Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Трапецияның ауданы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3A Аудандар |
Мектеп: Аль-Фараби атындағы орта мектебі |
||||||||
Күні: 07.02.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбек Ділбәр |
||||||||
Класс: 8 |
Қатысқандар саны: 10 |
Қатыспағандар саны: 1 |
|||||||
Сабақ тақырыбы |
Трапецияның ауданы |
||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.13 трапеция ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану |
||||||||
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы
|
||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
трапеция ауданының формулаларын есеп шығару барысында қолдануды түсіндіреді. Пәнге қатысты лексикажәне терминология: Трапеция, трапецияның биіктігі, трапецияның табандары, трапецияның диагональдері, трапецияның ауданы, трапецияның орта сызығы, трапецияның бүйір қабырғасы, тікбұрышты трапеция, тең бүйірлі трапеция. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Трапецияның ауданын оның табандары мен биіктігі арқылы табуүшін... Трапецияның ауданын оның биіктігі мен орта сызығы арқылы табуүшін... Трапецияның ауданын оның диагональдері және олардың арасындағы бұрышы арқылы табу үшін... Трапецияның ауданын оның төрт қабырғасы арқылы табуүшін... |
||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық адалдық, бірлік және командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған. Құндылықтарды дарыту топта жұмыс істеу ережелерін белгілеу арқылы, қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Архитектурамен байланыс, ғимарат моделін жасау барысында трапеция моделі қолданылады. |
||||||||
Бастапқы білім |
Оқушылар төртбұрыштар түрлерімен және олардың кейбірінің аудандарын есептейтін формулалармен таныс. Оқушылар төртбұрыштардың аудандарын есептей алады. Трапецияның түрлері. |
||||||||
Сабақбарысы: |
|||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы 0-5 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушыларды тақтаға шығарып шаттық шеңберін құрғызып, бір-біріне сәттілік тілеп, бүгінгі сабақты бірлесе отырып мақсаттарына жетулеріне тілектестік білдірулеріне ықпал етіп берілген геометриялық фигураларды таңдап топ құрғызу. (параллелограмм, трапеция).
Параллелограмм таңдағандар – лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін,басқарушылық қабілеті басым. Трапеция таңдағандар – білуге құмар, ізденгіш. Жасыл түс – еркіндікке деген жігерлікті, табандылықты, мақсаткерлікті, өзімшілдікті, «Мен» деп өзіне жоғары баға берушілікті білдіреді. Параллелограм Қарама-қарсы қабырғам, Трапеция Трапеция туыстың, Сары түс – жеңілдік пен қуанышты, сабырсыздықты, нұр сәулені білдіреді.Сары түс адамды болашаққа бағыттайды, жаңалыққа талпындырады, заманауилыққа, дамушылыққа құштар етеді. «Көршіңді тексер» тәсілі арқылы үй тапсырмасын оқушылар бірін-бірінің дәптерлерін алмастырып тексеріп, бас бармақпен бағалайды. |
Презентация Слайд 1-5 |
|||||||
5-8 мин |
II. Өткен материалды қайталау. Мұғалім оқушыларменжаңа тақырыпты меңгеру үшін қажетті ұғымдарды қайталайды. Мұғалім оқушыларға келесі тапсырмаларды ұсынады: Миға шабуыл “сұрақ-жауап” әдісі
8. Ең алғашқы әйел математик Софья Васильевна Ковалевская
|
Презентация Слайд 6 |
|||||||
|
III. Сабақ мақсатын қою. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айтады. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары құрастырылып айтылады. Кейін мұғалім бағалау критерийлерін айтып, оқушылардың «жақын даму аймағын» айқындайды, сабақ аяғына қарай күтілетін нәтижелерді айтады. |
|
|||||||
Сабақтың ортасы 8-18 мин 18-32 мин 32-38 мин |
IV.Трапецияның ауданы туралы түсінік . Мұғалім оқушыларға келесі формулаларды көрсетеді: Трапецияның ауданын оның табандары мен биіктігі арқылы табу; Трапецияның ауданын оның биіктігі мен орта сызығы арқылы табу; V. Кітаппен жұмыс (джиксо әдісі). Жеке жұмыс. Мұғалім оқушыларға қиындық туған сәтте көмек береді. Оқушылардың типтік қателері бүкіл сыныппен талқыланады. Мұғалім қажеттілігінше тақта алдында жұмысты орындауды ұйымдастыра алады және сол кезде шешімді дұрыс жазуға назар аудара алады. Мұғалім оқушылардың жұмысын белгіленген критерийлер бойынша бағалайды. Есеп 1. Егер трапецияның табаны 6 см және 8 см, ал биіктігі 5 см болса, трапецияның ауданын тап. Есеп 2. Егер трапецияның орта сызығы 10 см, ал биіктігі 6 см болса, трапецияның ауданын тап. Бағалау критерийлері: Оқушы
Фигуралардың аудандарын тең өрнетермен сәйкестендіру:
«Бой сергіту» (партаның жанына шығып, мұғалімнің айтқан фигурасын дене мүшелері арқылы көрсете білу, мысалы тік бұрыш, вертикаль бұрыш, …) Топтық жұмыс (BilimLand
тапсырмалары) І-топ II-топ
Дискриптары:
Бағалау критерийі: Барлық дискриптор орындалса “өте жақсы” Жартылай орындалса “жақсы ” Мүлдем орындалмаса “нашар ” |
Презентация Слайд 7 Презентация Слайд 8-10 Қосымша 1 Презентация Слайд 11 Қосымша 2 |
|||||||
Сабақтың соңы 38-40мин |
VI.Сабақты қорытындылау. Мұғалім сабақ мақсатына қайта оралып, олардың жетістік деңгейін талқылайды. Келесі сабақты жоспарлау мақсатында төмендегі сөйлемдер толықтырылады: Математикалық диктант. 1. Трапецияның бүйір қабырғаларын орталарын қосатын кесіндіні трапецияның ....... деп аталады. 2. Бүйір
қабырғалары тең трапеция............. деп аталады. 5. Трапецияның
орта сызығы табандарының …………. тең … ……………………………………………………………………………………………………… Үй тапсырмасы: “Бізді қоршаған әлемдегі трапециялар туралы жазу”; №14; №15. |
Презентация Слайд 12-14 Стикерлер |
|||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады. Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады. Жұптағы немесе жеке жұмыстарда Сіз өзіне сенімсіз оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы көмектесе аласыз. |
Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау. Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады. |
Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. |
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрысқ ойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||
-Сабақтың және оқудың мақсаттары дұрыс қойылды; - Білу мен түсіну деңгейіне қол жетті, тек есептеуде әлі жұмыстар жасалыну қажет; - Кейбір оқушылардың кеңістікті елестетуі мен ойлауы, суретті 3Д форматта көре алу дағдылары қалыптаспаған; - Уақыт кезеңдерінде сәл ауытқулар болды, себебі, ізделінді бұрышты қай жерден қалай белгілеу қажеттігін алғашында түсінбеу болды. |
|
||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткене екі аспектісі (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ жүйелі өтті және мақсаттар дағдылар бойынша жақсы жіктелді; 2: Әр қадам алдын-ала ойластырылғандықтан, уақыт өте тиімді қолданылды. Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
|