Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты жөні:
Сынып 7 қатысқандар қатыспағандар
|
Сабақтың тақырыбы: | 7.5.1.1
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.5.1.1Табиғат ресурстардың жіктелуі |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Табиғи ресурстарды біледіБасым көпшілігі:Табиғат ресурстарын ажырата алады.Кейбір оқушылар:Таралу заңдылықтарын саралай, талдай алады. |
Бағалау критерийі
| Табиғат ресурстарын жіктей алады.Ұғымдарды түсінеді, дерек көздермен жұмыс істейді,графикалық түрде көрсете алады.Жергілікті жерден таралуын анықтай алады.
|
Дискриптор | Сәйкестендіру тест. «Тоқыма әдісі»Термин сөздер туралы үлестірмелерСемантикалық картаКескін картамен жұмыс
|
Құндылықтарға баулы: | Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру.Сыни тұрғыдан ойлану, сындық қасиеттерді қамтиды.Қоршаған ортаны қорғауға
|
Тілдік мақсаттар: | Пән бойынша сөздер мен терминдер:Мұхит, гидросфера. Эхолот.Мәтінді оқи отырып бөліктерін зерделейді, зерттеу жолдарын сипаттайды. |
Пәнаралық байланыс. | Экология – табиғат ресурстарын өндірудегі проблемаларБиология – орман ресурстарының таралуы жайлыМатематика – табиғат ресурстарының жіктелуіХимия – табғат ресурстар |
Алдыңғы білім | Материктер мен аралдарды бір бірімен ажырату және бір бірімен салыстыру жолдарын біледі. Құрлық дегеніміз не? |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Дереккөздер, ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында мұхиттар туралы бейнефильм қою. | АКТ |
| Кіріспе Ұйымдастыру кезеңіЫнтымақтастық атмосферасын орнатуТоптарға бөлу: «мұхит», «көл», «теңіз», «өзен» жазылған парақшалар арқылы. |
|
Сабақтың ортасы | Әр топқа: оқушыларға ой түрткі ретінде сәйкестендіру тесті ұсынылады. Тоқыма әдісі қолданады.Термин сөздерге байланысты топтарға үлестірмелер беріледі.Кескін картамен жұмыс істеу жеке жеке оқушылар.Семантикалық карта бойынша оқушылар мұхиттардың ауданы , ерекшеліг, зерттеушілер туралы. | ҮлестірмелерКескін карта СтикерСемантикалық карта |
Сабақтың соңы: | Оқушылар мұхиттардың зерттелуі туралы білді. Мұхиттарды салыстырды.Мұхиттардың экологиялық мәселелері туралы білгісі келеді.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға дайын алгоритм беріледі, олар алгаритмге сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды. Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау жасау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашыл ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселені бірегей шешімдерін табу
| Сұрақ – жауап арқылы; кескін карталардың толтыруын бақылау:Әрбір тапсырмалар бойынша;Бағалау парағы;Кері байланыс | Математика, физика синоптикалық құралдарын пайдалану ережесін таныстыр.АКТ арқылы жұмыс жасауhht://ru.termwiki.com/ сайты арқылы жұмыс жасау. |
Сабақ бойынша рефлекцияСабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу сабақ мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріңде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| Сабақта мақсатыма жеттім.Тоқыма әдісін қолданған кезде оқушылар шынайы және белсенді әрекет жасады.Ішнара оқушылар қиындықтар келтірді.Кейбір оқу мақсатыма жете алмадым.Себебі оқушылар әдіс – тәсілдерге және бірлесіп жұмыс жасауға дағдыланбаған.Саралау шынайы болды. Себебі әрбір тапсырма бойынша кері байланыс арқылы оқушылар білімі сараланып отырды.Уақытта және сабақ барысында ауытқулар болды. Себебі оқушылар әдіс тәсіл мен жаңартылған білім жүйесімен оқуға дағдыланбаған. |
Қорытынды бағалау:Топ мүшелерін бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты).Оқушылар бейнефильм көріп тақырыпты аша білді.Оқушылар мәтін бойынша өздері білетін мәліметтерге сұрақтар дайындады.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді.Оқушыларға тақырыпты өз бетімен игеретін тиімдер әдістер арқылы және тиімді сұрақтар қою арқылы.Бірлесе жұмыс жасау, дәлелдер келтіру, зерттеу жұмыстарын жүргізе білуге дағдыландыру.Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері мен қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сакбқтарда не нәрсеге назар аудару қажет?Жаңартылған білім жүйесін қолдана отырып, әдіс тәсілмен, бірлесе жұмыс жасаудың маңыздылығын анықтадым.Жекелеген оқушылармен жұмыс жасауға назар аудару керек.
|