|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.2В Ауа .Жану реакциясы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 7 |
Пән мұғалімі: Гафуров Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа.Ауаның құрамы. №6 Зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты : 7.3.1.1– ауа құрамын білу 7.3.1.2 – заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын білу 7.3.1.3 – атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Ауаның құрамын, заттардың жану кезінде оттектің жұмсалатындығын біледі ,атмосфераға зиян келтіретін қосылыстармен танысады, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар: Заттардың жануын зерттейді,жануда ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:Атмосфералық ауаны ластанудан қорғау шараларын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамын анықтайды. 2.Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөнінде қорытынды жасайды. 3.Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерінкөрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Атмосфера экологиясы туралы талқылау. Ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ауа,оттек,оксид,жану,сынау,тұтану,өртсөндіргіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету арқылы кеңістік ойлау дағдысын дамыту.Топта өз бетімен жұмыс орындау кезінде қарым-қатынас жасау қабілетін нығайту,өмір бойы білім алуға дайын болу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау 5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру 5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу. 5 сынып ЖаратылыстануЖер атмосферасы (Жаратылыстану 5-сынып) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 мин Сабақтың ортасы Ой қозғау 5 минут Жаңа тақырыпты меңгеру 15 минут Тапсырмалар орындау 1тапсырма 3 минут 2-тапсырма 7 минут 3-тапсырма 3 минут Сабақты бекіту 2 минут |
Жағымды ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбер оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.ынтымақтастық орнату Сабақтың тақырыбын жұмбақ жасыруарқылы ашылады І. Қызығушылықты ояту. Жұмбақ жасыру Көзге ілінбейді Жұтсаң білінбейді. Түссіз, дәмсіз Түсі бар көрінбейтін, Бір тұтас бөлінбейтін. Тынысы ол тіршіліктің, Тәулік бойы сіміріп, Бойға жүрем сіңіріп Сабақ тақырыбы ашылады. Оқушылар 5 сыныпта жаратылыстану пәнінен таныс екенін айтады. «БББ» кестесіне осыған дейін білетін мәліметтерін толтырады.
Сабақ мақсаттарымен танысу.
«Ауаны ластаушылары» видеоролик көру және оқулықпен жұмыс. - Ауаны ластаушы газдарға қандай газдар жатады? --Ол газдар қалай пайда болады? т.с.с
1тапсырма: Кестемен жұмыс (жеке жұмыс) Ауаның сапалық құрамын кестеге толтыр
Дескриптор : -Ауаның құрамын кестеге толтырады - Ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады
2-тапсырма №6 З.Т «Балауыз шамның жануы» (Топтық,жұптық жұмыс) Реактивтер мен құрал жабдықтар: -тұрғы-1 дана -стакан-1 дана -әк суы -балауыз шамы-1дана Жұмыстың барысы: Тұрғыға құрғақ стаканның аузын төмен қаратып бекітіп,астына жанган балауызды орналастырамыз.Стаканның қабырғалары буланады. Енді жанып тұрган балауызды алдын ала әк суымен шайылған стаканның астына орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары пайда болады. 2-тапсырма:
Дескриптор.
3-тапсырма: Суреттер сөйлейді. (Жұптық жұмыс)
Дескриптор : - Суреттен ауаның ластану көздерін атайды. -Ауаның тіршілік үшін маңызын түсіндіреді және оны қорғау шараларын ұсынады
Жаңа сабақты бекіту «Сұрақты ұстап ал» әдісі.
|
Бағалау прақшалары. Периодтық жүйе
Жұмыс дәптерлері
«БББ» кестесі
Оқулық.
мадақтау
Бейнебаян Оқулық.
Жұмыс дәптерлері
штатив, стақан, әк суы (кальций гидроксиді) ерітіндісі, балауыз.
Сурет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Кері байланыс “БББ” кестесін аяқтау (жазбаша) Оқушыларды бағалау. “6” балл----өте жақсы,керемет,тамаша “4-5” балл----жақсы,талпын “3”-тен төмен балл---- көмек қажет Үйге тапсырма: § 8. Aуа және оның құрамы. «Ауаның ластануының адам денсаулығына әсері» тақырыбында эссе жазу
|
«БББ» кестесі Жұмыс дәптері Күнделік
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін “жеңілден күрделіге қарай” бағытталған топтық тапсырмалар арқылы жұмыс жасай отырып, қолдау көрсету 1.Атмосфераның ластануы адам денсаулығына әсер ете ме? 2.Қазақстандағы экологиялық аймақтарға эссе жазу. 3.Қышқыл жаңбыр дегеніміз не ?
|
⃰Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау. Зертханалық жұмыста білу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке,топтық бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды.
|
Зертханалық жұмысты жасау барысына қауіпсіздік техникасының ережесін сақтауды қатаң талап етемін. Бөлмені желдету және түзу отыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамын анықтайды. |
№1
|
|
1 1 |
|
Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерін көрсетеді |
№2 |
жататынын анықтайды.
|
1 1 |
|
Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөніндеқорытынды жасайды |
№3 |
|
1 1 |
|
Барлығы |
6 |
||
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Оңтүстік Қазақстан облысы Шардара ауданы «С.Кәттебеков атындағы жалпы орта мектебі»
Ауа.Ауаның құрамы.
№6 Зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»
Химия пән мұғалімі:Гафуров Талғат
2017-2018 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа. Ауаның құрамы
Ауа. Ауаның құрамы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.2В Ауа .Жану реакциясы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 7 |
Пән мұғалімі: Гафуров Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа.Ауаның құрамы. №6 Зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты : 7.3.1.1– ауа құрамын білу 7.3.1.2 – заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын білу 7.3.1.3 – атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Ауаның құрамын, заттардың жану кезінде оттектің жұмсалатындығын біледі ,атмосфераға зиян келтіретін қосылыстармен танысады, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар: Заттардың жануын зерттейді,жануда ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:Атмосфералық ауаны ластанудан қорғау шараларын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамын анықтайды. 2.Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөнінде қорытынды жасайды. 3.Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерінкөрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Атмосфера экологиясы туралы талқылау. Ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ауа,оттек,оксид,жану,сынау,тұтану,өртсөндіргіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету арқылы кеңістік ойлау дағдысын дамыту.Топта өз бетімен жұмыс орындау кезінде қарым-қатынас жасау қабілетін нығайту,өмір бойы білім алуға дайын болу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау 5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру 5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу. 5 сынып ЖаратылыстануЖер атмосферасы (Жаратылыстану 5-сынып) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3 мин Сабақтың ортасы Ой қозғау 5 минут Жаңа тақырыпты меңгеру 15 минут Тапсырмалар орындау 1тапсырма 3 минут 2-тапсырма 7 минут 3-тапсырма 3 минут Сабақты бекіту 2 минут |
Жағымды ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбер оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.ынтымақтастық орнату Сабақтың тақырыбын жұмбақ жасыруарқылы ашылады І. Қызығушылықты ояту. Жұмбақ жасыру Көзге ілінбейді Жұтсаң білінбейді. Түссіз, дәмсіз Түсі бар көрінбейтін, Бір тұтас бөлінбейтін. Тынысы ол тіршіліктің, Тәулік бойы сіміріп, Бойға жүрем сіңіріп Сабақ тақырыбы ашылады. Оқушылар 5 сыныпта жаратылыстану пәнінен таныс екенін айтады. «БББ» кестесіне осыған дейін білетін мәліметтерін толтырады.
Сабақ мақсаттарымен танысу.
«Ауаны ластаушылары» видеоролик көру және оқулықпен жұмыс. - Ауаны ластаушы газдарға қандай газдар жатады? --Ол газдар қалай пайда болады? т.с.с
1тапсырма: Кестемен жұмыс (жеке жұмыс) Ауаның сапалық құрамын кестеге толтыр
Дескриптор : -Ауаның құрамын кестеге толтырады - Ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады
2-тапсырма №6 З.Т «Балауыз шамның жануы» (Топтық,жұптық жұмыс) Реактивтер мен құрал жабдықтар: -тұрғы-1 дана -стакан-1 дана -әк суы -балауыз шамы-1дана Жұмыстың барысы: Тұрғыға құрғақ стаканның аузын төмен қаратып бекітіп,астына жанган балауызды орналастырамыз.Стаканның қабырғалары буланады. Енді жанып тұрган балауызды алдын ала әк суымен шайылған стаканның астына орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары пайда болады. 2-тапсырма:
Дескриптор.
3-тапсырма: Суреттер сөйлейді. (Жұптық жұмыс)
Дескриптор : - Суреттен ауаның ластану көздерін атайды. -Ауаның тіршілік үшін маңызын түсіндіреді және оны қорғау шараларын ұсынады
Жаңа сабақты бекіту «Сұрақты ұстап ал» әдісі.
|
Бағалау прақшалары. Периодтық жүйе
Жұмыс дәптерлері
«БББ» кестесі
Оқулық.
мадақтау
Бейнебаян Оқулық.
Жұмыс дәптерлері
штатив, стақан, әк суы (кальций гидроксиді) ерітіндісі, балауыз.
Сурет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Кері байланыс “БББ” кестесін аяқтау (жазбаша) Оқушыларды бағалау. “6” балл----өте жақсы,керемет,тамаша “4-5” балл----жақсы,талпын “3”-тен төмен балл---- көмек қажет Үйге тапсырма: § 8. Aуа және оның құрамы. «Ауаның ластануының адам денсаулығына әсері» тақырыбында эссе жазу
|
«БББ» кестесі Жұмыс дәптері Күнделік
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін “жеңілден күрделіге қарай” бағытталған топтық тапсырмалар арқылы жұмыс жасай отырып, қолдау көрсету 1.Атмосфераның ластануы адам денсаулығына әсер ете ме? 2.Қазақстандағы экологиялық аймақтарға эссе жазу. 3.Қышқыл жаңбыр дегеніміз не ?
|
⃰Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау. Зертханалық жұмыста білу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке,топтық бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды.
|
Зертханалық жұмысты жасау барысына қауіпсіздік техникасының ережесін сақтауды қатаң талап етемін. Бөлмені желдету және түзу отыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамын анықтайды. |
№1
|
|
1 1 |
|
Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерін көрсетеді |
№2 |
жататынын анықтайды.
|
1 1 |
|
Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөніндеқорытынды жасайды |
№3 |
|
1 1 |
|
Барлығы |
6 |
||
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Оңтүстік Қазақстан облысы Шардара ауданы «С.Кәттебеков атындағы жалпы орта мектебі»
Ауа.Ауаның құрамы.
№6 Зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»
Химия пән мұғалімі:Гафуров Талғат
2017-2018 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

















