Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1А Атомдағы электрондардың қозғалысыКүні:Сынып: 8 | Мектеп: №26Мұғалімнің аты-жөні: Рсалиева Н.Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы;
| Атомда электрондардың таралуы |
Осы сабакта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.1 – атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық денгейлер бойынша таратылатынын түсіну |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар ; атомның қурамын біледіОқушылардың басым болігі ; атомдарда электрондардың орналасуын жаза аладыКейбір оқушылар; атомдағы электрондардың орналасуы арқылы қасиеттерін сипаттай алады |
Бағалау критерийі | Атомда электрондардың таралуы бойынша химиялық элементтерді анықтайды. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады;электрондардың атомда таралуынНегізгі сөздер мен тіркестер;электронэнергиясы,энергетикалықденгей, электрон қабат, октетСыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестерАтом дегеніміз - .............Молекула дегеніміз - ...............Атомның ортасында .......... зарядталған ........... болады. Айналасында ........... зарядталған .................... айналады. |
Құндылықтарға баулу | Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, құрметпен қарау және сыйластық, ынтымақтастық, белсенді болу. |
Панаралық байланыс
| Жаратылыстану,физика |
Алдынғы білім | 7.1.2.1.Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау7.1.2.2.Атом элементтің ең кішкентай болігі |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу турлері | Ресурстар |
Сабақтың басы3 мин
5 мин
| Ұйымдастыру кезеніТүсті қағаздар арқылы оқушылар «Портон»,«Нейтрон»,«Электрон»деген 3 топқа бірікеді.
Химиялық диктант. 7 – сыныпта өтілген тақырыпты еске түсіру бойынша берілген мәтіндегі қалып кеткен сөздерді толықтыру.
1.Атом ортасында оң зарядталған.......... болады
2.Ядро ............ және ..........деп аталатын бөлшектерден тұрады.
3.Ядро айналасында.......... зарядталған электрондар айналады.4...........немесе............ саны арқылы элементтің периодтық жүйедегі орналасқан орнын анықтауға болады.
Дескриптор.1.Анықтамларды еске түсіреді, бөлшектер түрін ажыратады2.Химиялық элементтерге сипаттама бередіТақтадан мәтіннің дұрыс жауабы Көрсетіледі.«Сен маған мен саған» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. | «Портон»,«Нейтрон»,«Электрон»Стикерлер
Үлестірме қағаздар
|
Сабақтың ортасы10 мин
3 мин
5 мин
5 мин
5 мин
| Жаңа тақырып атом құрылысы тұралы бейнеролик көрсету арқылы ашылады. Әрбір оқушыға оқулықпен жұмыс істеу тапсырылады.Мұғалім жаңа тақырыпты қосымша түсіндіреді,толықтырады.
1-тапсырма«Дұрыс,бұрыс»әдісі1.Атом электр бейтарап бөлшек2.Атомдағы оң зарядталған бөлшек -электрон3.Электрон қабаттар саны элементтің нөміріне тең4.Электрондардың энергиялары әр түрлі5. 8 электроны болатын электрон қабат октет деп аталады6.Энергиясы аз болған электрон ядродан алшақта орналасады
Дескриптор –аныктамаларды еске түсіреді, ия немесе жоқ деп жауап береді.
2-тапсырма.«Артығын алып таста» әдісі. Бұл жерде оқушылар берілген тапсырмадағы тақырыпта жоқ сөздерді немесе заттарды алып тастайды.
1.Протон,позитрон,нейтрон,электрон2.Электрон қабат,электрон,октет, квартет3. ) ) ) ) ) ) ) ) 2 2 2 3 3 2 2 14. N а )) )М g) ) ) S))) Р ) ) ) 281 2 8 2 2 8 6 286
Дескриптор 1. Бөлшектердің сипаттамасын біледі2. Электрондардың орналасу тәртібін анықтай алады
3 тапсырма . «Семантикалық карта» әдісі. Мұнда оқушыларға кесте ішіндегі тапсырма беріледі. Сол кестедегі тапсырманы орындау барысында, кестедегі бос орындарды толтыру.
Дескриптор -бөлшектер санын табады-химиялық элементті анықтайды-электрондардың орналасуын біледі
4 тапсырма «Сәйкестендіру» әдісіарқылы оқушылар кестеде берілген тапсырманы сәйкестендіреді.
Дескриптор-Бөлшектер санын анықтайды-Электрондардың орналасуын біледі
| Атомның құрылысы видеороликЮтуб және білімленд
Үлестірме қағаздар |
Сабақтың соңы4 мин |
Үйге тапсырма. А нұсқаның 1- есебі.
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
Саралаутапсырмалардыіріктеуді, белгілібіроқушыданкүтілетіннәтижені, оқушығажекеқолдаукөрсетуде, оқуматериалыменресурстардыоқушылардыңжекеқабілеттерінескереотырыпәзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднербойыншакөптікзияттеориясы).Уақыттытиімдіпайдаланаотырып, саралауды сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолдануғаболады. | Бұл бөлімдеоқушылардыңсабақкезіндененіүйренгендерінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдердіжазыңыз.
| Денсаулықсақтаутехнологиялары.Сабақтасергітужаттығуларыменбелсендіжұмыстүрлерінқолдану.ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |