Сабақ: 1
|
Мектеп: № 24орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Жалгасбай Роза
Тоекешқызы
|
Сынып:
|
Қатысқандар
саны:25
|
Қатыспағандар
саны:жоқ
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№ 10 зертханалық жұмыс.«Көлбеу
жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін
анықтау»
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
7.1.3.3 – физика кабинетінде
қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Білеуді тік жоғары және көлбеу
жазықтықтың бойымен қозғаған кездегі пайдалы жұмыс пен толық
жұмысты анықтай отырып,ПӘК есептеу.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар
істей алады:
|
Пайдалы әсер коэффициентін
біледі.
Дененің бірқалыпты қозғалысы
кезіндегі жұмысын анықтай алады.
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
|
Қауіпсіздік техникасы ережесін ескере отырып сақтауды
біледі.Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н анықтай
алады.
|
Кейбір оқушылар істей
алады:
|
Өз тәжірибелерін
ұсынады.
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Білеуді тік жоғары
көтергенде істелетін пайдалы жұмысты
біледін.
2.Білеуді көлбеу жазықтықтың
бойымен қозғалту кезіндегі толық жұмысты анықтай алады.ПӘК-н
есептей алады.
|
Құндылықтар
|
Сын тұрғысынан ойлау,топтық
жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен
қарау,ынтымақтастық,жауапкершілікті сезіну,білім алуға дайын
болу.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н
түсіндіреді.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
|
Пайдалы әсер
коэффициенті,динамометр,жұмыс,көлбеу жазықтық,білеу,зертханалық
тұрғы,өлшеуіш
таспа,трибометр.
|
|
|
|
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану
(6-сынып)
|
Алдыңғы
білім
|
Көлбеу жазықтық.Механикадағы алтын
ереже.Механизмнің пайдалы әрекет
коэффициенті.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
|
Ресурстар
|
Басы
5+7мин
|
|
-
Жағымды ахуал
туғызу(2 минут)
-
Топқа біріктіру (3
минут)
Жаңа тақырыпты меңгеруге
байланысты сынып оқушыларын үш топқа бөлемін. Оқушыларға жекелей
құрастырылған есептер беріп, соның шешімдерімен 10,20,30 деген
сандар бойынша топтасады.
Үй жұмысын тексеру мақсатында
тест жұмысы алынып,оның кілті тақтаға беріледі.Берілген кілт арқылы
оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді және
бағалайды.
|
|
Ортасы
20
мин
|
|
Топтық
жұмыс
І
тапсырма
І-
топ:«Жұмыс
тобы»Балық қаңқасы
әдісі
Тапсырма:
Механикалық
жұмыс
ІІ-
топ:«Уақыт
тобы»SMART мақсат
арқылы
Тапсырма:
Қандай
жағдайда
ІІІ
–топ:«Қуат
тобы»SWOT талдау
арқылы
Тапсырма: Пайдалы жқмыс пен
толық жұмысты есептеу
ІІ
тапсырма
Денені бірқалыпты көтеру
кезінде орындалатын жұмысты анықтау.Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н
анықтау.
Топтық жұмыс формативті
бағалаудың екі жұлдыз, бір ұсыныстүрімен
бағаланады.
|
Плакат,
маркер,
стикер, тәжірибелік
приборлар
Зертханалық
тұрғы,
өлшеуіш
таспа,
динамометр,
трибометр.
|
Соңы
10
мин
3 минут
3
мин
|
|
Жеке
жұмыс
а) Білеуді динамометрге бекітіп,оған әсер ететін ауырлық
күшін анықтау.Білеуді көтеретін болжамды 50-60 см биіктігі
h,анықтай отырып,жұмысты
есептеу.
б) Білеушені көлбеу жазықтықтың бойымен бірқалыпты жоғары
қарай тартып,F тарту күшін өлшеу.Істелген жұмысты есептеп,ПӘК
табу.
Сабақ рефлексиясы
Б Б Б
әдісі
Үйге
тапсырма:
Тақырып бойынша анықтама мен формуланы
жаттау,демонстрациялық тәжірибелерді құрастырып
келу.
Бағалау
критерийлері
|
Дискрипторлар
|
Пайдалы әсер
коэффициентін біледі.Дененің бірқалыпты қозғалысы кезіндегі жұмысын
анықтай алады.
|
Пайдалы әсер коэффициентін
білді.
Дененің бірқалыпты
қозғалысы кезіндегі жұмысын анықтай
алды.
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды
біледі.
Көлбеу жазықтықтың
ПӘК-н анықтай алады
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды
білді.
Көлбеу жазықтықтың
ПӘК-н анықтай алды.
|
Өз тәжірибелерін
ұсынады.
|
Өз тәжірибелерін
ұсынды
|
|
|
|
Стикерлер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
1.Критерий мен дискрептор
арқылы бағалау.
2. «Екі жұлдыз,бір
ұсыныс»
|
Пәнаралық байланыстар,
қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Топтасып,жұмыс жасай
алуы.
2.Өз ойларын ашық айта
білуі.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.Құндылықтардың толық
орындалуы.
2.Сын тұрғысынан ойлай
алуы.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Оқушыларға берілетін
эксперименттік тапсырмаларды жетілдіру.
|