Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
Министерство образования и
науки Республики Казахстан
Шығыс техникалық
гуманитарлық колледжі
Восточный
техническо-гуманитарный колледж
БЕКІТЕМІН
УТВЕРЖДАЮ
Директордың ОІ Зам. директора по УР
жөніндегі орынбасары
_____________
________________ Рассмотрено
на заседании ЦМК
ЦӘК отырысында қаралған Протокол №___от
«___»______20___г.
«___»______20___ж. №___хаттама __________
__________
Физика пәні бойынша 13-СБ-1 тобында қткізілген
ашық сабақ
Тақырыбы: «Тұрақты электр тогы»
Өткізген:
Тайбуганова Зейнегуль Жакеновна
2014 жыл
Ашық сабақ 13-СБ-6 тобы
Сабақтың тақырыбы:
«Тұрақты электр
тогы»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
-
Оқушылардың электр тогы
қайталац отырып теориялық және практикалық білімдерін
қалыптастыру.
Дамытушылық:
-
Оқу материалын талдай білу дағдысын дамыту,
бақылау, салыстыру, оқылған құбылыстар мен фактілерді салыстыра
білу, қорытынды жасау.
-
Сапалы ойлауды дамыту, дәлелдік, мақсаттық,
қабылдау, бағалай білуге бейімділік, сыни ойлау.
Тәрбиелік:
-
Өз бетімізбен жұмыс істеуге
тәрбиелеу..
Сабақтың түрі:
Қайталау сабағы
Әдіс-тәсілі: Сұрақ -жауап, талдау,
баяндау.
Қолданылған технология.
Сыни тұрғысынан ойлау (СТО)
Сабақтың
жоспары.
-
Сабаққа оқушылардың назарын аудару.
-
Сабақтың мақсатын қою.
-
Қайталау материалдарымен жұмыс.
-
Сабақта жаңа технологияны пайдалану.
-
Әртүрлі ток көздерінің ерекшеліктері туралы
қорытындылар жасап отыру,
-
Үйге тапсырма беру
-
Қорытынды
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
кезеңі:
1, Оқушыларды топқа бөлу,
өздерінің топтарымен, ұрандарымен таныстырады.
(Бағалау жүйесімен таныстырылады)
Диагностикалық қартаға әр топ өз фамилияларыңды жазылып
жазады. Сабақ бөліктеріндегі тапсырманы орындап оқушы
диогностикалық қартаны тиісті ұпайды қойып
отырады.
Бүгінгі
СТО
технологиясының 1 бөлімі:
Сабаққа деген қызығушылығымызды ояту, ол үшін әр
топқа сұрақтар беріледі.
І топ
|
ІІ топ
|
ІІІ топ
|
1.ток күші дегеніміз
не?
2. Ток күшінің
белгіленуі
3. Ток күшін өлшейтін
құрылғы?
4. Ток күшігің өлшем
бірлігі.
5.Ток күшінің
формуласы
6. Ток
күшін ашқан ғалым
7. Кез келген өткізгішке
қалай жалғаймыз
8.Ток күшінің неше шарты
бар?
|
1.Кернеу дегеніміз
не?
2.кернеудің қандай әріппен
белгілейді
3. Кернеуді өлшейтін
құрылғы?
4. Кернеудің өлшем
бірлігі.
5. Кернеудің
формуласы
6.
Кернеуді ашқан ғалым
7. Кез келген өткізгішке
қалай жалғаймыз
8.Неге бөгде күштің жұмысын
пайдаланамыз.
|
1.Кедергі дегеніміз
не?
2.кедергіні қандай әріппен
белгілейді
3. Кедергіні өлшейтін
құрылғы?
4. Кедергінің өлшем
бірлігі.
5. Кедергінің
формуласы.
6. Кедергініі ашқан
ғалым
7. Өткізгішке не үшін
жалғаймыэ.
8. Жал,аудың неше түрі бар?
|
-
Сабағымыздың екінші бөлімі «Ой қозғау» деп
аталады
1.
тапсырма: «Венн диограммасы» толтырмас
бұрын Ом
заңын еске түсіріп алайық
1. Қалта
шамы ненің көмегімен жанады?
(Электр батереяның
көмегімен)
-
Үйдегі электр шамы токты қайдан алады?
(электр
станциясынан)
-
Олай болса балалар электр тогы
үздіксіз келіп тұру үшін оны шығарып тұратын көздер болады екен.
Оны қалай деп атауға болады.?
(ток көздері)
-
Көшедегі электр жарығы өшіп
қалса, ол нені білдіреді?
(бағандағы сымдарда ток жоқ екенін
білдіреді)
-
Ендеше балалар электр тогы дегеніміз
не?
(Өткізгіштің көлденең қимасы
арқылы 1 сек ішінде өтетін электр тогы)
I = U/R
Ом заңының формуласы
Осы үш шамаға байланысты ортақ
ұқсастықтарын табамыз.
І топқа: ІІ топ
ІІІ топ
-
тапсырма
Тақтамен жұмыс
Мына кесте бойынша есептерді тақтаға
орындаймыз.
І топқа
№
|
q
|
A
|
ЭҚК
|
1
|
10 Кл
|
30Дж
|
|
2
|
10 Кл
|
|
4 В
|
3
|
|
30 Дж
|
6 В
|
ІІ топқа
№
|
I
|
q
|
t
|
1
|
10
А
|
12 Кл
|
|
2
|
20 А
|
|
21 сек
|
3
|
|
6 Кл
|
0.5 сек
|
ІІІ топқа
№
|
І
|
U
|
R
|
1
|
10
А
|
220 В
|
|
2
|
25
А
|
|
12 0м
|
3
|
|
125 В
|
24 Ом
|
4
тапсырма
«Миға
шабуыл» сайысы әр топқа тапсырма
оқимын соған жауап берулерің керек.
1 топқа: Зарядталған денемен
зарядталмаған денені қосатын өткізгіште электр тогы пайда болады.
Ток зарядталған денеден зарядталмаған денеге қарай жүреді. Себебі
зарядталмаған дененің потенциалы әрқашан төмен болады да, олардың
арасында бағытталған электр өрісі бар болады. Осы бағытпен ток
жүреді.
-сонымен, өткізгіште электр тогы жүру үшін басты
шарт не деп ойлацсыздар?
-Өткізгіште еркін заряд болмаса ток жүре
ме?
-Электр өрісі қайда пайда болады?
--Электр өрісі жүріп тұру үшін:
1. Өткізгіште еркін электрондар болу
керек
2. Еркін зарядты қозғалатын электр қрісі болу
керек.
3. Электр қрісін үздіксіз шығарып тұратын ток
көзі керек.
2 топқа:
Өткізгіште токтың бар-жоғын
оның қандай әрекетінен байқауға болады.
-
Токтың жылулық әрекеті
-
Токтың химиялық әрекеті
-
Токтың магниттік әрекеті
-
Токтың физологиялық әрекеті
3 топқа.
Гальвани элементінің ашылуы.
-
тапсырма
Семантикалық қарта
Сұрақ пен дұрыс жауаптың арасына «+» тағбасын
қойыңыз (екі сұрақтың жауабы біреу болуы мүмкін)
№
|
Сұрақ
|
Ток көзі
|
потенциал
|
Ток күші
|
Вольт
|
Электрон
|
1
|
Электр өрісінің энергетикалық
сипаттамасы
|
|
|
|
|
|
2
|
Су электр станциясы
|
|
|
|
|
|
3
|
Дж/Кл қандай өлшем бірлікке тең
|
|
|
|
|
|
4
|
Электр тогын тасымалдайтын еркін заряд
|
|
|
|
|
|
5
|
Күн батереясы
|
|
|
|
|
|
6
|
Табиғаттағы ең кіші заряд қалай
аталады
|
|
|
|
|
|
7
|
Формуламен не
есептелінеді
I=U/R
|
|
|
|
|
|
8
|
Зарядталған денелер
арасын-
Дағы әсер ететің күш
|
|
|
|
|
|
9
|
Энергияның басқа түрін электр энергиясына
айландыратын құрылғыны.... дейді.
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бөлім:
«Insert» кестесі»
Білемін
|
Білгім келеді
|
Таңқалдырғаны
|
|
|
|
Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма : Тақырыпты қайталау.