А. С. Пушкин атындағы №6 жалпы
орта мектепшық сабақ
Тақырыбы:
У әрпінің жазылуы
Сыныбы: 2 «Б»
Хантағы ауылы
Сабақ
тақырыбы: У әрпінің
жазылуы
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік — өткен дыбысты және әріпті
қайталау, У әрпі қандай сөздерде кездесетінін, қай кезде
дауысты, қай кезде дауыссыз болатынын пысықтау, сөздердің ішінен
дұрыс тауып алуды үйрету.
Дамытушылық — оқу мен жазу арқылы ойлау
қабілеттерін дамыту, оқушылардың тіл белсенділігін, сөйлеу, жазу
мәдениетін және логикалық ойлау дағдысын дамыту.
Тәрбиелік — сабақта әдепті отыруға,
ұйымшылдыққа, шыдамды, қайсарлы болуға, оқу құралдарын күтіп
ұстауға, Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың
әдісі: Әңгіме, сұрақ-жауап,
суреттер.
Сабақтың
көрнекілігі: Түрлі-түсті борлар, сюжетті
суреттер, құралдар,
Сабақтың барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Барлығымыз бері қарайық, сабағымызды бастамас
бұрын келісіп алайық, ия:
1-ереже:
Сабақта бір-бірімізді тыңдаймыз!
2-ереже
:
Нақты, дәл жауап береміз!
3-ереже:
Сабақта өзіміздің
тапқырлығымызды,
шапшаңдығымызды көрсетеміз !
4-ереже:
Сабаққа белсене қатысып,жақсы баға
аламыз!
2.
Өткен сабақты пысықтау.
— Өткен қазақ тілі сабағында біз у дыбысының
жуан, жіңішке және дауысты дауысыз болып келуін откенбіз. Олай
болса есімізге түсірейік.
Ол үшін
«Дабылды карточкалар» ойынын
ойнайық
Тапсырма: У дыбысы дауысты ма,
дауыссыз ба аңықтау. Дауысты болса қызыл, ал дауыссыз
болса көк карточканы көтереміз. Мысалы: ауа, су, тау, әуе, ту,
жазу, сусын, сауыт, жауын, әуре.
Тапсырма: У дыбысының жуан, жіңішкелігін
анықтау. Ол үшін тақтада сөздер берілген, құрамында жіңішке у
дыбысы бар сөздің астын екі рет, жуан у дыбысы бар сөздің астын бір
рет сызамыз.Қане кім айтады? У дыбысы қай кезде жуан, қай кезде
жіңішке?
Сауыт, сәулет, ауа, науа, сусын, суық, серуен,
сау, денсаулық.
3. Жаңа сабақ.
Балалар бүгін біз у әрпінің жазылуын өтеміз, яғни дауысты
ы, і дыбыстарына аяқталған сөздерге
у әрпі жалғанса, ы, і әріптері түсіп
қалады.
Мыс: 1-жаттығуға назар
аударайық,
Тоқы тоқу О қы
оқу
У У
Жекі жеку Бекі
беку
Дәптермен жұмыс
Бүгінгі күннің жадын жазып, дәптеріміздің шетінен
бір саусақтың орны қалатындай орын қалдырып, көркем жазу
жазамыз:
У У У
У У
у у у
у у
2-
жаттығу. Берілген сөздерге у
әрпін қосып жаз.
Шалқы
–шалқу, тасы –тасу, ............
Сөздерде қандай өзгерістер
болды?
Сергіту сәті
3-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз.
Малту сөзінде у әрпі жалғанғанда қандай әріп түсіп
қалды?
Өлеңді
жазып жаттап аламыз.
5-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқып,
у дыбысы бар сөздерді теріп жазамыз. У дыбысы дауысты болса астын
бір рет, дауыссыз болса екі рет
сызамыз.
Оқушылар кезек оқып сөзді тауып жазады, және
дауысты, дауыссыз екенін ажыратады.
(Тақтада
орындалады)
Қорытынды:
Қане
балалар сабағымызды қорытындылайық, ол үшін тақтада екі қатарда
сөздер берілген. Осы сөзерде ы, і дыбыстары не себепті түсіп
қалды?
Бағалау. Сабақ барысында
жапсырылған смайликтеріне карай
бағаланады.
Үйге: 5-жаттығу. 24
бет