«БиС» технологиясының
элементтері «Ауызша сабақ – 1» картасы
Күнделікті жоспарлау
Мерзімі 25.04.19
ж
Сынып 7 «А»
Пән: қазақ әдебиеті
Тақырып: Т.Әбдіков «Қонақтар»
әңгімесі
Мұғалім: Гапарова Сания
Хакимовна
Мақсаты: Сабақта норматив талабына сай
оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни
тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін
дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы
меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.
Міндеті: Технологиялық картаның регламентін
орындау.
Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа
жету.
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
мотивация
|
Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ ретінде
болады және мектептен кейін өмірде де табысты болуы. Картамен жұмыс
тәртібі түсіндіріледі. Сыныптағы белсенділік үшін сөз көшбасшыға
беріледі. Біз бәріміз бірміз!
Біз мықтымыз! Біз алғырмыз! Біз
табыстымыз!
|
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының
саны қойылады.
|
2
|
Оқушылардың субъектілік тәжірибесін
өзектендіру.
|
«Тепе-теңдік дөңгелегі» әдісі бойынша оқушылар
берілген сұрақтарға жауап беріп, сызба сызады.
«Болжау стратегиясы». Тақтадан сурет
көрсету.
|
«Тепе-теңдік дөңгелегі» таратылып
беріледі.
|
3
|
Қабылдауды ұйымдастыру
|
Бейнежазба Т.Әбдіков
«Қонақтар» әңгімесі. Көру. 3 минут
Тірек сөздер:
-
Ерғабыл шал
-
Қаратүбек
-
Сапабек
-
Жылқы
-
Құрт
-
Қонақ
-
Жерошақ
Жаттау. Алмасу. Тексеру
|
Екінші белгі. Есте сақтауға берілген уақыт
нормативі.
8 сөз – 40
секунд
2 сөзден тұратын түсініктер
екі сөз болып есептеледі.
Есте сақтауға 40 секунд
Тақтаға нәтижені жазу.
1 кезең < немесе >
нормалар.
|
4
|
Ұғынуды ұйымдастыру
|
Кітаппен жұмыс. 6 бет
|
7 сынып мәтіннің бір
парағына 4 минут
|
5
|
Түсінудің бірінші
тексерілуі
|
Сыни сұрақ.
-
Ерғабыл
шал саябақтан қайтқан балаларын түн ортасына
дейін күтті. Жоқ (курорттан)
-
Өлсең, Бағила кемпірді алып келемін.
Иә
-
Екі
құлын сенің басыңа көк тас қояды ма?
Жоқ. (бие)
-
Ерекең
әндетіп, шыбығына сүйенді. Жоқ.(
таяғына)
-
Таяғына сүйеніп тұрды
да, шөпке келіп отырды.
Жоқ.(төмпешікке)
-
Ертең сүйегіме шапан жетпей қалады-ау.
Иә
-
Шал
жымиып таяғын ұстады. Жоқ.(
күлімсіреп)
-
Жылқылар әріде- Шайтанкөлдің маңында жүр.
Иә
-
Шай қояйын
ба, ұйықтап аласың ба?
Жоқ.(мызғып)
-
Балаларға өзім еріп барамын,-деді кемпір.
Иә
-
Осыдан алпыс жыл бұрын,
сонау жайлауда тізілген үйлер болатын. Жоқ.
(қыстау)
-
Жерошақ
қасынан қолын шайды. Жоқ
(басынан)
-
Басында ілулі тұрған домбыраға қарады, бірақ
қолына алған жоқ. Иә
-
Кемпір жауап
қатпай, шәйнекті алып шығып кетті. Жоқ
(самауырды)
-
Үйбай,
кемпірді қара, тұра алмай жатыр. Жоқ
(шал)
-
Әлгі
жақсы қайда? Әкеліп пе едіңдер? Жоқ
(жаман)
-
Шал өзіне
қуана келген немересін бауырына
басты. Жоқ (зорға)
-
Анау отырған шешесі
қазақшаны жақсы
біледі. Жоқ
(білмейді)
-
Көп
ұзамай ауыл қонақтары да жиналып қалды. Иә
-
Жалпы геология халық тіршілігінің ең басты
қажеттілігі. Иә
-
Ресей гранитті бізден алады. Жоқ
(Украйна)
-
Осы тастардың соңынан кеттің
ғой. Иә
-
Тым болмаса, жылына
үйге екі апта да түнемейсіңдер ғой. Жоқ
(бір)
|
Екінші нәтиже бойынша барлық
оқушыларға қосу немесе азайту қойылады.
«Иә» немесе «жоқ» деген жауапты талап ететін
сұрақ қойылады.
Тақтаға нәтижені жазу.
2 кезең < немесе >
нормалар
|
6
|
Бастапқы пысықтауды
ұйымдастыру
|
«Хикая картасы» әдісі.
Әңгімені осы картаға рет-ретімен
орналстыру.
|
Картаны толтырады.
|
7
|
Талдау уақыт 5 минут
|
«Тепе-теңдік дөңгелегі» әдісі бойынша
оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп, сызба
сызады.
|
«Тепе-теңдік дөңгелегі» таратылып
беріледі.
|
8
|
Рефлексия
|
Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды орындау
бойынша сабаққа қысқаша талдау жасайды. Мұғалім әр кезең бойынша
оқушыларға ойлау қабілетіне байланысты проблемаларды көрсетеді және
алға ұмтылуға ынталандырады.
|
9
|
Бағалар
|
Журналға баға қою нормативі «4»- «5» баға –
5ұпай, «3» баға- 4 ұпай, «2» баға- 3 ұпай, «1» баға- 2
ұпай
|
Сапа нормативі 63% оқушы 5 ұпай алу
керек.
|
10
|
Үй тапсырмасы
|
4 бағадан кем алған оқушыларға үйге
тапсырма беріледі
|
|