Материалдар / Ашық сабақ: "Табиғатқа саяхат. Өө дыбысы және әрпі"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: "Табиғатқа саяхат. Өө дыбысы және әрпі"

Материал туралы қысқаша түсінік
1 классқа сабақ жоспарлауға (ҚМЖ) көмегі тиеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
460
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғатқа саяхат

Мектеп: Нұрбұлақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бекенова Айнагуль Жауынгеровна

Сынып: 1 «А»

Қатысқандар:12 Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы:

Табиғатқа саяхат. Өө дыбысы және әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1. Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.1. Сөз /сөйлем сызбасын оқу.

1.2.5.1. Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен).

1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.3.11.1. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңында тиісті тыныс белгілерін қою.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді,

Сөз/сөйлем сызбасын оқиды.

Көптеген оқушылар:

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.

Кейбір оқушылар:

Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен).

Бағалау критерийлері


Сөйлемді бас әріппен бастап,соңында тиісті тыныс белгілерін қояды.

Әріпті таниды, ажыратады, салыстырады.

Тілдік мақсаттары


өрмекші-паук, spider 

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік құндылықтармен қатар достыққа адал болу қасиеттері дамиды.

Пәнаралық байланыстар

Математика, дүниетану, бейнелеу өнері, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

АКТ қолдану

Алдыңғы білім


Ң дыбысы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


Блум таксаномиясы

* Білу

Ой шақыру. Ертегі

Өткен тақырыпты сұрау

Ал, балалар ендеше ортаға шығып дөңгеленіп тұра қалайық та, «Өрмекші» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіріп алайық. Балалар тақта алдына дөңгеленіп тұрады. Бастайтын оқушы қолындағы жіпті қалаған оқушыға қарай лақтырып сұрақ қояды. Жіпті алған оқушы сұраққа жауап беріп өзі басқа оқушыға сұрақ қойып қолындағы жіпті лақтырады. 

  • -Дыбыс дегеніміз не? 

  • Әріп дегеніміз не? 

  • Дыбыстар нешеге бөлінеді? 

  • Сөйлем нелерден құралады?

  • Ал сөздер ше? 

  • Сөйлем қандай әріппен басталып жазылады, соңына қандай белгі қойылады? 

  • ң дыбысы қандай дыбыс? 

  • ң дыбысына сөздер айт. 

«Өрмекші» әдісі 

  • Жарайсыңдар балалар, өте жақсы. Енді қолдарыңдағы ұстап тұрған жіптен не құрадыңдар? Кім біледі? Дұрыс, өте жақсы.

(Оқушылар орындарына отырады.)








Қима суреттер













Сабақтың ортасы



*Түсіну



















*Қолдану



















*Талдау












































*Жинақтау


Қалай ойлайсыңдар, неге біз бүгінгі сабағымызда өрмекші торын құрадық? Нені байқап тұрсыңдар? Өрмекші торы құралды. 

  • «Өрмекші» деген сөзде таныс емес дыбыс естіліп тұр. Ол Өө дыбысы.

  • Ендеше, Ө дыбысын айтып көрейік.

Оқушылар айнаға қарап тұрып Ө дыбысын айтады.

«Ө» дыбысының дыбыстық артикуляциясы түсіндіру.

«Ө» дыбысы - қазақтың төл дыбысының бірі. Айтылғанда ерін алға созылып, ауыз домалақ болып жай ғана ашылады да, дыбыс ұзақ айтылады. Ұзақ, созылып айтылатын дыбыстарды қандай дыбыс дейміз?

  • Дауысты дыбыс.

«Ө»дыбысының таңбасы қандай пішінге, қандай әріпке ұқсайды?

  • Балалар тақтаға қарайықшы. Өө әрпі қай әріпке ұқсайды?

  • О дыбысына ұқсайды.

  • Жарайсыңдар, балалар, демек, Ө әрпі О әрпіне ұқсайды. Ө әрпі О әрпіне ұқсағанымен ерекшелігі бар екен. Ол қандай ерекшелік?

  • О әрпінің белінде белбеуі жоқ. Ал Ө әрпі дөңгелек болғанымен, оның белінде белбеуі бар. 

  • Ал енді осы екеуін дыбыстап көрейікші, дыбысталуы ұқсайма екен? 
    Оо дыбысын дыбыстату 
    Өө дыбысын дыбыстап айтқызу. 
    Оооооо 
    Өөөөөө 

  • О дыбысы созылып жуан болып естіліп тұр. 

  • Ө дыбысы да созылып айтылады, бірақ ол жіңішке болып естіледі. 

  • Ө дыбысы - жіңішке дауысты дыбыс.  Ө дыбысы буын құрайды, себебі ол - дауысты дыбыс. Сондықтан біз Ө дыбысын қызыл үйшікке кіргіземіз. 

  • Енді өрмекші сөзіне дыбыстық талдау жасайық. 

  • Shape1 Shape2 Shape3 Shape4 Shape5 Shape6 Shape7


Бір оқушы тақтаға шығып талдау жасайды, басқалары орындарында отырып жасайды.

Тақтадағы суреттерді ата.

Өрік, өзен, өрмекші, көл, көмір, көпір.

Осы сөздерге назар аударайық. «Ө» дыбысы сөздің қай жерлерінде орналасқан?

Топқа бөлінеді

(өзеннің, өрмекшінің және көбелектің сурет қиындыларын құрастыру арқылы)

1-топ: «Мозайка» /шығармашылық жұмыс/

Тапсырма: Жұлдызшалардан Ө әрпін құрастыру.



2 -топ: «Сиқырлы лента»

Тапсырма: Ө әрпін лентадан жасау және Ө дыбысы бар сөз ойлап, суретін салу.


3 -топ: «Сурет тізбегін құр».

Тапсырма: Мына суреттердің ішінен Ө әрпі бар суреттерді таңдап алып, жіпке тізіп ілу.

Көбелек, құс, көйлек, алма, көз, гүл, өшіргіш, көгершін


1-жұп: «Мәнін тауып, сөйлем құра»

Тапсырма: Берілген мысалдың мәнін тауып, шыққан мәніндегі сөзге сөйлем құрау.

Shape8

4


2 + 2 = сөзіне сөйлем құрау.


Shape9 зен

ріс

... нер

мір

гіз

2-жұп: «Кім жылдам?»

Тапсырма. Көп нүктенің орнына О - Ө әріптерін қойып оқу.
С ... з – с ... з т ... р – т ... р
Қ ... л – к ... л ... т – ... т
Ж ... н – ж ... н ... н – ... н

Ш ... л – ш ... л т ... л – т ... л

3-жұп «Өркеш» рөлдік ойын

Сөздікпен жұмыс

Саусақ жаттығуы

Өрмелеген өрмекші,

Өнеріңді көрсетші.

Қалай,қайтіп тоқыдың?

Мынау ғажап өрмекті.

Екі қолдарының саусақтарын партада жорғалатып, өрмекшіні келтіреді.


Дескриптор:1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды

2. Сөздердің мағынасын ажыратады

3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды.

Тыңдалым. Оқулықпен жұмыс.

  1. Сурет бойынша әңгіме.

Қысқы табиғат сурет бойынша әңгіме құрау.

  1. Мерей мен Әлидің әңгімесі.

  • Табиғат деген не?

  • Сұрақтың жауабын төмендегі суреттерден табу.

Оқылым Оқулықпен жұмыс.

  • Суреттің астындағы сөздерді оқыту.

  • Ө дыбысы бар сөздерді табу.

Шөл көл төл сөл өрнек өрмек көрік көлік көрме көрші өмір төрт көкөніс өрмекші

ЖазылымДәптерде берілген ө дыбысының кіші және үлкен әріптерін ауада және дәптерде жазу.

Дәптермен жұмыс:

Өө әрпінің баспа түрін және жазба түрін көрсетемін, оқушылар дәптерге жазады.


Өрмекші және өрмекші торының суреті




Айна

















Әріптер

Текшелер



Суреттерді атайды, ө» дыбысының орналасуын анықтайды.


суреттер








Жұлдызшалар


Shape10

Лента

Маркер


Суреттер,

Ілгіш

Кір қыстырғыш





Мысал


Сөздер жазылған қағаз





Сөздер жазылған қағаз










Слайд

диск














Сабақтың соңы




*Бағалау

Оқушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі:

Shape13 Shape14 Shape12 Shape11

...зен ...рік к...л ...лең

Орындаған тапсырмаларын жинап аламын. Ойын«Мен-фотоаппаратпын»
Тақтаға суреттер тобын іліп, оған 1 минуттай оқушылардың назарын аудару.
Көбелек, көз, көйлек, көмір, көрпе, бөрік, өрік, көрші, өріс, көпір, көбелек, көше, көпшік, төрт.
Содан соң суреттерді алып тастап, әр топтан бір оқушыға

есте қалған заттардың атын айтқызу.

Дескриптор:1. Суреттегі заттарды топтарға бөледі, атын атайды.

2. Құрамында қ дыбысы бар сөздерді табады.

3. Құрамында қ дыбысы бар сөздерді буынға бөледі.

4.Ө дыбысының орналасу ретін біледі

5. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табады.

Еркін микрофон: Не үйрендің? Нені білдің?

Дәлелде, анықта, мысал келтір








Суреттер,

Ілгіш

Кір қыстырғыш


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Оқушылар Ө дыбысын үйренді. Сабақ жоғары деңгейде өтті деп айта аламын.Жоспарланған саралау іске асты, берілген тапсырмалар тақырыпқа сай болды. Жас ерекшеліктері ескеріліп, тиімді әдіс-тәсілдер қолданылды. Уақытты тиімді пайдалануға тырыстым. Белгіленген уақытқа жеттім.

Кері байланыс:

Смайликтермен бүгінгі көңіл күйлерімізді бейнелейік.

Shape15

Оқушылар парақшаларды бояп береді

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Ребус құрап келу

Бағалау

Ынталандыру мақсатындағы мадақтама сөздермен бағалау (жарайсың, тамаша, керемет, күшті, өте жақсы т.б.)

Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуге,сыйласуға тәрбиелеу. Алған білімін өмірде пайдалану.

Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)

1.Білу кезеңінің өткен сабақтағы сұрақ-жауаптары

2.Қолдану кезеңіндегі тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың белсенділігі

Қандай нәрсе,тапсырма сабақтың одан әрі жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)

1.Талдау кезеңіндегі шығармашылық жұмыстар

2.Бағалау кезеңіндегі бағалау критерилерінің нақтылығы, шынайылығы

Сабақ барысындағы келесі сабаққа қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Саралаудағы А оқушыға шығармашылық жұмыс ұсыну, қосымша ақпарат,тың деректер дайындау







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!