Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ тақырыбы: Нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиындықтар 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: Шошанай орта мектебі |
|||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сартолов Талғат Абильжанович |
||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
|||||||||
Сабақ тақырыбы |
Нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиындықтар |
||||||||||
Зерттеу сұрағы |
Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды? |
||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
9.4.1.3.Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау |
||||||||||
Тарихи концеп (фокус) |
Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиындықтарды айқындайды Оқушылардың басым бөлігі: Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы ел эконэкономикасында болған өзгерістерді сандық тұрғыдан талдайды. Кейбір оқушылар: Жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын сапалық тұрғ тұрғыдан дәлелдейді. |
||||||||||
Ойлау дағдылары |
талдау, жинақтау |
||||||||||
Бағалау критерийі: |
Нарықтық экономикаға көшу барысындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдайды |
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Айтылым: Топтық жұмыс. Тақырыптағы тірек сөздерді қолдану арқылы өз ойларын еркін әрі дұрыс жеткізу дағдыларын қалыптастыру. Оқылым: Тарихи тілді қолдану |
||||||||||
Терминология: нарық, жекешелендіру, саясат, экономика т.б. |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел: 2-құндылығы Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке баулу |
||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы, қазақ әдебиеті |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд-таныстырылым, суреттер,карта, интербелсенді тақта, ғаламтормен жұмыс |
||||||||||
Алдыңғы оқу |
Тәуелсіз Қазақстан мемлекетінің қалыптасуын біледі. |
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||
Басы 5 минут Ортасы 20 минут |
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. «Мықты тірек» тренингі (Шарты: оқушылар дөңгеленіп тұрады. Құшақтасып, иық тіресіп тұрады. Оңға бір қадам, солға бір қадам қозғалады. Сол кезде мұғалім сұрақ қояды. Қозғалыс барысында не сезіндіңдер?
«Тәуелсіздікке дейінгі сәттер» Оқушыларға бейнематериал көрсету арқылы тақырыпты өздерінің ашуларына мүмкіндік жасау. 3 минут. Ойқозғау. Кеңес одағы тұсында жекеменшік болды ма?
Мемлекеттік кәсіпорындарда жекешелендіру қалай жүргізілді? Оқушылар бүгінгі тақырыбымыз не болуы мүмкін? Кері байланыс. Өзара 1-тапсырма. Нарықтық экономика көшу барысындағы қиындықтар мен оларды шешу жолдары T кестесі» стратегиясы Қиындықтары Шешу жолдары |
Флипчарт, маркерлер
Суреттер колхоз, совхоз суреттері нен көрініс. Слайд
|
|||||||||
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Түсініктеме арқылы бағалау 2-тапсырма Зерттеу сұрағы : Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды? Мәтінмен жұмыс. Оқушылар берілген мәтінді оқып шығып «ЭСӘТ» талдау бойынша жұмыс істейді
Дескриптор Нарықтық экономикаға кем дегенде 2 дәлел келтіреді. Нарықтық экономиканың саяси жағына кем дегенде 2 дәлел келтіреді Нарықтық экономиканың әлеуметтік жағына кем дегенде 3 дәлел келтіреді Нарықтық экономиканың технологиясына кем дегенде 4 дәлел келтіреді Қалыптастырушы бағалау: Көршіңізге айтыңыз
|
|||||||||||
|
3-тапсырма (жұптық жұмыс) Нарықтық экономикаға өту өндірістік қатынастарға қалай әсер етті? Мұғалім оқушыларға жұптық тапсырмалар береді.Тапсырмада оқушылар берілген мәтіндегі бос орынды..................сөздермен толықтырады. Оқушылар өздері жазған сөйлемдермен бөліседі Дескриптор: 1.Оқушылар нарықтық экономикаға өту өндірістік қатынастарға қалай әсер еткенін біледі 2.Нарықтық экономиканың белгілерін анықтайды 3.Мәтіндегі бос орындарды дұрыс толтырады Қалыптастырушы бағалау: Сыныптастарды бағалау Деңгейі жоғары оқушымен жұмыс: Нарықтық экономикаға көшу қоғамға қандай өзгерістер алып келді? (сұраққа жазбаша жауап алу )
|
АКТ Электронды оқулық
|
|||||||||
Аяғы
|
Кері байланыс: «БББ» әдісі
Үйге тапсырма : «Қазақстанның экономикасы» эссе жазу |
АКТ |
|||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Барлық оқушылар Нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиындықтарды талдады. «Т» кестесінде және «ЭСӘТ» талдауда оқушылардың қарқыны ескерілген. Жоғары деңгейлі оқушыға жеке тапсырма беріп, тарихи деректермен көбірек жұмыс жасауға ұсынамын.. Мәтінмен жұмыс барысында үлестірмелі материалдар арқылы қабілетін арттыруға көмек көрсетемін
|
||||||||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Әр тапсырмадан кейін дескриптор құрылған. 1.Оқушылар сабақ барысында өзара бағалау жұмыстарын жүргізді. 2. Бір-бірлерінің жауаптарын әділ бағалай білді 3. Табыс критерийлары бойынша өзін-өзі бағалайды |
||||||||||
Денсаулық және қаупсіздік техникасын сақтау |
Оқушылар техника қауіпсіздігі сақталған оқу кабинетінде білім алды. АКТ мүмкіндігі талаптарға сай орындалды
|
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды? Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |