Материалдар / Ашық сабақ Тынысалу мүшелерінің аурулары 8-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Тынысалу мүшелерінің аурулары 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Биолог мұғалімдерге тәжірибе алмасу үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Наурыз 2021
366
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мезімді жоспардың тарауы:

Тыныс алу.

Күні:

Сынып: 7


Мектеп: Қызылсу орта мектебі.

Мұғалімнің аты-жөні: Курмангалиева Жанслу Кангереевна

Қатысқандар: Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы:


Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит,туберкулез,тұмау)

Оқу мақсаты:


7.1.4.6 -тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептерін білу

Көпшілік оқушылар: тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептерінің алдын алу жолдарын анықтау

Кейбір оқушылар: тыныс алу мүшелерінің ауруларын себептерін дәлелдеу

Бағалау критерийі:


Тыныс алу мүшелерінің ауруларының түрлерінің себептерін біледі.

Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептерінің жолдарын анықтайды.

Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептерін дәлелдейді.

Тілдік мақсат:

Пәндік терминдер: туберкулез, тұмау,өкпе обыры, бронхит,астма

Диалогқа қажетті сөз тіркестер:

Организмге ауру тудыратын микробтар түскенде және суық тигенде......болатын ауру.

..........науқастың ас ішетін ыдысынан, сүлгісінен, төсек орнынан жұғады.

Құндылықтарға баулу:

Академиялық білім алуы. Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы оқуға оқушылардың қызығушылығын қалыптастыру."Мәңгілік ел" жалпы ұлттық идеяға баулу: зайырлы қоғам және руханият, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық дамуының ең маңызды шарты.


Пәнаралық байланыс:

Медицина: өкпе обыры,астма, бронхит, туберкулез, тұмау; гигиена: жеке бастың тазалығы; физиологиясы: тыныс алу мүшелерінің қызметі; валеология: салауатты өмір салтын ұстану;

Алдыңғы бөлім:

7.1.4.6 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерешеліктерін танып білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы (5 минут)


1минут







3 минут
































1 минут

Ұйымдастыру

"Капитан, капитан..."


Алдыңғы білімді тексеру (Ж)

"Сәйкестендіру"

Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын қызметтері арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.

Мүшелер

Қызметі

I.Мұрын қуысы

II.Көмей

III.Кеңірдек

IV.Бронхылар

A.Шеміршекті жартылай сақиналардан тұрады.

B.Ауа жылытады,зарарсыздандырылады,ылғалданады және шаң-тозаңнан тазартылады.

C.Шеміршек сақиналардан түзілген.

D.Сілемейлі қабықта иіс жасушалары болады.

E.Сүйекті-шеміршекті қалқа бар.

F.Сілемейлі қабықта бездері бар тербелмелі эпителий болады.

G .Сілемейлі қабық қатпарларындағы шеміршектер арасында дыбыс сіңірлері түзілген.

H.Дыбыс түзіледі.

Жауабын төмендегі кестеге толтырыңыз.

A

B

C

D

E

F

G

H









Дескриптор.

-Тыныс алу мүшесінің құрылымдарын атайды; -Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын қызметтерімен сәйкестендіреді.

Қалыптастырушы бағалау. Жауап берген оқушылар үшін жұлдызшалар таратылады.


Топқа бөліну. 1-топ «Тұмау, 2-топ « Туберкулез , 3-топ «Өкпе обыры».













Кесте , парақшалар.





























Қызыл, жасыл, сары түсті кеспе қағаздар.





Сабақтың ортасы

(35 минут)





Ой қозғау

Топтарға адам ағзасы аурулары жазылған шеңберлі диаграмма таратылады.Оқушылар соның ішінен тыныс алу аураларын ғана бояу керектігі айтылады.Тапсырманы қарай отырып,Оқушылар сіздер неліктен ол аурулар түрін боядыңдар,әрине ол сендерге таныс болғандықтан ал кейбіреулері неге боялмады себебі сіздерге ол таныс емес екен ендеше тыныс алу аурулары туралы толық танысқыларын келе ме? деп жаңа сабақты бастаймын.

«өкпе аурулары» тақырыбында бейне көрсетілім.


Үш топқа мәтінмен жұмыс. "Балық қанқасы"

Дескриптор:

1. Оқулық бойынша мәтін таныстырылып, негізгі фактілер анықталады.

2. Мәтінді оқу барысында әр топ өз дәлелдерін талқылайды.

3. Жұмыс нәтижесін топта қорытындылайды.


Кесте толтыру Тыныс алу мүшелерінің ауруларының пайда болу себептерін анықтаңыз, олардың алдын алу шараларын ұсыныңыз.

Аурудың аттары

Пайда болу себептері

Тыныс алу мүшесінің гигиенасы, сақтық шаралар

Тұмау



Ауа тамырының қабынуы



Өкпе қабынуы



Туберкулез



Баспа



Тыныс демікпесі



Өкпе обыры



Дескриптор

Білім алушы

- тыныс алу мүшелері ауруларының пайда болу себептерін анықтайды;

- тыныс алу мүшелері ауруларының алдын алу шараларын ұсынады.

Бас бармақпен бағалау.




Тапсырма:

"Биологиялық пошта."

1 тапсырма:- 3 немес 5 жыл темекі шегетін 20 баланың денсаулығын тексергенде 70 %-ті екі түрлі аурумен (өкпе ауруы мен асқазан) ал,қалғандары бір аурумен бронхы аурумен ауырған Қанша бала (өкпе ауруы мен асқазан ауруымен) ,қаншасы бронхы ауруымен ауырған.

2 тапсырма:- Жаңа туған нәрестенің салмағы -3300 гр. Егер әкесі темекі шексе баланың салмағы -125 гр кемиді десек, баланың шешесі де темекі шегетін болса ,баланың салмағы қаншаға кем туатынын (%--пен) есепте

Бағдаршам арқылы бағалау.

Шеңберлі диаграмма кағаз.

Маркерлер, түрлі түсті бояулар.






Bilimland.kz



Постер "Балық қаңқасы" сызбасы.

Оқулық 7 класс

Е.А.Очкур

Ж.Ж.Құрманғалиева














Кесте сызылған парақша.



Оқулық 7 класс

Е.А.Очкур

Ж.Ж.Құрманғалиева
























"Биологиялық пошта"

қағаз

Сабақтың соңы(5минут)




Рефлексия.

Попс


"Бес саусақ" парағы

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендірудіқалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пән

Аралық

байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау

ережелері
АКТ-

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!