Пән: Көркем
еңбек
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Сәндік – қолданбалы
өнер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқу
тәсілдері мен техникалары
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық
мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері
туралы білімі мен түсінігін көрсету
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қазақтың ұлттық қолөнері
туралы жалпы түсінік
Әлемдік және қазақтың ұлттық
мәдениеті, қолөнер мен дизайн ерекшеліктерін ажырату және
қолдану.
|
Бағалау
критерийлері
|
Тоқу
өнері, оның түрлері туралы біледі және ажырата
алады.
Тоқу
тәсілдері мен техникаларын
меңгереді.
Тоқу
түрлері мен техникаларын өмірде тиімді қолдана
алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
«Шебердің – қолы
алтын»
Тізбек- цепочка-сһаіn, бағанша
–столбик-column
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жалпыға ортақ еңбек
қоғамы
Қолөнер түрлерін дамытуда
ата-баба дәстүрін негізге ала отырып, жаңаша түр мен сапа беріп
жаңғырту арқылы оқушылардың қызығушылығын
арттыру
|
Пәнаралық байланыстар
|
Тарих (тоқу өнерінің шығу
тарихын білу)
математика (санап
тоқу)
бейнелеу өнері (түстер
үйлесімділігі)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет материалдарын
қолданады,видеоролик
|
Бастапқы
білім
|
Сәндік-қолданбалы өнер
түрлерін, тоқыма өнері туралы біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Психологиялық ахуал «Шаттық
шеңбері». Амандасу.
Топқа бөлу «Түстер арқылы
бөлу»
І топ
–Тізбек
ІІ топ-
Бағанша
Сұрақ-жауап
«Ыстық орындық»
әдісі
1.Тоқыма жұмысындағы басты
материал?
2.Жіптердің түрлерін
атаңыз.
3.Жіптерді алу
жолдары.
4.Талшық
түрлері.
5.Тоқу құралын
атаңыз.
|
стикерлер
кеспе
қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
1-тапсырма: Мәтінмен
жұмыс
«Джигсо»
әдісі (Сабақ барысында-оқылым,
айтылым,жазылым,тыңдалым дағдылары
қалыптасады)
Дескриптор
-
Тоқу өнері туралы
біледі.
-
Түрлері мен тоқу әдістерін
ажыратады.
-
Техникалары мен түрлерін,
қажетті материалдарды атайды.
ҚБ. Бағалау
парақшасы
2-
тапсырма: Тоқу әдістері туралы
видеоролик көрсетіледі.
«Сәйкестендіру»
тесті (Шартты белгілер мен
түсіндірмелерін сәйкестендіреді.
Дескриптор
-
Ілмекпен тоқу техникасына
арналған материалдарды анықтайды
-
Иірімжіптердің түрлерін
ажыратады
-
Ілмек біз түрлерін
анықтайды
ҚБ. Бағалау
парақшасы
3-
тапсырма: Кейбір
балаларға
Өз таңдауы бойынша тоқыма
бұйым тоқу (схема бойынша)
ҚБ. Мадақтау
|
Оқулық 6-сынып қосымша
материалдар
Видеоролик
Тест
Схема
|
Сабақтың
соңы
3 мин
Кері байланыс 2
мин
|
«Топтастыру» әдісі
Тұрмыстық
бұйым
Т
оқыма
бұйымдарыыыыыы
Бас киім,
киімдер
Жұмсақ ойыншықтар Сәндік
бұйымдар, әшекейлер
«Бағдаршам» әдісі
|
Түрлі-түсті
стикер
|
Саралау (
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?)
|
Бағалау (оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз? )
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
«Ыстық орындық» әдісі арқылы
бастапқы білім танымы анықталады.
«Джигсо» әдісі арқылы білу,
түсіну білімі қалыптасады.
«Сәйкестендіру» тесті арқылы
талдау жасайды. «Топтастыру» әдісі арқылы оқушылардың білімін
жинақтауға мүмкіндік берілді.
|
Бағалау
парақшасы
Мадақтау
|
Санитарлық –гигиеналық
талаптар сақталады. Қауіпсіздік ережесі еске
түсіріледі.
Сергіту сәті: «Қыдырып
қайтайық»
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Жалпы баға
|