Химия пәні . Оқытушы ; Мизамбекова
.Н.У
Сабақтың тақырыбы :
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
.
Сабақтың мақсаты ; 1.Білімдік: Бейорганикалық
қосылыстар жайындағы білімдерін жүйелеу және қорытындылау
.
2.Дамытушылық ; Химиялық формула , теңдеу
құру , есеп шығару ,химиялық тәжірибе жасау біліктерін , пән аралық
байланысты дамыту .
2.Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа ,жауапкершілікке
,ұйымшылдыққа ,өз мамандықтарын сүюге тәрбиелеу
.
Сабақ типі: Дәстүрлі емес сабақ түрі .
Сабақтың түрі ; Білімді жүйелеу сабағы
.
Әдістері:баяндау, топпен жұмыс , жұппен жұмыс
, шығармашылық жұмыс , кері байланыс,желпуіш әдісі Веер ,Сиқырлы
гүл ойыны .
Көрнекілігі: слайдтар , флипчарт , тәжірибе
жабдықтары . Пәнаралық байланыс ; биология ,тағам дайындау
технологиясы , МС-1,МС-2 , физика .
Сабақтың
барысы:1.Ұйымдасттыру/1-2мин/
Сабақтың барысы ; Ұйымдастыру
кезеңі .
Сәлеметсіздерме студенттер
,оқытушылар ! Здравствуйте студенты и
преподаватели ! Хеллоу, велком деа студентс
.Гудмонйн тичерз .
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
; Бейорганикалық қосылыстардың негізгі класстары . Тема сегоднящего
урока ; Классификация неорганических веществ .
Зе
савжект Оф оур лессон из зе классификишн инорганик
компоинс ...
Психологиялық ахуал .Топтың реттілігін
қадағалау. Бір –бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет шапалақтаймыз ,
Ұйымшыл боламыз десек 2-рет шапалақтаймыз . Белсенді боламыз десек
3-рет шапалақтаймыз .
Түрлі түсті стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді
. Топ басшыларыни қазақтың ұлттық ойыны сақина салмақ арқылы
сайлаймыз .
Үй тапсырмасын сұрау үшін «Ашық микрофон
әдісін қолданамыз .Болжау әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашамыз ..
Біз сан рет жапырақтың сарғайып солуын көбінесе жаңбырдан кейін
болатынын байқаймыз . Сіздер неге бұлай болатынын ойлап көрдіңіздер
ме ? Ал енді тақырыпты ашып алдық .Енді бүгін сіздер ерекше
сабақтың куәсі боласыздар . Бүгінгі сабағымыз «Химиялық кафе» деп
аталады .Сіздерді әр түрлі ас мәзірі күтіп тұр .Ол үшін әр түрлі
кезеңдердегі тапсырмаларды орындап барып жетістікке жетесіздер
.
Психологиялық ахуал .Топтың реттілігін
қадағалау . Студенттерді топқа бөлу . Топ басшыларын сайлау . Әр
кезеңде студенттер 5 ұпайдан Жинайды. Бағалау парағы таратылады
.
2 Үй тапсырмасын сұрау .Химиялық кафеге өту
үшін тапсырмалар беріледі .
. 1- кезең .Химиялық дастархан
«Бейорганикалық қосылыстар туралы білімдерін тиянақтау . Жаңа
сабақты түсіну және өз ойларын жеткізе білу
керек
.2-кезең
. Химиялық салаттар « Жаңа сабақты
тиянақтау
.3- Кезең .Қышқылдық сорпа . Химиялық
тәжірибе жасау . 4- кезең Химиялық лағман .Жаңа сабақты бекіту
.
5-кезең Дәмді химиялық тұшпара
.. Бағалау .Кері байланыс . Екі жұлдыз ,бір тілек
..
6- кезең . Сусындар .Коктейль «Тосын сый»Үйге тапсырма
беру ; № 1,10 ,37
бет;
Ашық сабақтың әдістемелік
жоспары.
Пән: Химия
.
Тобы: ОП-11
тобы
Күні: 13.11.2018 ж Оқытушы: Мизамбекова
Н.У
Сабақтың тақырыбы : Бейорганикалық
қосылыстардың негізгі кластары .
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділік: Бейорганикалық қосылыстар жайындағы
білімдерін жүйелеу және қорытындылау
.
2.Дамытушылық
: Химиялық формула , теңдеу құру , есеп
шығару ,химиялық тәжірибе жасау біліктерін , пән аралық байланысты
дамыту .
3.Тәрбиелік:
Ізденімпаздыққа ,жауапкершілікке
,ұйымшылдыққа ,өз мамандықтарын сүюге тәрбиелеу
.
Сабақ типі:
Дәстүрлі емес сабақ
. Сабақтың
түрі: Білімді жүйелеу
.
Сабақта қолданылатын
әдістер: баяндау, топпен жұмыс , жұппен жұмыс ,
шығармашылық жұмыс , кері байланыс, желпуіш әдісі Веер ,Сиқырлы гүл
ойыны .
Көрнекілігі: слайдтар , флипчарт , тәжірибе жабдықтары
.
Пәнаралық
байланыс: биология ,тағам дайындау технологиясы ,
МС-1,МС-2 , физика .
Сабақтың
барысы:
1.Ұйымдасттыру/1-2мин/
Психологиялық ахуал
.
Топтың реттілігін қадағалау
.
Студенттерді топқа бөлу (үлестірмелі
қағаздарды таңдау арқылы) .
Топ басшыларын сайлау («сақина салу»ойыны
арқылы ) .
Әр кезеңде студенттер 3 ұпайдан
Жинайды.
Бағалау парағы таратылады
.
2 Үй тапсырмасын
сұрау .Химиялық кафеге өту үшін тапсырмалар
беріледі .
1- кезең
«Химиялық
дастархан»
Бейорганикалық қосылыстар туралы білімдерін
жүйелеу Жаңа сабақты түсіну және өз ойларын жеткізе білу
керек
2-кезең
.
«Химиялық салаттар
»
Жылқы еті қосылған қуып жет
салаты
Жаңа сабақты
тиянақтау
3- Кезең
.Қышқылдық сорпа
.
Химиялық тәжірибе жасау
.
4- кезең
Химиялық лағман
.
Жаңа сабақты бекіту
.
5-кезең
Дәмді химиялық
тұшпара .
Бағалау
Үй
тапсырмасы: № 1,10 ,37
бет; «Химия – 10
сынып»
Нәруыздар.
Білімділік :
Нәруыздар
туралы
түсінік
қалыптастыру
Тәрбиелілік:
Оқушылардың
адамгершілік
қарым-
қатынастардың
мәдениетіне
тәрбиелеу.
Дамытушылық:
Оқушылардың
қызығуы
қабілеттерін дамыту
,
салыстыруға ,
талдай
білуге
дағдыландыру.
Көрнекілігі: интерактивті тақта,
слайдтар
Сабақтың
түрі: жаңа білімді меңгерту
сабағы
Әдісі: жеке жұмыс, суреттермен жұмыс,
ауызша,
сұрақ-жауап
Сабақтың
барысы:
1.Ұйымдастыру;
2.Үй тапсырмасын
сұрау;
3.Жаңа сабақты меңгерту
кезеңі;
4.Жаңа сабақты
бекіту;
5.Қорытындылау;
6.Бағалау;
7.Үйге тапсырма
АМИНҚЫШҚЫЛДАРЫНЫҢ
ҚҰРЫЛЫСЫ
Пептидті байланыстың
түзілуі
Пептидті байланыстың
түзілуі
Нәруыздың бірінші ретті
құрылымы
Полипептидтік тізбектегі әр тұүрлі
аминқышқылдары қалдықтарының бір бірімен кезектесіп байланысу ретін
нәруыздың бірінші реттік құрылымы
дейді.
… - ала
– лиз – вал – вал – иле - …
Нәруыздардың бірінші реттік құрылымы
жүйелік номенклатураға қолданылу
мүмкін.
Нәруыздың екінші ретті
құрылымы
-
Нәруыз молекулалары полипептидтік
тізбектерінің кеңістіктегі оралма тәрізді болып келген пішінін
нәруыздың екінші реттік құрылымы дейді.
-
Мұнда оралманың көрші оралмадағы – NH- және
– CO - топтарының арасында түзілген сутектік байланыстар
түзіледі.
-
Нәруыздың екінші реттік құрылымының
теориясын тұжырымдаған Карл Лайнус Полинг. Нобель сыйлығының
лауреаты
Нәруыздың үшінші ретті
құрылымы
фосфоглицераткиназа ферментінің үшінші
ретті құрылысының жалпы сызбасы
Нәруыздың төртінші ретті
құрылымы
Нәруыз
құрылымдары
НӘРУЫЗ
НАНОКОМПЛЕКСІ- ФУЛЛЕРЕН
Үй тапсырмасы:
§ 9. Нәруыздар.
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу,
кесте толтыру.