Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Тұрлаусыз мүшелер" 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сыныптарда қазақ тілінен Тұрлаусыз мүшелерге айланысты ашық сабақ бастауыш сынып мұғалімдеріне көмек болар деген ойдамын
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ: Қазақ тілі

ТАҚЫРЫБЫ: Тұрлаусыз мүшелер

МЕКТЕП: №129

КҮНІ: 24.11.17

МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ:Сауирбаева М.Ө

Сынып: 3"Б"



ОҚУ МАҚСАТЫ:


Сабақтың мақсаты:

Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру, бастауыш пен баяндауыштың байланысын меңгеру. Оқушылардың сөз, сөйлем, сөйлем мүшелері туралы білімдерін кеңейте түсу таза, сауатты жазу дағдысын жетілдіру. Пән аралық және өмірмен байланысты іске асыру, оқушылардың білім алуға деген қызығушылығын арттыру. Оқушылардың ой - өрісін дамыту, өз ойын тез әрі жүйелі жеткізуге дағдыландыру. Оқушыларды өз ана тілін сүюге, халқымыздың ұлағатты, ғибратты сөздерінен үлгі - өнеге алуға, сол арқылы кішіпейілділік, қайырымдылық, кеңпейілдік қасиеттерінің қалыптасуына ықпал ету.

Бағалау критерийлері

Сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді таба алады

Тұрлаулы мүшелердің сұрақтарын біледі

Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді ажыратып бере алады

Тілдік мақсат:


Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Тіл, қарым-қатынас, пікірлесу, ой бөлісу.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:Тұрлаулы мүшелер туралы не білеміз?

Тұрлаусыз мүшелер ше?Қалай ажыратуға болады?




Құндылықтар

Рухани жаңғырудың 6 бағыты

1Бәсекелік қабілет

2Прагматизм

3Ұлттық бірегейлікті сақтау

4Білімнің салтанат құруы

5Қазақстанның революциялық емес эволюциялық дамуы

6Сананың ашықтығы

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу,музыка,бейнелеу

Алдыңғы білімдер

Сөйлем мүшелері.Бастауыш.Баяндауыш.Тұрлаулы мүшелер



ЖОСПАР

Жоспарлан

ған кезең

Жоспарланған іс-әрекет

Дерек көздер

Сабақтың басы

8минут

2 минут


3 минут





















Сабақтың ортасы

20 минут

2минут

Балалар біз жақында сендермен театрға бардық.Онда біз не көрдік,не білдік,театр сендерге несімен ұнады?Онда қандай кейіпкерлермен таныстыңдар,не үйрендіңдер?Онда жол ережесіне байланысты 4 топқа бөлінейік

1Бағдаршам тобы

2Қызыл түс тобы

3Жасыл түс тобы

4Сары түс тобы Топ атауларын қорғау

Оқушылар Бағдаршам туралы және бағдаршам түстеріне байланысты тақпақтар айтады

І.Психологиялық дайындық. Балалар қазір қай сабақ?

Қазақ тілі

Олай болса қазақ тіліне байланысты қандай өлеңдер білсіңдер? Оқушылар білетін өлеңдерін айтады.

Ой қозғау Өткен тақырыптарды қорытындылау

Рухани жаңғыруға байланысты ұлттық тағамдарды көрсету


Балалар Бағдаршам ағай сендердің қаншалақты білімді екендеріңді білгісі келіп бізге сұрақтар жолдапты.Егер білімдеріңді дәлелдеп сұрақтардың барлығына дұрыс жауап берсек біздің мектебімізге қайта келмекші екен.Бағдаршам ағайдың келгенін қалайсыңдар ма?Олай болса сұрақтарына жауап берейік(үлестірме қағаздар тарату)Сұрақтарға жауап беру.

Үйге берілген тапсырманы сұрап,оқыту,талдау.


ІІІ.Жаңа сабақ

66-жаттығу

Екі бағандағы сөздерді салыстырып оқы.

Ж адыра келді Жадыра қалаға келді

Қоңырау соғылды Қоңырау қайта-қайта соғылды

Мал өседі Мал төлден өседі

Су ақты Су арықпен ақты

Қандай айырмашалық байқадың?

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу Абайдың бес асыл ісін көркем етіп жазу

67-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Әсия гүлді ұнатады.Әдемі гүл өсті.Біз ұшаққа міндік.Ұшақ әуежайға қонды.Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.Қарамен жазылған сөздер бастауышқа қатысты ма,баяндауышқа қатысты ма?


Сөйлемдегі бастауыш,баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер деп атайды. Оларға қандай? кімге? неге? нені? қашан? қайда? т.б сұрақтар қойылады.

68-жаттығу

Жаңылтпашты оқып жатқа жаз

Ала қарға қарға қонды

Қара қарға жарға қонды


Сергіту сәті

Бағдаршам ойыны: Барлық оқушы билеп жүреді. қызыл жанғанда тоқтап қалады. Жасыл жанғанда билеп жүреді. Сары жанғанда 1 аяғын көтеріп тұра қалады.(Серік Ибрагимов Жаяу әні)



Көңілді әуен қосып қою.

1-слайд














2-слайд















3-слайд
















4-слайд





69-жаттығу

Суреттегі зат атаулары бірде бастауыш,бірде тұрлаусыз мүше болатындай етіп сөйлем құра








70-жаттығу

Мәтінді оқы

Тасбақа мен тышқан

Тасбақа мен тышқан келе жатты.Олар түлкіні көрді.Тышқан інге кіріп кетті.Ол іннен басын ғана қыл

титып, тасбақаға:

-Інге кір.Мұнда қауіпсіз,-деді.

-Рахмет.Маған ін қажет емес.Өз інім өзімде,-деп,тасбақа қабығын жамылып бұға қалды. (Мәдіхат Төрежанов)

Алғашқы үш сөйлемді көшіріп жаз.Сөйлемдегі тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерді тауып тиісті інге кіргізу








6-слайд


7-слайд










8-слайд

Қорытынды

бөлім

10 минут

Қорытынды.

Балалар сендерге Шыбын ұрғыш алаяқ тапсырмалар беріп жіберіпті.Маған балаларыңыз ақылды ма,білімді ме кәне білейік,әйтпесе Бағдаршамды алдағандай оп-оңай алдап кетемін дейді.Қане балалар Алаяққа алданбай жіберген сұрақтарына бәріміз бірігіп дұрыс жауып берейік.Өзіңізді тексеріңіз әдісі

1Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауыш тұрлаусыз мүше болады

2Тұрлаулы мүшелерді Кімге?Неге?Қайда?Қашан? деген сұрақтар қоя арқылы табамыз

3Тұрлаусыз мүшелердің астын екі сызықпен сызамыз

4Тұрлаусыз мүшелерге Кім?Кімдер?Не істеді? Неғылды? деген сұрақтар қойылады
Рефлексия

Балалар стикерге сабақ ұнады ма?Қай кезең ұнады?Нені түсінбей қалды?Өз пікірлерін жазып Пікір ағашына жапсырады


Бағалау



Дискриптор

Сөйлем мүшелерін біледі.

Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауышты сұрақтары арқылы таба алады.

Тұрлаулы мүшелер мен тұрлаусыз мүшелерді ажырата алады.Сұрақтарын жатқа біледі.

Бағдаршам әдісі арқылы бағалау







9-слайд


Үйге тапсырма


Үйге тапсырма: 71-жаттығу Ереже жаттау
Мұғалім: Бүгінгі сабаққа белсене қатысқандарыңызға рахмет!


Дифференциация – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?




Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы







Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.12.2017
1011
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі