Материалдар / Ашық сабақ.Жаратылыстану.3 сынып.Тақырыбы:Біз қалай тыныс аламыз?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.Жаратылыстану.3 сынып.Тақырыбы:Біз қалай тыныс аламыз?

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары бастауыш сынып ұстаздарына арналған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2020
794
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2бөлім:Тірі табиғат.Адам.

Мектеп: «№47 жалпы білім беретін мектебі»КММ

3 «Г» сыныбы

Мерзімі:19.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Садыбаева.К.Ф.

Сынып:3 «Г»

Қатысқандар:25

Қатыспағандар саны: 0


Сабақ тақырыбы

Біз қалай тыныс аламыз?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.3.3 Тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау.



Барлығы: Тыныс алу мүшелерінің атауын біледі және оның адам ағзасындағы рөлін түсінеді.

Көпшілігі: Тыныс алудың маңызын, құрылысын және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды.

Кейбірі: Тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін талдайды.

Сабақ мақсаттары

Тыныс алу мүшелерін білу.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

-тыныс алу жүйесін атайды.

-тыныс алу мүшелерінің ролін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Тыныс алу-бұл......

Тыныс алу жолдары-............

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мұрын қуысы,көмей,кеңірдек,өкпе,альвеолалар, бронхылар, артериялар;

Құндылықтарды

дарыту

Денсаулықты сақтау туралы түсініктері кеңейеді.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, математика,әдебиеттік оқу

АКТ

Тыныс алу мүшелері туралы суреттер, бейне көріністер көрсетіледі.

Алдыңғы меңгерілген білім

Тыныс алу мүшелерінің кейбір атауларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

10минут




















Сабақ ортасы

20 минут




































































Психологиялық жағымды ахуал туғызу:

(С) «Тілек жапырағы»

Оқушылар бір-бірлеріне бүгінгі сабаққа жылы лебіз білдіреді.

-Жапырақта қандай процесс жүреді? -Жапырақтың адам өмірінде қанай маңызы бар?

Тыныспен жұмысқа арналған үлестірме.(Оқушылар демдерін ішіне тартып,әр жолдағы әріптерді оқиды.)

Әр оқушының қанша жол оқығанын сұрау.

Сұрақтар қою:

1 Кім қанша жол оқыды?

2. Осы тапсырманы орындау барысында қандай тыныс мүшелеріміз қатысты? 3.Неге әртүрлі болды деп ойлаймыз,негебіреуіміз көбірек,біреуміз аз оқыдық?Аам өміріне қажетті жағайларды атап өтейік.(Жарық,жылу,су,ауа).Ауа адамға не үшін қажет?Ауаны біз қалай ағзамызға сіңіреміз?

Жаңа сабақтың мақсатын ашу.Олай болса бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз «Тыныс алу мүшелері». Сабақ барысында әртүрлі жұмыстар жасай отырып,тыныс алу мүшелері туралы білімімізді толықтыратын боламыз

Жаңа сабақ:

Жаңа сабақты туралы бейнежазбаға назар аударайық.

(Бейнежазба бойынша оқушылар жаңа тақырыпты талқылап, сұрақтарға жауап береді.)

Тыныс жолдары және басты тыныс алу мүшесі — өкпе (тыныс алу жүйесі.Олардың әрқайсысының түрін талқылау..

Тыныс алуға қатысатын мүшелер тыныс алу жүйесі деп аталады. Оған мұрын, кеңірдек, ауа тамырлары, өкпе жатады. Ауа өкпеге мұрын немесе ауыз арқылы өтеді. Мұрын қуысында ауа шаңнан тазартылады, жылиды әрі ылғалданады. Өкпеге осындай тазартылған жылынған ауа барады.Ауа жұтқыншақ арқылы көмейге түседі.Одан әрі кеңірдекке өтіп,тағыда тазарады әрі ылғалданады.Кеңірдек екі ауа тамырға бөлінеді,олар өкпеге жалғасады.Өкпе тыныс алу жүйесінің басты мүшесі болып табылады.Ол көптеген кішкентай ауа көпіршіктерінен құралады.Өкпеде газ алмасу үдерісі жүреді.Қан оттекті сіңіріп,көмірқышқыл газды шығарады.Ағзамызға оттек қажет болғандықтан,біз үнемі тыныс аламыз.

(МК,Ұ) Әрбір мүшені кезекпен қарастыру.

Зертханалық жұмыс: Өкпенің жұмыс жасау қызметін анықтау. Топта бір оқушы өкпенің жұмысын көрсетеді.

(Өж )Дәптермен жұмыс:

Дескриптор;

1.Өкпенің қызметін сипаттайды

2.Ауа тамырдың қызметін сипаттайды.

3.Кеңірдектің қызметін сипаттайды.

4.Мұрынның қызметін сипаттайды.

«Жұбын тап»

Сәйкестендір.36-жұмыс парағы.18-бет

ҚБ: «Жұптық бағалау»

Сергіту сәті.Тыныс алу жаттығулары

Топпен жұмыс: Дескриптор:

1.Тыныс алу жаттығуларына кластер құрастырады.

2. Тыныс алу жаттығуларының пайдасын анықтайды.

3.Тыныс алу жаттығуларын сыныппен орындайды.

1-топ. «Тыныс алу кластері»

Тыныс алу жаттығуларын анықтап, оған кластер құрастырып,сынып оқушыларына жаттығуды орындатыңыз.

Дескриптор:

1.Фигураларды дұрыс орналастырады. 2.Тыныс алу мүшесінің қызметін анықтайды.

2-топ. «Геометриялық фигуралар»әңгімесі.

Сөйлемдегі бос орындарға тиісті фигураларды қойып,тыныс алу мүшесінің қызметін анықтайтын сөйлемдерді толықтырыңыз. (Интербелсенді тақтада)

Дескриптор:

1. Ересек адамның 1 минуттағы тыныс алу қозғалыстарын есептейді. (ӨТС )-өкпенің тіршілік сыйымдылығы.

3-топ.

«Сіз білесіз бе?»айдары.

Ересек адамның 1 минуттағы тыныс алу қозғалыстарын есепте.

4-топ.

Дескриптор:

1.Тыныс алу мүшелерін орналастырады.

2.Тыныс алу мүшелерінің атауын жазады.

3. Тыныс алу мүшелерінің қызметін сипаттап айтады. «Тыныс картасы»

Тыныс алу мүшелерінен мозайка құрастыр және атауларын жаз.

ҚБ:Топтар бір-бірін бағалау критериі бойынша бағалайды.



Стикерлер

Үлестірме

































Бейнежазба

















Сөздер,

суреттер









құралдар





Жұмыс дәптері











Топтық жұмыстың тапсырмалары


Шығармашылық тапсырма.(1оқушы тақтада дұрыс тыныс алудың маңызын айтады.)Дұрыс тыныс алу дегеніміз не?

Презентация


Сабақтың соңы

10 минут

Кері байланыс

Тыныс термометрі

(стикерлерге пікірін жазады)

Ауыз қуысы -қиналдым

Кеңірдек-сұрағым бар

Өкпе-барлығытүсінікті Үйге тапсырма

Оқулықтың беті54-55бет,жұмыс дәптері-37 бет




Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың әр іс-әрекеті бағаланып, мадақтау сөздер мен шапалақтау және смайликтер беру арқылы қолдау көрсетіледі.

Оқушылардың тыныс мүшелерін білуі және атауын жазуы бағаланады.

Тапсырмаларды АКТ-да орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады.









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!