Материалдар / Ашық сабақ «Туынды» тарауы бойынша есептер шығару
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ «Туынды» тарауы бойынша есептер шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
Функцияның өсу және кему белгілерін, ең үлкен және ең кіші мәндерін табу, экстремум нүктелерін табу алгоритмін нақтылау, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету, пысықтау, алған білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Тамыз 2021
496
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән аты: Математика



Сабақтың тақырыбы

«Туынды» тарауы бойынша есептер шығару

Сілтеме

«Алгебра және анализ бастамалары» оқулығы

Сабақтың мақсаты

Функцияның өсу және кему белгілерін, ең үлкен және ең кіші мәндерін табу, экстремум нүктелерін табу алгоритмін нақтылау, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету, пысықтау, алған білімдерін тереңдету, жинақтау,жүйелеу











.













оқұшыны ұқыпты тындауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, тез шешім қабылдай білуге үйрету. 

3.Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адалдыққа, тиянақтылыққа, зейінділікке тәрбиелеу.


Оқу нәтижесі

Осы тарау бойынша алған білімдерінің тиімді әдістерін практикада, күнделікті өмірде және есеп шығаруда пайдалануға үйренеді.

Туындайтын идеялар

Туынды, оны есептеу ережелері, туынды көмегімен функцияны зерттеу

Сабақтың типі:

Сабақты жүйелеу, пысықтау

Сабақтың түрі

Семинар сабақ, практикалық сабақ

Сабақтың формасы

Жұптық жұмыс, топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс, жеке жұмыс т.б.

Сабақтың әдісі

репродуктивті, өзара тексеру, сын тұрғысынан ойлау элементері, психологиялық тренинг, жеке, фронтальды, каһооt әдісі

Пәнаралық байланыс

орыс тілі, шет тілі, психология пәндерімен байланыс

Қажетті құралдар:

Оқулық, диапроектор, геометриялық денелер макеті, таратпа қағаздар, стикер, т.б.

Пайдаланылған әдебиеттер:

«Алгебра және анализ бастамалары» оқулығы 10 класс

Интернет материалдары

САБАҚ БАРЫСЫ

ОҚЫТУШЫ ІС ӘРЕКЕТІ


СТУДЕНТ

ІС- ӘРЕКЕТІ

Сәлемдесу және сабақты ұйымдастыру

3-4 минут










Студенттерді түгелдеу, назарларын сабаққа аудару

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Тренинг: «Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң қолынан ұста,
Көршіңді сол қолынан ұста.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Бүгінгі тренинг барысы,
Бәрі бірге: Біз үлкен отбасы


Тақырыпты ашуға байланысты **********


«Адасқан әріптер»

тдынуы, риштх, ксетаэммур, суө, укме, каргиф, кнуфияц, лөденір






Білім алушылар қимыл - қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды.









  • Жұптық жұмыс

Білім алушылар адасқан әріптерді ретімен қойып, бүгінгі сабақтың тірек сөздерін анықтайды.

















Негізгі бөлім:

35-36 минут

















































Сөздікпен жұмыс:

қазақша

орысша

ағылшынша

туынды



шрих



экстремум



өсу



кему



график



Функция нөлдері




Орындалу алгоритмдерін дұрыс көрсетіңдер:

  • Функцияның өсу кему аралықтарын анықтау алгоритмін дұрыс орналастырыңыз

Shape1

Функцияның өсу, кему аралықтарын жазу





Shape2

Туынды таңбасын анықтау





Shape3

Анықталу облысын табу





Shape4

Функцияның туындысын табу






  • Функцияның ең үлкен, ең кіші мәндерін табу үшін алгоритмін атап шығыңыз

  • Функцияның зерттеу алгоритімін дұрыс рет ретімен орналастыру қажет

Функцияның жұп, тақ және периодты екенін анықтау



Таңба тұрақтылығы аралықтарын табу


Функцияның анықталу облысын табу



Өсу, кему аралықтарын және экстремумдарын табу



Функция графигінің координат осьтерімен қиылысу нүктелерін табу




Кесте құру



Функцияның графигін салу



Функцияның мәндер жиынын салу




  • Графикті оқыңдар:

Анықталу облысын табыңдар;

Мәндер жиынын табыңдар;

Функцияның тақ немесе жұп екенін аныктаңдар

ОХ осімен қиылысу нүктесін атаңдар

Кему аралығын табыңдар

Өсу аралығын табыңдар

Экстремум нүктелерін табыңдар

Экстремум нүктелерінің мәнін атаңдар



«Showdown» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты бес сұрақ беріледі.

  1. у'(х) белгілеулерін енгізген кім?

  2. Туынды терминін француз тілінен аударған ғалым?

  3. Функцияның туындысын флюкция деп атаған ғалым?

  4. Функцияның өзін флюента деп атаған ғалым?

  5. Туындылар туралы ғылымды жүйелі дамытқан ғалымдар?


«Сәйкестендір» тесті

Сұрақтар

Жауаптар

Тұрақты санның туындысы

дифференциалдау

у= х5 функциясының туындысы

/ штрих

Берілген функцияның туындысын табу амалы

4 – не тең

Туынды белгісі

2-ге тең

у= 2х+2 функциясының туындысы

1 – ге тең

«Дұрыс жауабын тап»

Берілгені:

Туындысын тап

А

В

С

1

У= 3х2+5х+6

3х+5

6х+5

5х+6


2

У= 7х4

3

28х

28х3


3

У= 1+2х/3-5х

11/(3-5х)2

-11/(3-5х)2

11х/(3-5х)2


4

У=х3(2+х)

2 +4х3

2 -4х

3 +4х2


5

У= х2 +3х

2х+3

2х-3



- Жұптық жұмыс

Білім алушылар ұялы телефондары арқылы аударма жұмысын жасайды








578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!