Материалдар / Ашық сабақ Туынды табу ережелері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Туынды табу ережелері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Туынды табу ережелері. Бұл сабақ "Алгебра және анализ бастамалары"11 сынып жаңартылған бағдарлама негізінде,1 курс студенттеріне арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2021
571
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: математика



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Туынды

Білім беру ұйымының атауы:

Атырау энергетика және құрылыс колледжі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мукашева Ажар Сагинбаевна

Курс,оқу жылы,топ: 5 топ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Туындыны табу ережелері

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

4.1.21. дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;


Сабақ мақсаттары

  • Туынды табу ережелерін қолданады;

  • Тапсырмалар орындау кезінде нақты формулаларды көрсетеді;

  • Туынды табу ережелерін қолдана отырып,есептерді шығара алады.

Бағалау критерийлері

  • Функцияның қосындысының (айырмасының) туындысын табады;

  • Функция көбейтіндісінің туындысын табады;

  • Функция бөліндісінің туындысын табады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • формулаларды математикалық тілде тұжырымдайды және оқи алады, сұрақтарға нақты толық жауап бере алады.

Негізгі терминдер:

  • өсімше,

  • туынды,

  • дифференциал,

  • дифференциалдау

Диалог/жазылым үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • қосындының..... тең;

  • дәрежелік функцияның туындысы.... тең;

  • көбейтіндінің туындысы ... тең;

  • бөлшектің туындысы... тең;

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды шапшаңдыққа, өз ойын айта білуге, ауызбіршілікке, өзара көмектесуге баулу. Мәңгілік ел,Өз елінің құндылықтарын құрметтеуге, қорғауға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

Алдыңғы білім

Туындының анықтамасы

АКТ-ны қолдану

Интербелсенді тақта, слайдтар, сызбалар


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


15 мин




-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

- белсенді әрекетке жұмылдырылады;

- ойлау жұмысына ынталандырылады


1.Ұйымдастыру кезеңі.

Студенттердің сабаққа қатысын, дайындықтарын қадағалап, зейіндерін сабаққа аудару

2. Сергіту сәті.

Оқушылар үшке бөлініп «Шаттық шеңберін» құрып, жақсы тілектер айтып, бір-біріне бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді.

  1. « Миға шабуыл» .

Өткен тақырыпты ауызша сұрақтар бойынша тұжырымдау:

  1. Функцияның өсімшесі дегеніміз не?

  2. Туынды дегеніміз не?

  3. Туындының белгіленуі: (у'(х))
    Дифференциалданатынфункция дегеніміз не?

  4. Тұрақты санның туындысы неге тең?


Дескриптор:

1.Туынды анықтамасын біледі,

2. туындының символдық белгіленуін біледі,

3. формуланы математикалық тілде оқи алады,






Оқулық, дәптер




Интербелсенді тақта





Сабақтың ортасы






Жаңа сабақ

15 мин






- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;





«Білу», «Түсіну», «Жинақтау», «Қолдану» тапсырмалары























































Жаңа материалды бекіту





10 мин















15 мин



  • анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

  • синтез, бір-бірімен ой бөліседі














10 мин













10мин

Жаңа сабақ:

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазғызып, мақсатын оқушылармен бірлесе отырып шығару, Әр кезең бойынша бағалау критерийлерімен таныстырады.

1. «Кинометафора» әдісі бойынша жаңа сабаққа байланысты бейнежазба көрсету.

(Бейнежазбада формулалар дәлелденіп, түсіндіріледі) студенттер формулаларды дәптерге түсіреді.

1-ереже

Егер и және υ функцияларының х нүктесінде и' , υ' туындылары бар болса, онда и+υ функциясының х нүктесіндегі туындысы бар және ол

(и+υ)' = и' + υ' формуласымен анықталады

Мысалы:

f(x) = x² - x + 5

Шешуі:

f ' (x) = (x² - x + 5) = (x²)' – (x)' + (5)' = 2x – 1 + 0 = = 2x – 1

2 – ереже

Егер u және v функцияларының х нүктесінде туындылары бар болса, онда берілген функциялардың көбеитіндісі u v функциясының осы х нүктесінде туындысы бар және ол

( uv)' = u'v+ uv'

формуласымен анықталады.

Ережеден шығатын салдар:

С тұрақты сан болса, онда Cf (x) функциясының туындысы бар және ол

(Cf (x))'=Cf '(x)

формуламен анықталады, тұрақты көбейткішті туынды белгісіның алдына шығаруға болады.

  Мысал : у= 5·х

   у'= (5·х)''= 5·х'=5·1'=5

  3 – ереже

Егер u және v функцияларының х нүктесінде туындылары бар және v ≠0 болса онда функциясының да х нүктесінде туындысы бар және ол туынды




формуласы арқылы анықталады.

Дәлелдеу:

Алгоритмін қолданамыз, аргументтің u функциясының өсімшесін v функциясының өсімшесін деп алып функциясының өсімшесін анықтайық.

Аргумент өсімшесі ∆х-ке бөлеміз:


х→0 жағдайда шегін анықтаймыз.

Мысал:

y=xn дәрежелі функцияның туындысы.

(xn )' = nxn-1 (x-m )' = -m·x-m -1


1 тапсырма: Кестемен жұмыс, дұрыс жауаптарын сәйкестендіру

Жауап

12х5

27х2

2-9х

Х2-2х

1

тапсырма

У=2х6






F(х)=3х3-4,5х2






Ғ(х)=х+С






F(х)=х3/3-х2+2






У=9х3






Дескриптор:

1.Формулаларды тиімді қолдана біледі;

2. Есептерді математикалық тілде оқи алады;


ҚБ: «Жұлдызша» әдісі: жауап берген студенттер жұлдызша арқылы бағаланады.

2.Тапсырма:

(41.1-41.2) студенттер тапсырманы жеке отырып орындайды.

Дескриптор:

1.Дәреженің туындысын табады;

2. Туындыны табу ережелерін ажыратады;

3. функциялардың туындысын табады.


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі: (Жасыл- түсіндіру жақсы, сары-орташа, қызыл-әліде толықтыру керек)


3 тапсырма:

Дескриптор:

  1. Туындыны табу ережелерін біледі;

  2. Функциялар туындысын табады;

  3. Функцияның мәнін есептей алады.


ҚБ: «Индекс карточкалар» әдісі арқылы жауаптарын бағалайды. 1 бетіне жауаптың дұрыстығы туралы белгі соғылады, 2 бетіне жіберген қателер турал белгі соғылады.



4 тапсырма: «Еркін әңгіме» әдісі бойынша қатар отырған 2 студент бірлесіп жұмыс жасайды.

Дескриптор:

  1. Функциялардың туындысын табады;

  2. Теңдеуді шешеді.

ҚБ: «Ойлан-жұптас -бөліс» әдісі арқылы әр студент өз жауабын ұсынып, жұп болып пікірлерімен бөліседі.






































770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!