Тақырыбы 4
|
Түргеш
қағанаты
|
Мақсаты
|
Оқушыларға Қазақстан жерінде өмір сүрген
ортағасырлық мемлекет туралы, оның саяси-экономикалық құрылымы
соғдылар туралы тарихи білім беру,
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар Түргеш қағанатының тарихымен,
жер аумағы мен тайпалық құрамымен
танысады..
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Миға шабуыл,» «Жигсо» ,
Сәйкестендіру, Өмірлік ахуалды
талдау
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу.
І
топ –
ІІ
топ –І
ІІ
топ –
Тренинг
|
Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын.
Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін
түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін.
|
Мұғаліммен
сәлемдеседі.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды
айтады.
Әр
оқушы айтқандары бойынша топ құрып орындарына
отырады.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ
жауап
|
Үйге берілген тапсырманы
сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар
бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық
жасау.
|
Мұғалім берген тапсырманы
орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді,
шапшаңдылық таныту, өз ойларын
жеткізу.
|
Түсіну
|
« Жигсо» әдісі бойынша жаңа сабаққа дайындық жасау
әрекеттері
Тақырыбы: Билер сөзі-нақылдың
көзі
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында
оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру. Ой қозғау арқылы жаңа
сабақтың негізгі тақырыбы мен мағанасын аштыру.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізеді, топ бойынша әрекеттер
жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ой-пікірлерімен
санаса білу
|
Қолдану
|
«Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын
сәйкестендіру
арқылы сабақтқа қалдану
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен
сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру әдісін пайдалану
арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы
түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды
сәйкестендіреді
|
Берілген жаңа тақырыпты топтан
талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға
жазылған тапсырмаға қатысты сйкестендіріп жауабын
көрсетеді.
Берілген
сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке
түседі.
|
Сергіту сәті
|
«Балапандар биі» атты жаттығу
жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы
бейнероиктегідей жаттығулар
жасайды.
|
Талдау
|
Кітаппен жұмыс.
Тақырыптарға шолу
Карточкалармен жұмыс
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс
атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді
тапсыру, мағанасын талдау
|
Берілген тапсырманы уақытылы
орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды
топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды,
зерттейді.
|
Жинақтау
|
«Өмірлік ахуалды талдау»
әдісі арқылы тақырыпты сабақты
жинақтау
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тақтадағы
ілінген қағаздарды топқа таратады және қосымша материалдар
үлестіріледі
|
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын
жеткізе отырып тақыртыпты сипаттау арқылы
жинақтайды
|
Бағалау
|
Бағалау критерийлері мен бағалау
шкаласын
|
Әр
топқа бағалау апарқьтарын тарату
|
Бағалау шкаласы арқылы өз білімдерін топпен жеке
бағалау
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру Оқушылар бүгінгі сабаққа
деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2
мин)
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұс
ыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|