Материалдар / Ашық сабақ: Суды қалай пайдаланамыз ?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Суды қалай пайдаланамыз ?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану бойынша өткізілген сабақ үлгісі .
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Байдашева Нургул Болатовна

Орал қаласы Д.А Қонаев атындағы

44 мектеп–гимназиясының

бастауыш сынып мұғалімі



Бөлім

Заттар және олардың қасиеттері.Ауа мен су.


Педагогтің аты - жөні

Байдашева Н.Б


Күні

21.12.22ж


Сынып:3 «Ж»

Қатысушылар саны:25

Қатыспағандар саны:1


Пәні

Жаратылыстану


Сабақтың тақырыбы

Суды қалай тазартады?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.3.2 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну;

3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: ауыз суды үнемді қолдану қажеттілігін түсіндіреді, суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсынады

Оқушылардың басым бөлігі: суды қалдықтардан қалай тазартатынын біледі, судың үйге қалай жетілетінін және оның қайда кететінін біледі, сұрақтарға жауап береді

Кейбір оқушылар: суды тазалауға арналған сүзгі жасап үйренеді


Бағалау критерийі

-суды қалдықтардан қалай тазартатынын біледі

-суды тазалауға арналған сүзгі жасап үйренеді

-судың үйге қалай жетілетінін және оның қайда кететінін біледі


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі /уақыты

Педагогтің

әрекеті


Оқушының

әрекеті

Бағалау



Сабақтың басы

1 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз,

Туған жерді аралап,

Көлде сайран саламыз.


Жақсы көңіл күйде хормен айтады.


Өткенді қайталау

7мин

Барабанды жүргізу арқылы сұрақ-жауап

-Жер бетінің қанша бөлігін су алып жатыр?

-Ащы суды тұщы суға қалай айналдыруға болады?

-1кг картопты өсіру үшін неше литр су жұмсалады?

-Адам сусыз қанша уақыт өмір сүре алады?

-Адамдар қандай суды пайдаланады?

-Суды қалай үнемдеп пайдалануға болады?

Дескрептор:

-өткен материалдар бойынша сұрақтарға нақты,толық жауап береді.

Мұғалім қойған

Сұрақтарға жауап береді.

«Жұлдызым жанды» бағалау әдісі

Сабақтың ортасы

30 мин











«Кластер» Топ ішінде ауызсудың белгілерін атап, талдау.

Shape1 Shape2 мөлдір таза иіссіз

Shape4 Shape3 дәмсіз

Shape5

Ауызсу белгілері



-Адамдар ішетін суды қайдан алады? Кез келген суқойманың суын пайдалануға бола ма?

-Бүгінгі өтетін тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар? (сабақ мақсаты)

Сабақ критерия құру:

-суды қалай ластан тазартуға болатындығын білеміз

- суды тазарту үшін қолданылатын заттармен танысамыз.


Проблемалық жағдаяттан шығу жолдарын анықтау.

Сен шөл далада келе жатырсың. Өзіңмен алған суың таусылып қалды. Бірақ қолыңда үлкен асыл тас бар. Бір шөлмек су үшін не істеуге дайынсың? Қолыңдағы үлкен асыл тасты бір шөлмек суға айырбастар ма едің?

Оқушылардан жағдаяттан шығудың әртүрлі жолдарын сұрау.

Суретпен жұмыс.

Суреттерге қара. Бұл суқоймаларының жағасында не бар деп ойлайсың?

- Бұл жерлерде қандай жануарлар тіршілік етеді?

- Қандай өсімдік түрлері өседі?

- Бұл суқоймаларының маңында адамдар демала ма?

- Қалай ойлайсың, мына суқоймалардан су ішуге бола ма? Неліктен?

- Кез-келген суды ішуге бола ма?

- Өздерің ішіп жүрген су қандай? Түсі, дәмі?

Видео көрсету. Су бастауы.

-Не байқадыңдар?

Кітаппен жұмыс.

Топтық жұмыс.

Ітоп.

Суды тазарту тәсілдерін,фильтр моделін ұсыну.

Лай мен сазды сүзу үшін ( дәке, сүзгіш қағаздар)

Суды ішуге не тамақ әзірлеуге пайдалану алдында тазарту қажет.Ол үшін сүзгіні қолдануға болады.

Фильтрде суды тазалау үшін таза дәке, сүзгіш қағаздар немесе арнайы жасалған фильтр керек болады.

Дескрептор.

- Суды фильтр арқылы қалай тазарту керектігін біледі

- Лас суды дәлелдеп тазарта алады.

2топ.

Бір мөлдір ыдысқа су құю. Ішіне ұсақ заттар салу. Суды осы заттардан қалай тазартуға болады деген сұрақ қою. Барлық топтар зерттеу жұмысының жоспарын жасайды. Жоспарды бүкіл сынып болып талдап, ең маңыздысын таңдау.

судан шыққан денелер

шығарған құралдар

қоқыс

қасық

темір денелер

магнит

күріш

сүзгі

құм

елеуіш

Суды лас денелерден тазарту үшін неліктен осындай заттар пайдалану қажет болды?

Себебі,---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Дескриптор:

-суды қалдықтардан қалай тазартатынын біледі;

-суды тазалауға арналған заттардың пайдалану жолдарын дәлелдеп айтады.

3топ

«Су- тіршілік көзі»

Дескриптор:

-өз ойларын ашық дәлелдеп жеткізеді

-эссе көлемі алты сөйлемнен кем болмайды.

Жұптық жұмыс

«Тарсия әдісі»

Су — ырыстың көзі,

Еңбек — кірістің көзі.


Су бар жерде ырыс бар:


Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.












Проблемалық жағдаяттан шығу жолдарын анықтау.







Суреттермен жұмыс жасайды





















Топтық жұмыс





































Жұптық жұмыс


«Жұлдызым жанды» бағалау әдісі

Сабақ соңы

7мин







Қортынды.

Тест.

1.Адам денесінің неше пайызын су құрайды?

а)60-65% б)70-75% в)50-80%

2.Адам организміне тәулігіне қанша литр су қажет.

а)2-3л б)1,5- 2л в)4-5л

3.Жер бетінде қандай су көбірек кездеседі?

а)тұщы б)ащы в)қышқыл


Өзін-өзі бағалау. «Жұлдызым жанды»

5ұпай- жасыл түс

4ұпай- қызыл түс

3ұпай- сары түс

2-1ұпай- түссіз (боямайды)

Кері байланыс.

-Мен жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болды

-Мен сабақты жақсы түсіндім

-Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек

Үйге. Суды тазартуға арналған сүзгі түрлерін жасап келуге,



Тест орындайды









Өзін-өзі бағалау




Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!