САБАҚ:
Су ресурстарының
маңыздылығы
|
Мектеп:Т.Әубәкров атындағы
жалпы орта мектеп
|
Күні:6.12.17ж
|
Мұғалімнің есімі:Сейдалиев
А.Ж.
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
7.3.3.2- су ресурстарының
маңыздылығын түсіндіреді
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Су ресурстарының
маңыздылығы
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Алдыңғы тақырып
|
Гидросфера және оның
құрамдас бөлігі
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
Топқа бөлу 2
минут
Мұхит , теңіз, көл деп үш топқа
бөлу
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Су байланысты мақал мәтел
айту
Мақсаты: әрбір қатысушының сол
топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық
сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан
құшақта,
Көршіңді сол жақтан
құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Бүгінгі тренинг
барысы,
Біз үлкен
отбасы.
|
Жіпте жайылған фотосреттерді
алып, түріне сай топтарға
бөлінеді.
(Көршілер қимыл –
қозғалыстар арқылы жаттығуды
жасайды)
|
Ортасы минут
|
Оқушыларға видео ролик көрсету
сабаққа назар аудау
мақсатында
Топтарға
тапсырма:
(Мәтін бөліктерін
тарату)
Оқулықтағы тапсырмаларды
топтарға бөлу
Су кәдімгі сұйық зат деген күнде де, судың
адам ойы жетпейтін таңғажайып қасиеттері жетерлік. Сол себепті
география, ішінде гидрология ғылымы талай замандар бойы суға
назарын салып келеді. Су қабығы біздің планетамыздың 71 %- ын алып
жатыр. бұл мәлімет адам тіршілігіндегі судың орны зор екендігін
көрсетеді. Жалпы адамзат қабылдаған теория бойынша «алғашқы
тіршіліктің өзі жерде емес, суда пайда болған». Мысал ретінде
қарапайым зат алмасу, қоректену үрдістерін айтуға болады. Адам
денесі 65% судан тұрады екен. Өсімдіктердің, жан - жануарлардың
өсуінде, олардың қоректенуі үшін жүретін бтохимиялық реакциялардың
барлығына днрлік су әсер етеді. Егер қолдағы бар сандық
мәліметтерге жүгінсек, 1 кг бидай дәнін өсіру үшін шамамен 2 т, ал
1кг ет өнімі шығуы үшін 20т су жұмсалады
екен. Адам шамамен жылына 60т су ішеді, оған
күнделікті тұтынатын 300 т суды қоссақ, 1 адамның қажетіне жылына
360т су қажет болып табылады. Техникалық өнеркәсіпте 1т аллюминий
өндіру үшін 45 - 60т су кетеді, ал қағаз, мұнай өндіру сусыз іске
аспайтыны бөәрімізге белгілі. Су ғаламшардың көптеген жерлерінде:
мұхиттарда, өзендер мен көлдерде, мұздықтарда, жер астында да бар.
Мысалы: жер тереңдігінің 1 шқ - ында 4 млн текше шақырым су
сақталады екен. Атмосферадағы сулар әр шаршы шақырымда 20тоннадай
су бу күйінде қалқып тұрады. Біздің планетамызды ғарыштан қарағанда
су деп бағалауға болады. Ғалымдар біздің планетада 350млн текше
шақырым су сақталады деп есептейді. Қазақ халқы суды қадірлеумен
қатар оны тіршілік нәрі деп түсінген. Су бермеу, судан тарықтыру ең
үлкен қылмыс деп саналған. Сондықтан жолаушылап келген адамға сусын
берген. Қазақ халқы «Ей шырағым, ағып жатқан суды тегін деме, судың
да сұрауы бар» деген екен. Адамзат өте ертеден - ақ суға табынған.
Ертедегі грек мифтерінде Зевстің қызы Афродита сұлулық пен
махаббаттың падишасы, теңіз көбігіне пайда болған деген аңыз бар.
Мұсылман халқының қасиетті кітабы «Құранда» дәрет алу (аяқ, қол,
бетті т. б жуу) және ғұсыл дәрет алу (толық денені жуу) туралы
айтылған. Су қабығы біздің планетамыздың 71 %- ын алып жатыр. бұл
мәлімет адам тіршілігіндегі судың орны зор екендігін көрсетеді.
Жалпы адамзат қабылдаған теория бойынша «алғашқы тіршіліктің өзі
жерде емес, суда пайда болған». Мысал ретінде қарапайым зат алмасу,
қоректену үрдістерін айтуға болады. Адам денесі 65% судан тұрады
екен. Өсімдіктердің, жан - жануарлардың өсуінде, олардың қоректенуі
үшін жүретін биохимиялық реакциялардың барлығына дерлік су әсер
етеді. Егер қолдағы бар сандық мәліметтерге жүгінсек, 1 кг бидай
дәнін өсіру үшін шамамен 2 т, ал 1кг ет өнімі шығуы үшін 20т су
жұмсалады екен. Адам шамамен жылына 60т су ішеді, оған күнделікті
тұтынатын 300 т суды қоссақ, 1 адамның қажетіне жылына 360т су
қажет болып табылады. Техникалық өнеркәсіпте 1т аллюминий өндіру
үшін 45 - 60т су кетеді, ал қағаз, мұнай өндіру сусыз іске
аспайтыны бөәрімізге
белгілі. Қолдану 8 минут Постер
жасату.
1 топ : Шаруашылықта суды
пайдалану
2 топ: Дүниежүзілік тұщы
су
3 топ: Дүниежүзілік
мұхиттың үлесі
Жалпыға арналған
тапсырма:
Оқушылар жаңа білімге сай
оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге
түсіреді.
|
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы
түсіндіріледі.
Постер
жасату.
Оқушылар өз ойларын
постерге жазып оқып береді.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Дене қимылымен сандар
жазу»
би
билеу
|
«Дене қимылымен сандар
жазу!»
биі
|
Аяқталуы 15
минут
|
Синтез
Оқушыларға жаңа сабаққа байланысты ұшақ жасатып ,
қанаттарына сұрақ жазып келесі топқа қарай
ұшыру
1. Судың тұздылылығын өлшейтін
өлшем қандай?
2. Дүние жүзіндегі ең үлкен,
ең ұзын, ең енсіз бұғаздарды
ата.
3. Мұхит суының тереңдігін
өлшейтін құрал
4. Дүниежүзілік мұхиттың
бөліктерін ата.
5. Жерорта теңізінің қайта
қалпына келуі үшін қанша жыл
қажет?
6. Аустралияда кеуіп қалған
өзен арналарын не деп
атайды?
Мақал - мәтелдерді
аяқтау.
1. Судың
кепкені...(тіршіліктің
кеткені)
2. Суды лайлама,... (балығын
шошытасың)
3. Су бергеннің сауабы
бар,...(су төккеннің жауабы
бар)
4. Су бар жерде...(өмір
бар)
«Су экологиясы». Суды қорғау,
үнемдеу тақырыбында өлең, сурет,
эссе.
«Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі
Оқушыларға жасырын суреттер
таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын
балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар
қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне
болады.
|
«Алтын балыққа
арналған аквариум» әдісі
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
«Бағдаршам»
әдісі
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:Оқушыларды сабақтың әр
кезеңінде бағалау
2:Оқушыларды саралап көңіл
бөлу
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:Сабақтың нәтижесіне көңіл
бөлу
2:Рефлекция
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|