Материалдар / Ашық сабақ Тілі байдың – ойы да бай 5-сынып

Ашық сабақ Тілі байдың – ойы да бай 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіреді. диалогке даярлықсыз қатысады, өз пікірін білдіреді. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазадың әдістерін мұғалімдер әдіс аламасады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2019
2789
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-бөлім:


Мектеп: №4 Х.Досмұхамедов атындағы жалпы орта мектеп

Күні: 25.09.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева Ақмарал Апсаттарқызы

Сынып: 5 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тілі байдың – ойы да бай

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/А2.Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіру. диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру.

ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды:

Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты монологтағы көтерілген мәселені анықтайды,.

қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін есіне сақтайды

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды :

Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты монологтағы көтерілген мәселені түсіндіреді, қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай талдайды


Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды:

Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты монологтердегі көтерілген мәселені диалогке даярлықсыз қатысып, өз пікірлерін дәлелдейді, қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады

Оқу дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

  • Мәтіндегі көтерілген мәселені анықтайды

  • Анықталған мәселеге өз ойын білдіреді

  • Үндестік заңын, дыбыстардың жүйесін, емлені ескереді

  • Орфографиялық норманы сақтайды

Тілдік мақсаттар

Диалог/жазылымға арналған қажетті сөз тіркестері: туған тіл, туған жер, туған тарих, салт-дәстүр, төрт ана. Тілдің қасиеті, құдіреті

Сабақта қамтылатын құндылықтар

Қазақ тілінің қадірін жоғары қойып, бағалау, құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет.

АКТ қолдану дағдылары

Иентербелсенді таныстырылым, бейнематериал.

Осыған дейін меңгерілген білім

. «Қымбат қазына» мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп, анықтаған,

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы



2 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Мадақтама» Оқушылар бір-біріне бір сөйлеммен мадақтама айтады.

«Мозаика» әдісі арқылы 3 топқа топқа бөлінеді.

Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру

Үй тапсырмасын оқу: «Тіл – ақылдың өлшемі» дербес пікір жазу.

Сабақтың ортасы



3 мин





2 мин






























10 мин










































10 мин










































5 мин























6 мин



















Тыңдалым алды тапсырма

С.Ж «Ой қозғау» әдісі

Мақал-мәтелдердің мәнін ашып, тақырыпты анықтайды.

  1. Тіл мәртебесі - ел мәртебесі

  2. Тіл - достықтың алтын көпірі

  3. Тіл - ұлттың сүйенетін тамыры, сыйынатын тәңірі

Б. «Басбармақ»


Тыңдалым тапсырмасы

С.Ж. http://www.youtube.cjm/watch?v=uNaJRUhuT58&noredirekt=1 М.Шахановтың «Төрт ана» тақырыбында бейнематериал көрсетіледі. Негізгі тірек сөздерді жазып алады Төрт ана

Тағдырыңды тамырсыздық індетінен қалқала,

Мазмұн жоқта мазмұнсыздық шыға келер ортаға.

Әр адамға өз анасынан да басқа да,

Ғұмырына етер мәңгі астана.

Демеп жүрер, жебеп жүрер арқада,

Болу керек құдіретті төрт ана:

Туған жері – түп қазығы, айбыны,

Туған тілі – мәңгі өнеге айдыны,

Жан байлығы, салт-дәстүрі – тірегі,

Қадамына шуақ шашар үнемі,

Және Туған тарихы,

Еске алуға қаншама

Ауыр әрі қасіретті болса да.

Құдірет жоқ төрт анаға тең келер.

Онсыз санаң қаңбаққа ұқсап сенделер.

Өзге ананың ұлылығын танымас,

Төрт анасын менсінбеген пенделер.

Төрт анадан сенім таба алмаған

Тамырсыздың басы қайда қалмаған?!

Төрт анасын сыйламаған халықтың

Ешқашан да бақ жұлдызы жанбаған.

Қасиетті бұл төрт ана – тағдырыңның тынысы,

Төрт ана үшін болған күрес – күрестердің ұлысы!



Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

1-тапсырма

Т. Ж. «Білім биржасы» оқыта үйрету ойыны. Сараланған тапсырма

Бейнематериал бойынша блум жүйесіне негізделген әртүрлі деңгейдегі сұрақтарды әрбір оқушы өз мүмкіндіктері мен қабілеттеріне қарай тапсырма беріледі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, мәселені түсіндіреді.

«Акционер –оқушы» жауабының толықтығына қарай әртүрлі түстегі акциялар алады.

Толық емес жауап – сары түс.

Дұрыс, бірақ кеңінен ашылмаған жауап – қызыл түс

Кеңінен ашылған жауап – жасыл түс.

  • Жай сұрақ: Әр адамның өз анасынан басқа қандай төрт анасы бар?

  • Анықтауға бағытталған сұрақ: Туған жеріңді, туған тіліңді, салт-дәстүріңді, туған тарихыңды «төрт анам» деп ойлайсың ба?

  • Түсіндіруге бағытталған сұрақ: Неліктен

«Туған жері – түп қазығы, айбыны,

Туған тілі – мәңгі өнеге айдыны»

Жан байлығы, салт-дәстүрі – тірегі,

Қадамына шуақ шашар үнемі» делінген?

  • Салыстыру бағытындағы сұрақ: Сіздің «Өзге ананың ұлылығын танымас,Төрт анасын менсінбеген пенделер», деген ойға көзқарасыңыз қандай?

  • Шығармашылық сұрақ: Егер «Төрт анасын сыйламаған халықтың, Ешқашан да бақ жұлдызы жанбаған» дегенді тағы қалай өзгертіп, пайдалануға болар еді?

  • Практикалық сұрақ: «Төрт ана үшін болған күрес – күрестердің ұлысы» деп санайтын азаматтарды өмірде көп кездестірдің бе?

Дескриптор:

  • Тақырыпқа қатысты мәселені анықтайды

  • Сөйлеу кезінде ойын жүйелі жеткізеді

  • Өз көзқарасын аргументтер мен мысалдар арқылы дәлелдейді

Б. «Бағдаршам»


2-тапсырма

Т.Ж. Сараланған тапсырмалар

1-топ. «Пирамида» әдісі

Топ мүшелері қосымша ақпаратты плакаттың өз жағына, негізгі ақпаратты ортасына жазып, талқылайды.

Прямоугольник 6

Прямоугольник 5

AutoShape 10 AutoShape 12

2-топ: «Жылқы сұлбасы» стратегиясы.

1 . Жылқының 4 аяғына мәтіндегі негізгі тірек сөздерді жазыңыз.

2. Жылқының басына мәтіндегі маңызды ақпаратты қысқаша жазыңыз.

3. Жылқының ішкі құрылысына мәтіндегі қосымша ақпаратты жазыңыз.

4. Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды жазыңыз.


3-топ: «Fila» кестесі


Факт

Идея

Логикалық сұрақтар

Жоспарлы іс-әрекет









Дескриптор:

  1. Грамматикалық және лексикалық ұғымдарды орынды қолданады

  2. Мәтіннің жалпы мазмұнымен байланыстырып, нақты ақпаратты талқылайды,

Б. «Бесжұлдыз»


Әдеби тіл нормасы

С.Ж.

3-тапсырма. «Эйлер шеңбері» әдісі.

Үндестік заңы бойынша буын үндестігі, ерін үндестігі, буын үндестігіне бағынбайтын қосымшаларды мысалдармен сәйкестендіріп жазады.


Жарнама, таудың, алманы, құлын, жұлдыз, әке-шеше, дауыстылардың, баламен, қонақпен,аналар, әйелдер, әшекейді, мергенге, көрмеге, сөздің, әкетай, діндар бұрымын, көркем-өнер, қазақтар, сұранысқа, жемқор, әсемпаз, сәнқой, қолғапты, көзілдіріктің, кірістер, жігітпен, қызға.











Б. «Бесжұлдыз»


4-тапсырма. Gamshy.kz/Home/show/11849?ln=k

Ж. Т.Ж.


1-топ Мәтіннен орфоэпиялық норма бойынша жазылған сөздерді тауып, оны келесі бағанға орфография бойынша жазады.

2-топ Өздері ерін үндестігіне мысалдар жазып, заңдылығын түсіндіреді

3-топ Қара бидің батасындағы қою әріппен терілген жолдарды қалай түсінгендерін жазады.


Дескриптор:

  • Орфография бойынша жазады

  • 770 ₸ - Сатып алу

    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ