Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Тақырыбы: Шығармашылық жұмысты орындау. Декор жасау мен безендіру.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектепаралық оқу- өндірістік комбинаты.
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Шығармашылық
жұмысты орындау.
Декор жасау мен безендіру.
Оқытушы: Елубаева М.К
Арқалық қ.
Тарау 1: ұзақ мерзімді жоспардан Сәндік қолданбалы өнер күні: |
Мектеп: МОӨК Мұғалім: Елубаева М.К |
|||||
|
|
|||||
Класс: 9 |
Сабаққа қатысқандар |
Қатыспағандар саны:14 |
||||
Сабақ тақырыбы: №6 |
§6.Шығармашылық жұмысты орындау. Декор жасау мен безендіру |
|||||
Оқу мақсаты |
9.2.1.1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану; 9.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану; 9.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
Сабақ мақсаты |
1.Тоқуға арналған өнімдерге қолданылатын нақты иірілген жіптің сапасымен ерекшеліктерін қарастыру. 2.Тоқуға арналған жіпті негізге кернеп, қазақ ұлтының мәдениет элементтерімен байланыстыру. |
|||||
Бағалау критериі |
|
|||||
Тіл мақсаты |
Оқушылар: Қазақ мәдениетін қолданбалы өнер туындыларын басқа мәдениеттердің жұмыстарымен салыстыру; • зерттелген ақпараттың белгілі бір аспектілері арасындағы өзара қарым-қатынастың технологиялық әдістерін және әдістерін түсіндіру; • өз зерттеулеріне түсініктеме беру және өнер туындыларының ерекшеліктерін сипаттау (сөйлеу қабілеті); • сәндік композицияның, көркемдік және эстетикалық шешімдердің ерекшеліктерін атаңыз. |
|||||
Құндылықтарды білу |
Ұлттық мәдениеттердің ортақ байланысын түсіне отырып,мәдени құндылықтарды ескеріп,достық қарым қатынасты ұстану және шығармашылық жұмыстарына байланыстыру. |
|||||
Пәнаралық байланыс |
Тақырыптар бойынша теориялық білімді қолдану: өнер және технология. Математика,бейнелеу,сызу |
|||||
АКТ ны қолдану |
Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу |
|||||
Алдыңғы білім |
Өнер сабағы және қолөнер пәндері бойынша алынған білімдер мен дағдыларға негізделген. Оқушылар сәндік өнімді жасау үшін өздерінің алдыңғы зерттелген білімдерін сүйене отырып, қолдана алады. |
|||||
Сабақ өту барысы: |
||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ барысында орындалатын жұмыс |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 5 минут |
(С). Талқылауға арналған сұрақтар.
|
Оқушыларды 2 топқа бөлу. 1-топ«Ою-өрнек» 2-топ «Гобелен» Екі топ сурет салып бояйды |
||||
1 сабақ
5 минут
Дайындау технологиясы бойынша
қолмен
машинамен
5 минут
20 минут
|
Сабақ мақсаты 1. 1. Тоқуға арналған өнімдерге қолданылатын нақты иірілген жіптің сапасымен ерекшеліктерін қарастыру (Ж) (Т) Талқылауға арналған сұрақтар. Оқушылармен тоқу үшін жіптің әртүрлі қалыңдықтары мен түрлерін қарастыру.
(мысалы, кілемде ромб түріндегі гүл үлгісі түркі аймағының барлық халықтарында кездеседі Қызыл түсті реңктерге бейімділік ретінде қызылсарыдан қанық қызылға одан күрең қызылға өтуі. Қызыл түс ұлттық шеберлердің сүйікті түсі ретінде есептеледі ол(отты, күнді, көз тиюден жояды және зұлым рухтардан қорғайды.)деп есептелді.
Кілем тоқу
Материалы бойынша
Түктің болуына қатысты Негізгі түрі бойынша
табиғи
жасанды
түкті өрілген
синтетикалық
түксіз
Инемен шаншылған Сабақ мақсаты 2: Тоқуға арналған жіпті негізге кернеп, қазақ ұлтының мәдениет элементтерімен байланыстыру. (Ж) Орындау кезеңдері. Оқушылар алдыңғы зерттеулердегі жазба жұмыстарына қарап,жіпті қалай керудің жолдарын немесе нұсқау картасы арқылы ұсынылатын материалдарды көре отырып жұмыс жасады. . Оқушыларға арқау жіптерін рамаға қалай керудің бірнеше жолдарын көрсетіңіз. Өріс -- көлденең жіптер басты жіптермен байланысады. Арқау — тігінен (вертикалды) бір –біріне параллельді орналасқан жіптер. Өріс пен арқау байланысып тоқылғанда алаша пайда болады. (Ж) (Т) (Ф) жасау.
Оқушыларға жіпті керу барысында шеткі шегеден байлап керу керектігін көрсетіледі. Масалы:
Бағалау дескрипторы :
(Ф) Мұғалімнің басшылығымен жүргізілетін тәжірибе. Оқытушының оқушыларды тоқу үшін құрал- саймандарды жасау процесін бақылау.Оқушылар жасалу нәтижесін талдап және түсіндіру. Формативті бағалау процесінде жасалған жұмыстың нәтижелеріне сүйеніп нақтылау және түзету. Дифференциация Оқушыға қолдау көрсетуде, мұғалімнен жеке кеңес алу мүмкіндігіне ие бола алады. |
Феномен тоқу әлемінде Арқау жіпті рамаға қалай дұрыс керуін көрсету.
аралас Жаңадан тоқуды бастаушыларға пайдалы кеңестер.2топтағы оқушылар өз топтарында сурет салып бояп кілемше тоқып әр оқушы өз жұмыстарын жасады. |
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушыларға тәжірибе нәтижелерімен бөлісу «Өзін-өзі бағалау», «Өзара бағалау » жұмысын өткізуге ұсыныс беру. Кері байланыс орнату: 1.мен білдім. 2. мен үйрендім 3.Маған ұнағаны. 4-маған қиын болды. |
|
||||
Дифференциация – Сізге көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруге болады? Сұрақ қою мен практикалық жұмыс арқылы. Қабілеті бар оқушыларға кішкене қиындау жұмыс беру және ізденісті жоспарлаймын. |
Денсаулық және қауіпсіздік
ережесі. |
||||
Дифференциация қолдау көрсету. Мұғалімнен жеке кеңес алу мүмкіндігі. |
Мұғалім оқушыларды үйрету үшін құрал жасау процесін бақылау. жасағанды талдау және түсіндіру. Формативті бағалау процесінде алынған аралық нәтижелерге негізделген қызметті түзету. |
Қауіпсіздік ережелері мен өткір кескіш нысандардағы талаптар |
||||
Жалпы баға 1: Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)? 2: түсіндіру және практика. Көрнекілік , кұрал -жабдықтар (кілем тоқу станогі, түрлі түсті жіп, арқау жіп, сурет, кайшы) 1: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? 2: оқушылардың ат салысуы, пікір таласы. Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда не іздеймін? Оқушыларға арқау жіптерін рамаға керудің бірнеше жолдарын көрсеттім. Өріс -- көлденең жіптер басты жіптермен байланыстырдық Арқау — тігінен (вертикалды) бір –біріне параллельді орналасқан жіптер. Өріс пен арқау байланысып тоқылғанда алаша тоқыдық. Келесі сабақта кілем тоқуды жалғастырамыз. Кілем тоқу- инемен құдық қазғандай. |
Станокқа арқау жіпті керіп ала құрт жүргіздік оқушылармен тақтасын тоқып жануар тектес пішінді оюмен кілем тоқыдық |
|||||
Үй тапсырмасы: №6 24-25 бет Кілемшені уйде жалғастырып тоқу. |
||||||
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |