Сабақ № 28
| Күні: | Сынып: 8 |
Сабақтың тақырыбы: Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары: кретинизм, шырыштық ісік, базед ауруы т.б. | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сабақ негізделген оқумақсаттары | Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары туралы түсінік беру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары жайлы біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: | Гормонның мөлшерінің бір-бірінен айырмашылықтарын анықтай алады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: | Адам организміне тироксин гормонының қаншалықты қажет екендігіне баға бере отырып, талдау жасайды. |
Табыс критерийлері: | Қалқанша бездің атқаратын қызметінің түрлерін анықтайды;Атқаратын қызметін талдайды;Талдау жасай отырып, адам денсаулығын сақтау үшін гормонның қызметіне баға береді. |
Алдыңғы оқу (Бірнешесөйлеммен: оқушылардың осы тақырып туралыбілгендерін еске түсіріпжинақтау) | «Қалам ортада» әдісі арқылы өткен маліметтерді еске түсіреді.
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурстар
|
Басы | Психологиялық ахуал тудыру: «Көңіл күй күнделігі»
Топқа бөлу: «Түстер арқылы » | Тақтаға жабыстырылған «Көңіл күй күнделігіне» оқушыларға өз көңіл күйлері туралы жазуларын ұсынады.«Қызыл, көк, қара» түсті маркерлермен тақтаға жазған оқушыларды үш топқа біріктіру. | Тақтадағы қағазға әр оқушы сол сәттегі өз көңіл күйін жазады.
Оқушылар қызыл, көк, қара түсті маркерді таңдап тақтаға жазған оқушы үш топқа бөлінеді. | Плакат, түрлі түсті маркерлер
Қызыл, көк, қара маркерлер |
| «Жалған, Ақақат» әдісі.
Өзін-өзі бағалау «Смайликтер» | Өткен оқу жылындағы білімдерін тексеру үшін «Жалған. Ақиқат» әдісін қолдану.
«Бас бармақ» арқылы өз-өздерін бағалауды ұсыну. | Өткен оқу жылындағы тақырыптар бойынша не білетінін оқушылар берілген сұрақтардың дұрыс не бұрысына қарай денелерімен бұрылады. Өзін-өзі «Бас бармақ» арқылы бағалайды.
|
|
| Сабақтың мақсатын анықтау. | Жаңа тақырыптың мақсатын оқушылардың өздеріне анықтату. | Жаңа сабақ мақсатын құрастырады. |
|
| Табыстылық критерийін құрастыру. | Тақырыпқа байланысты табыстылық критерийлерін құрастыру. | Сабақта нені жүзеге асыратындары бойынша табастылық критерийлерін құрастырады. |
|
Ортасы | Жаңа тақырыпты түсіндіру. | Интербелсенді тақтадағы слайдты, электронды оқулықты пайдалана отырып, жаңа тақырыпты түсіндіру. | Тақтада берілген мағлұматтарға назар аудара отырып, керекті жерлерін дәптерге тіркеп отырады. | Интербелсенді тақта, оқулық, электронды оқулық. |
Аяқталуы | «Фишбоун» әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту
«Өзін-өзі бағалау«Бағдаршам»
Кері байланыс«Шеңбер» | «Фишбоун» әдісі арқылы адам туралы ғылымдарғаанықтама беріп, қызметін түсіндіріп, мысал келтіріп, қорытынды жасау.
«Бағдаршам» арқылы өз-өздерін бағалауды ұсыну.
Сабақ соңында әр оқушыға дөңгелек қима қағаз «Шеңер» кері байланысы беріледі.
| Қалқанша бездің қызметі бұзылуының ауруларынасипаттама бере отырып, нақты бір қорытынды жасайды. Өзін-өзі «Бағдаршам» арқылы бағалайды.
Қолдарындағы адам бейнесін тақатадағы шеңберге жабыстырады. | Интербелсенді тақтадан көрсетілім.
Есімдері жазылған адам бейнесіндегі қима қағаз. |
Қосымша ақпарат | 8 сынып «Биология» электронды оқулық, интернет желісі |