Ұзак мерзімді жоспардың
тарауы:
3.
Атмосфера
3.2 Ауа райы және
метеорологиялық элементтер
|
мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ауа райы және
метеорология элементтері
|
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту
мақсаттары:
|
7.3.2.5 метеорологиялық
элементтердің (температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын- шашын,
ылғалдылық) көрсеткіштерін өлшеп тіркейді, (метеорологиялық құрал
жабдықтарды) қолданумен
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
-
метеорологиялық
элементтермен танысып, оларды ажырата
біледі
Оқушылардың басым
бөлігі:
-
метеорологиялық
элементтерді сипаттап, маңызылыгын
түсіндіреді
Кейбір оқушылар:
−метеорологиялық
элементтер мен өлшейтін құрал-жабдықтарды ажыратып, қолдана
алады.
|
Бағалау критерийі
|
Білу,түсіну:
- Ауа райы деген не
және ауа райы элементтеріне не кіретінін
анықтайды;
Қолдану,талдау:
- Оқулық материалдарын
пайдаланып, метеорологиялық элементтерді жіктеп ,оларға түсінік
бере алады;
- Ауа
райын бақылайтын синоптикалық карталар туралы мағлұмат
алады;
Жинақтау,
талдау:
- Ауа райын қалай бақылай алатынымыз жайлы
түсіндіреді;
- Метеорологиялық
құрал-жабдықтардың ауа райын бақылаудағы рөлін
анықтайды
Бағалау:
- Мемлекеттік қызмет жасайтын Қазгидрометтің шаруашылыққа
беретін пайдасын бағалайды.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды, тапсырмаларды орындау
барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір бірімен пікір
алмасады, пікірталас, диалогке қатысады.
Тыңдалым-жазылым: Мәтіндегі терминдермен жұмыс жасайды, топ арасында
тапсырмаларды орындап, жіктейді. Метеорологиялық элементтер мен құрал- жабдықтарды
талдайды.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: ауа-райы, изогиета, изобара, изотерма, атомосфералық қысым
, бұлттылық, температура, жел, бриз, жауын-шашын, ылғалдылық, құрал
жабдықтар: термометр, гигрометр, барометр, анероид, анемометр,
флюгер
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығарашылық және сын тұрғысынан ойлау, өмір бойы
оқуға дайын болу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия, биология, экология,
жаратылыстану
|
Алдыңғы білімдер
|
Атмосфера қабаты және
ауа райы элементтері туралы біледі.
|
Сабақтың жосарлан-ған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Дереккөздер,
Ресурстар
|
Сабақтың басы
6 минут
|
Амандасу түгелдеу,
психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.
Шаттық шеңберінде тұрып
оқушылар сергіту сәтін өткізеді
«Суреттер» әдісі арқылы топқа бөлу, топ ережесімен таныстыру. Оқушылар
бүгінгі тақырыпқа байланысты ауа райы элементтері арқылы 4 топқа
бөлінеді:
1 топ
«Қар кесектері», 2 топ «Жауын тамшылары», 3 топ «Күн сәулелері», 4
топ «Будақ бұлттылар»
Әр топ көшбасшыны
сайлайды. Топ басшысына бағалау парақшасы
беріледі.
Үй
тапсырмасы: Метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап
зерттеу маңыздылығын анықтау
«Асыл тасты
сұрақтар» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. Оқушылар өздері сұрақ жазып,
конвертке салады, топтар бір-бірімен алмасып, сұрақтарға жауап
береді.
1. Атмосфера ұғымы нені
білдіреді
2.
Ауаның құрамындағы
газдар және оның мөлшері
3.
Атмосфералық қабаттар
және оның маңызы
4. Атмосфераалық
қабаттардың қалыңдықтары
5.
Ауа райы және
метеорология терминінің мәні
6. Ауа
райын қалай бақылауға жән болжауға болады
7. Жердің
ауа қабаты?
8. Адамның және
жануарлардың тыныс алуы үшін не қажет? Оқушылар өзін−өзі бағалауда
стикерлерді қолдану арқылы бағалайды.
|
тамаша
жақсы
қанағат.
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
Миға шабуыл
әдісі. Берілген сурет
қималары арқылы әр топ сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды.
"ДЖИГСО" әдісі
мен «Кубизм»
әдісі бойынша мәтінді оқып, өзара талдау, оны қағаз бетіне
түсіріп, постер жасау арқылы өзара
талдайды,
1-топ Ауа райы және метеорологиялық
элементтер
Дескриптор:
- Ауа
райы және метеорологиялық элементтер терминін
ашады
-
метеорологиялық элементтерге не жататын
пайымдайды
2-топ.Ауа
райының алдын ала болжау
Дескриптор:
- Ауа райының алдын ала болжау
тәсілдері мен бақылауын
анықтайды
3-топ.
Климат және климат қалыптастырушы факторлар
Дескриптор:
-
климат пен ауа райы терминін салыстыра отырып факторларын
жіктейді.
-
климаттың элементтерін атайды
4-топ.
Метеорологиялық станциялар мен құрал жабдықтар
Дескриптор:
- Метеорология зерттейтін
ғылым және арнайы станциялардың маңызын
түсіндіреді
- Метеорологиялық құрал
жабдықтардың мақсаты мен міндетін
айқындайды
1
Тапсырма Қатені
тап! 1. Ауа райының
элементтері топырақ, су, теңіз,мұхит,өсімдік болып табылады.
2. Барлық атмосфералық құбылыстар стратосфера қабатында болады.
3. Ауа райына тән қасиет - тұрақтылық.
4. Ауа райы тек 1 жылда ғана өзгереді.
5. Ауа райы болжамы телефон арқылы көпшілікке хабарланады.
6. Ауа массаларының қасиеті ең алдымен белдеулік орнына
байланысты.
7. Ауа райының болжамы гороскопта
көрсетіледі.
2
Тапсырма. Метеорологиялық құрал жабдықтарды
анықта
3
Тапсырма.Атмосфералық есептер
жинағы
1.Альпинистер 300 м биіктікке
көтерілгенде, барометр осы биіктіктегі атмосфералық қысым 650
мм.сын.бағ. екенін көрсетті.Бұл кезде жер бетіндегі атмосфералық
қысым нешеге тең болады
.
3.Егерде төбенің етегі сынап бағанасы бойынша 758 мм-де болса,40
м-де төбе биіктігінің қысымы қанша?
Жел өрнегін сыз.С 7,
СШ 8, Ш 6, ОШ 5, О 3, ОБ 6, Б 2, СБ 4
4
Тапсырма Жұбын тап.
ТВ Шоу әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту
Бағалау.
"Смайликтер"
әдісімен топтар
арасында бағалау.
|
слайд
Ауа-райын бақылауға
қажетті құралдар немесе суреттері. Жарт шарлар физикалық картасы.
синоптикалық карта.
Смайликтер:
тамаша жақсы
қанағат.
|
Сабақтың соңы
4
минут
|
Үй тапсырмасы
: «Ауа райы және
метеорология элементтері» «Метеорологиялық құрал
жабдықтар»
Кері
байланыс: «Қызықты смс»
Тақырыпты меңгерген
балалар өз ұялы телефондарына бүгінгі өткен сабақтан қандай жаңалық
алды, не білді, не үйренді, нені білгісі келетінін және бір тілек
жазады
Оқушыларды бағалау. Қалыптастырушы
бағалау.
Смайликтер және
метеорологиялық элементтер стикерлері, бағалау парақшалары арқылы
топтар бір-бірін бағалайды.
|
|
Саралау-Сіз оқушыларға қандай
тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Пәнаралық байланыс-тар. Денсаулық және
қауіпсіздік
АКТ-ны қолдану
|
Бүгінгі сабақта саралап оқытудың мына
тәсілдері қолданылды:
Тапсырма
тәсілі:Жұбын тап, Атмосфералық
есептер жинағы.
Қарқын
тәсілі: асыл тасты сұрақтар,
суреттермен жұмыс, постер жасау, ТВ
шоу
Жіктеу
тәсілі: Джигсо
әдісі
Нәтиже
тәсілі: Қатені
тап
Қабілеті жоғары оқушыларға проблемалық сұрақ
қойылады, өзекті мәселені шешу жолдарын ұсыну тапсырылды. Жеке
ақпарат көздері арқылы қосымша мәліметтермен танысып келу
ұсынылды.
|
Оқушылар
өзін-өзі бағалайлы, смайликтер, бесбармақтар, қол шапалақ арқылы
бағалау, мұғалімнің мадақтауы
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың мақсаттары, немесе оқу мақсаттары шынайы
және қол жетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Сабақ мақсатына жету
жаңа технологиялар мен әдіс тәсілдерді пайдалану арқылы шынайы және
қолжетімді болды. Саралауға қатысты тапсырмалар берілді. Сабақ
жоспарынан ауытқулар болған жоқ.
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуға қатысты.)?
Сабақта
ең жақсы үй тапсырмасын қайталаудағы асыл тасты сұрақтар
әдісі
Жаңа
сабақты бастаудағы миға шабуыл әдісі мен джигсо әдісі жақсы
өтті
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақта электорнды
оқулықтарды , көптеген топтық және жеке тапсырмаларды қолдану
арқылы сабақ жақсы өтер еді
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
Сабақ
жеңіл және тиімді болды. Оқушылар блум таксономиясындағы білу,
түсіну, сараптау, қолдану мақсаттарына жетті. Сабақ толығымен
ашылды. Қабілетті оқушылармен де жұмыс
жүргізілді.
|