Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ тақырыбы: Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары тақырыбын жариялап отырғаным жас мамандарға көмек болсын деп салдым себебі, сабақ мақсаты SMART түрінде жаслаған. Тапсырмалар оқушыларға орындауға жеңіл әрі қызықты.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2018
1391
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



«№ 125 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі







Тақырыбы:

Қ азақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары



















Сыныбы: 5 «А»

Пәні: Қазақстан тарихы

Мұғалімі: Юнусова А.













Атакент 2018

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1.А.

Күні: 12.09.18 Мектеп: №125 ЖОМ

Сынып: 5 Мұғалімнің аты – жөні: Юнусова А.

Қатысқандар: 13 Қатыспағандар: - 2


Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.2.1. археологиялық ескерткіштерді сипаттау


Сабақтың мақсаты:





Оқушылардың барлығы:

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтарын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Археологиялық ескерткіштерді картадан көрсетеді

Оқушылардың кейбіреуі:

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтарының айырмашылығын салыстырады

Бағалау критерийі


1.Археологиялық ескрткіштерді анықтау

2.Археологиялық ескрткіштерді салыстыру

Тілдік мақсаттар





Пәнге тән лексика мен терминология:

Петроглиф - (лат. петро - тас және грек. глиф - жазу) — тақтатас, жартастарға салынған суреттер, бейнелер деген мағынаны білдіреді.

Пиктография -(лат.pictus болу, грек,grapho жазамын) — сурет жазудеген мағынаны білдіреді. Пиктографиялык жазу шартты түрде бейнеленген суреттер аркылы тілдік формаларды емес, тек ойды, ұғымды білдіретін ертедегі жазу түрі

Тотемизм - рулық қоғамдағы адамдар тобынын шығу тегін жануарларғаөсімдіктерге немесе табиғат құбылыстарына байланыстыру

Анимизм -  (лат. anima — рух, жан) — заттық дүние құбылыстарының жандылығын бiлдiретiн термин.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

1. мәліметтермен жұмыс жасайды

2. Бейне – ролик тыңдайды және не түсінгенін айтып береді



Құндылықтарға баулу


Еңбек және шығармашылық

Өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс


География, әдебиет, технология, сурет



Алдыңғы білім


Алғашқы адамдардың өмірі жайлы біледі.



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

СShape1 абақтың басы

2 мин



Shape2

10 мин

















2Shape3 мин.









Сәлемдесу, оқушылардың оқу- құралдарын түгендеу.

Сыныпта жақсы көңіл – күй қалыптастыру үшін оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, көңілді ән шырқап аламыз.

Үй жұмысын сұрау:

«Сатып ал» әдісі

Оқушылар тақтада ілініп тұрған әр – түрлі суреттердің біреуін таңдап алады. Суреттердің артында үйге берілген тақырыптан деңгейлік сұрақтар бар. Сұраққа жауап берген оқушылар суретті сатып ала – алады.



СShape4 уреттің бұрышында

Палеолит

Shape5

Мезолит

Shape6

Неолит деген топтың аты болады және солай топқа бірігеді



К үрделі сұрақтар







Орташа сұрақтар



Picture 6

Жеңіл сұрақтар


СShape7 абақтың ортасы

3 мин.













1Shape8 5 мин.

Жаңа сабаққа кіріспе

Мұғалім: Оқушылар сатып алған, сатып ала – алмаған суреттерді қайта алып тақтаға іліп, оқушыларға суреттердігң бейнелер туралы түсіндіріп береді.

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің археологиялық ескерткіштері туралы бейне – ролик тамашалайды және тыңдайды.

Оқулық және картамен жұмыс

  1. Палеолит тобыКартадан тас дәуірінің археологиялық ескерткіштерін табады.

  2. Мезолит тобы

«Синквейн» әдісі

Оқулықтағы термин сөздермен жұмыс. Әр – бір термин сөздердің қандай мағына беретінін табады және қорғап береді.

  1. Неолит тобы -

«Кластер» әдісі

Тас дәуірінің

  1. Палеолит

  2. Мезолит

  3. Неолит

кезеңдерінің археологиялық ескерткіштерінің айырмашылығын айтып, сипаттайды.


Кері байланыс: «Шапалақ әдісі» бойынша топ болып бір – бірініне кері байланыс жасайды

  1. Бір шапалақ (Орташа)

  2. Екі шапалақ (Жақсы)

  3. Үш шапалақ (Өте жақсы)


Дескриптор:

  • Археологиялық ескерткіштерді картадан көрсетеді.

  • Термин сөздердің мәнін – мағынасын түсіндіреді

  • Палеолит, мезолит, неолит кезеңдерінің археологиялық ескерткіштерін салыстырады.

Бейне – ролик

А КТ қолдану





Плакат, маркерлер, стикерлер


СShape9 абақтың соңы

5 мин.













3Shape10 мин.

Жаңа сабақты қорытындылау: «Ыстық орындық» әдісі

Кезек – кезекпен әр – топтан бір оқушыдан шығып «Ыстық орындыққа» отырады. Мұғалімнің қойған сұрағына жауап беру керек. Жауап бере алмаса күйіп қалады.


Кері байланыс:«Тазалық» әдісі

Оқушылар сабақты қорытын-дылауға қойған сұрақтардың жауабына қарай кері байланыс жасайды


Үй тапсырмасы:

«Шахмат» әдісі

Оқушылар шахматтың суретін сызып, өздері түсінбеген сұрақтарды ақ торға жазып келеді.


Кері байланыс: «Тоқаштар» әдісі

Оқушылар тақтада тұрған кері байланыс кестесіне стикерге кері байланыс жазып жабыстырып қояды


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбіріек қолдау көрсетпекшісіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз

Бағалау – Сіз оқушыдардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

  • Тапсырмаларды орындауда қиындық туындап отырған оқушыларға түрткі сұрақтар арқылы қолдау көрсетіледі.

  • Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланды.

  • Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға шығармашылық бағыттағы тапсырма жоспарланды.


  • Кері байланыс: «Шапалақ әдісі» бойынша топ болып бір – бірініне кері байланыс жасайды

  • Бір шапалақ (Орташа)

  • Екі шапалақ (Жақсы)

  • Үш шапалақ (Өте жақсы)

  • Кері байланыс:«Тазалық» әдісі

Оқушылар сабақты қорытын-дылауға қойған сұрақтардың жауабына қарай кері байланыс жасайды

  • Кері байланыс: «Тоқаштар» әдісі

Оқушылар жалпы сабаққа кері байланысты стикерге жазып, өздеріне ұнаған тоқаштардың тұсына жабыстырып қояды

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді әдіс – тәсілдер бойынша жұмыс жүргізілгенде денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталады





























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!