Шығыс Қазақстан облысы
Көкпекті ауданы, Мамай ауылы
«Аманкелді атындағы орта мектебі» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің
Мұғалімі: Идришева К.А
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім. «Тәрбиенің қайнар бұлағы» Сынып: 5 қазақ әдебиеті Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.1.1.1 Әңгіменің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау 5.1.2.1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындайды: Әңгіменің фабуласы мен сюжеттік дамуын айта алады Көпшілік оқушылар орындай алады: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтай алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Әңгіменің идеясына негіз болатын маңызды эпизодтына мақал-мәтел жазады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отыз үйлі тобыр, барымта, кетпен алып, арық қазып, қорған, кенттер, жамағат, |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға,шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бай болды, маңдай терімен тапқан, тауарын айырбастап |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Сейітқұл елі үшін не ойлады? Оған ерген халық қандай кәсіппен айналыса бастады? Сейітқұлдың орнында болсаң, сен не істер едің? Сейітқұлдың ағасы бай болу үшін не істеді? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам мен жоғары руханият. Әңгіменің айтар негізгі түйінді ойы арқылы еңбекке деген құрмет, өмір бойы білім алу құндылықтарына, рухани өрлеуге баулу |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі, өзін-өзі тану |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар автор туралы біледі, шығарманың мазмұнымен танысқан. Өз ойларын дәлелді түрде жеткізе алады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 мин) 2 мин 1 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезені. Психалогиялық ахуал: «Тілекті тізбек» әдісі Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне тілектерін білдіреді Топқа бөлу: «Мақал-мәтелдердің жалғасын тап» әдісі Еңбек ерлікке жеткізер/ ерлік елдікке жеткізер К Еңбегіне қарай құрмет/жасына қарай ізет К Еңбек етпей елге өкпелеме/егін екпей/ жерге өкпелеме Е 1-топ: Егінші 2-топ: Кәсіпкерлік Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі арқылы білімдерін тексеру . Сұрақтар: Бұл кісі кім? Қайда дүниеге келген? Қандай шығармаларын білесіңдер? Неге ағартушы дейміз? Шығармаларының тақырыптары қандай? |
https://www.youtube.com/watch?v=RV82rvYfqe0
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут 8 мин 1мин 8 1мин 12 мин 1 мин Сабақтың соңы (5мин) 1 мин 4 мин |
Т.1- тапсырма .«Оқиғаны ретте» әдісі Әңгімені сюжеті бойынша ретімен орналастыр
Дескриптор:
ҚБ: бас бармақ әдісі Ж.2-тапсырма Әңгіме желісі бойынша талда.
Дескриптор: - Кесте негізінде шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады. Қ.Б. «бағдаршам» тәсілі Т.Ж. 3-тапсырма. «ПОПС» формуласы әдісі . Әңгіменің тақырыбын белгілеп, идеясын өз көзқарастарыңыз негізінде түсіндіріңіздер.
Бірінші
сөйлем:
«Біздің ойымызша,...» Үшінші сөйлем: «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламыз...» мынадай қорытындыға келдік...»
Дескриптор: - Әңгіме тақырыбының нұсқаларының ішінен әңгімеге сай келетін тақырыпты белгілейді; - Бірінші сөйлемде шығарманың идеясын анықтайды; - Екінші сөйлемде идеяны таңдау себебін түсіндіреді; - Үшінші сөйлемде идеяны нақтылауға қатысты әңгімеден 2 дәлел келтіреді; - Төртінші сөйлемде идеяға қатысты өзіндік тұжырым жасайды Қ.Б. «Дақылдар » тәсілі Бидай -керемет Жүгері –жақсы Тары -талпын Үй тапсырмасы: 1. әңгіме бойынша 2жіңішке, 1жуан сұрақ жазу. 2. Сейітқұл мен ағасын салыстыру . Рефлексия: «3 Қ» әдісі құнды. қиын қызықты. |
Парақтар
Парақтар Таныстырылым
Кері байланыс |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі, өзін-өзі тану пәнін сабағыма байланыстырамын Сергіту сәтінде топқа бөлу сәтінде техникалық қауіпсіздік басты назарда ұстау. «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» (6- құндылық ) негізінде туған жерінің тарихын білуге, бойына адмгершілік қасиеттерді сіңіруге, «жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» қасиеттерін білуге тәрбиелеу. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсат бойынша саралау: оқушылардың басым бөлігі, көпшілігі, кейбір оқушылар үшін орындалуы қолжетімді тапсырмалар сараланды. Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылардың көпшілігі үшін Кейбір оқушылар үшін «Нәтижеге немесе жауап арқылы саралау «Тапсырма бойынша саралау» Ресурс немесе мәтін бойынша саралау Таңдау бойынша саралау Оқушылар өзі үшін қызықты және өз мүмкіндігіне сай орындау үшін үй тапсырмасына үш тапсырма бердім. 1.Ертегіінің сюжеттеріне сұрақ жазу. 2.Кейіпкерлерге мінездеме беру 3. Ойдан ертегі
құрастыру. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Шығыс Қазақстан
облысы Көкпекті ауданы, Мамай
ауылы «Аманкелді атындағы орта
мектебі» КММ Қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің Мұғалімі: Идришева
К.А
Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы:
2-бөлім. «Тәрбиенің қайнар
бұлағы»
Сынып: 5 қазақ
әдебиеті Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ
тақырыбы Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ
Сейітқұл» Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
5.1.1.1 Әңгіменің фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттау
5.1.2.1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтау Сабақ
мақсаты Барлық оқушылар
орындайды: Әңгіменің фабуласы мен
сюжеттік дамуын айта алады Көпшілік оқушылар орындай
алады: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің
тақырыбы мен идеясын анықтай алады. Кейбір оқушылар орындай
алады: Әңгіменің идеясына негіз
болатын маңызды эпизодтына мақал-мәтел
жазады. Бағалау
критерийі Шығарманың мазмұнын түсінеді,
тұжырым жасайды Әңгіменің тақырыбы мен идеясын
анықтайды Әңгіменің сюжеттік құрылымын
анықтайды, маңызды эпизодтына мақал-мәтел
жазады. Тілдік
мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: отыз үйлі тобыр, барымта,
кетпен алып, арық қазып, қорған, кенттер,
жамағат, Диалог құруға,шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бай болды, маңдай терімен
тапқан, тауарын айырбастап Талқылауға арналған
сұрақтар: Сейітқұл елі үшін не
ойлады? Оған ерген халық қандай
кәсіппен айналыса бастады? Сейітқұлдың орнында болсаң,
сен не істер едің? Сейітқұлдың ағасы бай болу
үшін не істеді? Құндылықтарға
баулу Зайырлы қоғам мен жоғары
руханият. Әңгіменің айтар негізгі
түйінді ойы арқылы еңбекке деген құрмет, өмір бойы білім алу
құндылықтарына, рухани өрлеуге баулу Пәнаралық
байланыс Қазақстан тарихы, қазақ тілі,
өзін-өзі тану Алдыңғы
білім Оқушылар автор туралы біледі,
шығарманың мазмұнымен танысқан. Өз ойларын дәлелді түрде жеткізе
алады. Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы (5 мин) 2 мин 1 мин 2 мин
Ұйымдастыру
кезені.
Психалогиялық ахуал:
«Тілекті тізбек» әдісі Оқушылар шеңбер құрып,
бір-біріне тілектерін білдіреді Топқа бөлу:
«Мақал-мәтелдердің жалғасын тап» әдісі Еңбек ерлікке жеткізер/ ерлік
елдікке жеткізер К Еңбегіне қарай құрмет/жасына
қарай ізет К Еңбек етпей елге өкпелеме/егін
екпей/ жерге өкпелеме Е
1-топ:
Егінші
2-топ:
Кәсіпкерлік Миға шабуыл. «Ой
қозғау» әдісі арқылы білімдерін
тексеру
.
Сұрақтар:
Бұл кісі
кім?
Қайда дүниеге
келген?
Қандай шығармаларын
білесіңдер?
Неге ағартушы
дейміз?
Шығармаларының тақырыптары
қандай?
https://www.youtube.com/watch?v=RV82rvYfqe0 Сабақтың
ортасы
30
минут 8 мин 1мин 8 1мин 12
мин 1 мин
Сабақтың
соңы (5мин) 1 мин 4
мин
Т.1- тапсырма .«Оқиғаны
ретте» әдісі
Әңгімені сюжеті бойынша
ретімен орналастыр Сейітқұлдың
ойы Қабырға өзені бойына
қоныстануы Егін
егуі Артық астықты малға
айырбастауы Сейітқұл елінің 400 үйге
жетуі Қауіпсіздік
шаралары Базар
ашуы Сейітқұл жұртының бай
болуы
Дескриптор:
Әңгіменің мазмұнын еске
түсіреді.
Сюжеттік желімен
орналастырады
ҚБ: бас бармақ
әдісі
Ж.2-тапсырма Әңгіме желісі
бойынша талда. Композициялық элементтер Мазмұндық жоспары Басталуы Дамуы Шиеленісуі Шарықтау шегі Шешімі Дескриптор: -
Кесте негізінде шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар
құрады. Қ.Б. «бағдаршам» тәсілі Т.Ж. 3-тапсырма. «ПОПС» формуласы
әдісі . Әңгіменің тақырыбын белгілеп, идеясын өз
көзқарастарыңыз негізінде
түсіндіріңіздер.
Бірінші
сөйлем:
«Біздің ойымызша,...»
Үшінші
сөйлем: «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен
дәлелдей
аламыз...»
мынадай қорытындыға
келдік...»
Дескриптор: -
Әңгіме тақырыбының нұсқаларының ішінен әңгімеге сай келетін
тақырыпты белгілейді; -
Бірінші сөйлемде шығарманың идеясын анықтайды; - Екінші сөйлемде идеяны таңдау себебін
түсіндіреді; -
Үшінші сөйлемде идеяны нақтылауға қатысты әңгімеден 2 дәлел
келтіреді; -
Төртінші сөйлемде идеяға қатысты өзіндік тұжырым
жасайды Қ.Б. «Дақылдар »
тәсілі Бидай
-керемет Жүгері
–жақсы Тары
-талпын Үй
тапсырмасы: 1.
әңгіме бойынша 2жіңішке, 1жуан
сұрақ жазу. 2. Сейітқұл мен ағасын
салыстыру . Рефлексия: «3
Қ» әдісі құнды. қиын қызықты. Парақтар Парақтар Таныстырылым Кері
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз? Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Қазақстан тарихы, қазақ тілі,
өзін-өзі тану пәнін сабағыма
байланыстырамын Сергіту сәтінде топқа бөлу
сәтінде техникалық қауіпсіздік басты назарда
ұстау. «Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы» (6- құндылық ) негізінде туған жерінің тарихын
білуге, бойына адмгершілік қасиеттерді сіңіруге, «жақсыдан үйрен,
жаманнан жирен» қасиеттерін білуге
тәрбиелеу.
Мақсат бойынша
саралау:
оқушылардың басым бөлігі, көпшілігі, кейбір
оқушылар үшін орындалуы қолжетімді тапсырмалар
сараланды. Барлық оқушылар орындай
алады: Оқушылардың көпшілігі
үшін Кейбір оқушылар
үшін «Нәтижеге немесе
жауап
арқылы
саралау «Тапсырма бойынша
саралау» Ресурс немесе мәтін
бойынша саралау Таңдау бойынша
саралау Оқушылар өзі үшін қызықты және
өз мүмкіндігіне сай орындау үшін үй тапсырмасына үш тапсырма
бердім. 1.Ертегіінің сюжеттеріне сұрақ
жазу. 2.Кейіпкерлерге мінездеме
беру 3. Ойдан ертегі
құрастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















