Материалдар / Ашық сабақ "Толғау.Ақтамберді жырау"

Ашық сабақ "Толғау.Ақтамберді жырау"

Материал туралы қысқаша түсінік
Толғау, Ақтамберді жырау туралы мәлімет беру.Топтық,жеке,жұптық жұмыс жүргізу. "ДЖИКСО" "Кластер", "Бес жолды өлең" т.б әдіс-тәсілдерін қолдану. Бағалау парақшасын тарату,білім алушылардың өзін-өзі бағалауы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қазан 2021
554
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бекітемін

Мектеп директоры

________________ К.Саткожаев



Мектеп:

«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО» КММ

Педагогтің аты-жөні:

Исаева Г.Б.

Күні:

11.10.2021.

Сыныбы:

8 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Бөлім:

І бөлім: Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Толғау. Ақтамберді Сарыұлы .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.1 Көркем шығармадан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: ХҮІІІ ғасырдағы аса көрнекті жырауы Ақтамберді Сарыұлы туралы білім беру;

Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар бір-біріне түсіндіре отырып, образдарды салыстырып, талқылап өз ойын дәлелдеу;

Кейбір оқушылар: Жыраудың өміріне де, шығармашылығына да талдау жасау; Толғауларын атау;

Бағалау критерийлері


Мәтінді оқы;

Мәтін мазмұнын топта талқыла;

Кластер құрастыр ;

Толғау туралы ақпарат жаз;

«Бес жолды өлең» құрастыр;

«ПОПС формуласы» әдісі бойынша шығармаға талдау жаса;

Тілдік мақсаттар

Негізгі тіркестер:

XVIII ғасыр тарихындағы жаңа бетбұрыстар, Ақтамберді туралы мәлімет,ерлік, батырлық туралы толғаулары.

Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар:

«Менің ойымша, ...», «Себебі, мен оны.......... түсіндіремін», «Мен оны мынадай дәлелдермен келтіре аламын.....», «Қорытындылай келе,...........».

Алдынғы оқу

Қожа Ахмет Ясауи «Даналық кітап»

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс- әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

5 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

ә) Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Сыныптағы заттар»

Өткен тақырыпты қайталу «Еркін микрофон» әдісі.


Сабаққа керекті құрал-жабдықтарын дацындацды.

ә) Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Сыныптағы заттар»

Оқушылап сыныптан қандай да болмасын бір затты таңдап, оны өзіне немесе өзінің көңіл –күйіне ұқсастығын ойластырып айтады.

Өткен тақырыпты қайталу

«Еркін микрафон» әдісі. Қожа Ахмет Ясауи туралы бір сөйлемнен мәлімет береді.







Рисунок 1

Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Болжау» әд. Сурет бойынша тақырыпты болжайды.

Сабақтың тақырыбы,

мақсатымен, бағалау парақшасымен таныстыру.

«Болжау»әд. сурет бойынша тақырыпты болжайды «Ақтамберді Сарыұлы».

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді.

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

.

Сабақтың ортасы

27 мин.


Топтық жұмыс. «ДЖИКСО» стр. № 1 тапсырма.

Топтық жұмыс жасалады.Шығарма үзінділері әр топқа таратылап беріледі.

Шығарманың толық мазмұнын меңгертіледі.

Топтық жұмыс жүргізеді.

Мәтінді бөлігін оқып, өз топтарында талқылайды.

Топ көшбасшысы келесі топқа барып , мәтіндегі ақпаратпен бөліседі.

ҚБ: «Бас бармақ»

Дескриптор:

Мәтінді оқып,

мазмұнын топта талқылайды Жалпы – 2 балл.

Мәтін бөліктері жазылған парақша-лар



2 тапсырма.

«Ақтамберді жырау»

Кластер.


Тақтамен жұмыс.

Кластер құрастырады.

ҚБ:

Дескриптор:

Кластер құрастыра алады Жалпы – 1 балл.

Оқулық, дәптер.


Жеке жұмыс.

3 тапсырма.

Оқулықпен жұмыс.

Сұраққа жауап беру.

Толғау дегеніміз қандай жыр? Толғауда не айтылады?

Дәптермен жұмыс.

3- тапсырма. 35-бет

Толғау дегеніміз қандай жыр?

Толғауда не айтылады?

сұраққа жауап береді



ҚБ. Мадақтау сөздері Дескриптор:

Толғау туралы ақпарат жаза алады.

Жалпы – 1 балл





4-тапсырма.

«Бес жолды өлең» құрастыр.

Жеке жұмыс.

«Ақтамберді жырау» сөзіне

«Бес жолды өлең» құрастырады.

ҚБ Дескриптор:

Өлең құрай алады, ақпараттарды жинақтай алады.

Жалпы – 3 балл


Сабақтың соңы

13 мин.














Рефлексия

«ҰСМҚ/ПОПС формуласы» әдісі.








«ПЛЮС,МИНУС,

ҚЫЗЫҚТЫ»

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдау.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Үйге тапсырма :

10-т 35-бет

Бағалау


Тақырып бойынша алған білмдерін қорытындылайды




Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.







Үй тапсырмасын күнделіке жазады.


Білім алушылар бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалайды.










1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ