Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 6.2.А.X-XIII ғ басындағы
Қазақстан
Күні: 20.04.2018ж
Сынып: 7
«а»
Мектеп: Абай атындағы орта
мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні: Жумагулова Айгул
Адилхановна
Қатысқандар: 15.
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
X-XIII ғғ басында саяси карта
қаншалықты өзгерді?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары:
|
6.3.1.3. X-XIII ғ.
басындағы мемлекеттердің ерекшеліктерін түсіндіріп,олардың
ұқсастықтары мен айырмашылығын
ан
ықтау
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:X-XIIIғғ басындағы
мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсінеді,
біледі.
(білу,түсіну)
Оқушылардың басым
бөлігі: Саяси картаның қаншалықты
өзгергендігін сипаттайды.
(қолдану)
Оқушылардың
кейбірі : Мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын дәлелдейді,
анықтайды, зерттейді. (талдау, жинақтау,
бағалау)
|
Бағалау
критерийі:
|
|
Тілдік
мақсаттары:
|
Тыңдалым-бейне жазба арқылы ақпарат
берілді.
Оқылым– оқулықтан деректер беру
арқылы жұмыс істеді.
Жазылым- сөздік диктант арқылы қалып
кеткен сөздерді жазды.
Айтылым- Оқулықтағы және қосымша
деректерді дәлелдей алады.
|
Құндылыққа
баулу:
|
Сын тұрғысынан ойлау, қарым
-қатынас жасау қабілеті, оқуға дайын
болу.
|
Пән аралық
байланыс
|
География
|
Алдыңғы
оқу:
|
«Серпілген сауал»
әдісі арқылы үй тапсырмасын
тексеру.
1.Түріктердің
наным-сенімін атаңыз?
2.Түркі тайпаларының
табынған тәңірлерін атаңыз?
3.Түркі тайпаларының
дүниетанымын атаңыз?
|
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері.
|
Сабақта орындалатын
іс-әрекеттер.
|
Ресурстар.
|
Сабақтың
басы:
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Қима қағаздардағы
түстер арқылы
оқушыларды 3 топқа
бөлу.
|
Суреттер
Карта
топтық
тапсырмалар.
|
Сабақтың
ортасы:
|
Оқушыларға X –XIII
ғғ басында саяси карта қаншалықты өзгергенін түсіндіріп, картадан
көрсетеді. Әр топ бірнеше себептерін анықтап, маңыздылық
дәрежесіне
қарай
орналастырулары және не себепті осылай орналасқанын дәлелдеулері
керек.
1.ДЖИГСО
әдісі :Орта ғасырлардағы
мемлекеттердің ыдырауына не себеп болды? деген сұрақ қойып талқылау
жүргіземіз. Әр топ бірнеше себептерін анықтап, маңыздылық
дәрежесіне қарай
орналастырды.
Үш топқа сұрақ
ұсынамын.
1 топ-
мәдениет.Дамыған ортағасырлық
мемлекеттерді анықтайды.
2 топ
-экономика.Дамыған ортағасырлық
мемлекеттер картасымен ерте ортағасырлар картасын
салыстырады.
3 топ-
саясат.Олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Тамаша.Керемет.Жарайсың
деп мадақтау арқылы
оқушыларды
бағалаймын.
Дескриптор:
қоғамдық –саяси
өзгерістің экономикалық
өзгерістің
мәдени өзгерістің 2
түрін атайды.
«Негізгіні түртіп
ал»! әдісі. Әр оқушы кітаптан
мәтінді оқып саралап, дәптерге негізгі ойды жазып
алады.
Дескриптор:
орналасуын
жазады
салыстырып,
жазады
|
Ерте
орта
ғасырдағы
Қазақстан
тарихының
картасы.
|
Сабақтың
соңы:
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Білім ағашы» кері
байланыс
Оқушылардың
жауаптарын негізге ала отырып, X-XIIIғғсаяси карта қаншалықты
өзгеріске ұшырағанын сұрау арқылы
сабақты
қорытындылаймыз.
Сабақ соңында
оқушылар өз ойларын жапырақ
тәріздес қағаздарға
жазып,ағаш суреттеріне
жапсырады.
|
Орта
ғасырдағы
Қазақстан
тарихының
картасы.
Сабақтан
алған
әсерлерін
стикерге
жазып, ағашқа
қалдырады
|
Саралау-Сіз
қандай
тәсілмен
көбірек
қөлдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?
|
Бағалау:Оқушыларды материалды меңгеруіне меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы.
|
Барлық
оқушылар:
ДЖИГСО
әдісі арқылы орта ғасырлардағы
мемлекеттердің ыдырауына не себеп болғанын білді,
түсінді. X-XIIIғғ басындағы
мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсінді,
білді.
Оқушылардың басым
бөлігі: ДЖИГСО
әдісі арқылы орта ғасырлардағы
мемлекеттердің ыдырауына не себеп болғанын,
Саяси картаның қаншалықты
өзгергендігін сипаттады,
анықтады.
Оқушылардың
кейбірі :
«Негізгіні түртіп
ал»! әдісі
арқылы Мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын дәлелдеді,
анықтады, зерттеді.
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Білім ағашы» кері
байланыс
Оқушылардың
жауаптарын негізге ала отырып, X-XIIIғғсаяси карта қаншалықты
өзгеріске ұшырағанын сұрау арқылы
сабақты
қорытындылаймыз.
Сабақ соңында
оқушылар өз ойларын жапырақ
тәріздес қағаздарға
жазып,ағаш суреттеріне
жапсырады.
|
Алтын
ережені
сақтау.
А.К.Т.мен
тапсырмаларда
қауіпсіздік
ережесін
сақтау.
|
Рефлексия
Сабақ
мақсатына
жетті.
Оқушылар
картамен
жұмыс
жасай
алды.
|
|