ойыны


Оқулық,

жұмыс дәптері








слайд











микрофон







Кеспелер
















кеспе

таратпалар


















iMektep

Бағалау





Кері байланыс

3 минут








«Білім қоржыны» кері байланыс

Picture 5

Түрлі- түсті

қоржындар

























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!