Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ауаның қасиеттері ашық сабақ 2-класс
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||
Педагогтің Т.А.Ә. |
Г.Ш.Джумагазина |
|||||||||||||
Күні: |
29.11.2023 |
|||||||||||||
Сынып: 2А |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
13-сабақ. Ауаның қандай қасиеттері бар. (Жаратылыстану 47-49 -бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.1 - біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру; 2.3.2.2 - ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 2 минут |
Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында сөзжұмбақ шешіп, бүгінгі сабақты неден бастайтынымызды анықтап алайық . |
Сұрақтардың жауабын тауып, жұмбақ сөзін шығарып алады. |
жетонмен |
|
||||||||||
Қызығушылықты ояту 5-6 мин |
Жұмбақ-болжам Атлант, Тынық мұхиты, Үнді және Солтүстік Мұзды мұхиттардан басқа тағы бір мұхит бар – олардың ішіндегі ең үлкені. Сіз, күн сайын, сағат сайын, минут сайын, өзіңіз байқамай, оған "шомыласыз". Көшеде өтіп бара жатқан адамдар да, мысықтар да, иттер де, көгершіндер де, тіпті автобустар мен көліктер де осы мұхитта күндіз-түні "шомылады".Бұл мұхит тұзды емес, тұщы емес, сонымен қатар жағалауы мен суы жоқ. Үлкен күміс балықтар сияқты, ұшақтар оның кеңістігінде жүзеді. - Осы мұхиттың атын болжайық: - Бұл қандай Мұхит туралы деп ойлайсыз? (Ауа) «Ауқымды сұрақтар»
Бүгінгі сабақта осы сұрақтардың жауабын іздеп,тауып, мысалдармен, тәжірибелермен дәлелдейтін боламыз ҰЖ. Тәжірибелер жасау.
|
ҰЖАуаның бар екенін,онсыз өмір сүре алмайтынын дәлелдеу тәжірибелері
Қорытынды: бұл тәжірибелерден ауаның айналамызда бар екенін, оны сезінуге болатынын, қозғалатынын,онсыз өмір сүре алмайтынымызды білдік.. ҰЖ.Ауаның түссіз, дәмсіз,иіссіз екеніне көз жеткізу тәжірибелері
Қорытынды ауаның мөлдір, түссіз, дәмсіз, иісі жоқ екенін білдік. |
|
Ақ парақтар, Вентилятор секундмер |
||||||||||
3 мин |
Жұптық жұмыс.Оқулықтағы схеманы толтыру |
Дескриптор
|
жетон |
карточка |
||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут |
Топтық жұмыс. Әр қатарға мынадай -сөздер беріледі, тақатаға кезек ілу.
1 қатар: Тәжірибе жасау Сендердің алдарында стаканға құйылған су және түтікше бар. Енді біреулерін түтікшені алып судың ішінде үрлендер. Судың бетінде кішкентай көпіршіктер пайда болды. Тұжырым жасандар (суға шар батпайды) 2 қатар: Қолымызға шарды алып үрлеп жіппен байлаймыз. Шардың ішіне не толтырдық? Шарды алып сәл қысып көріндер.Не байқадыңдар? (Немесе үретін качокпен жасап көру) 3 қатар: Екі балауызшамды жақ. Біреуін үстел үстіне қой. Екіншісінің үстіне шыны стақанды төңкер.Енді қайсысы ұзақ жанғаның байқа.Олардың жану ұзақтығының әртүрлі болғаны неліктен деп ойлайсың? (Өрт мысалы)
|
Ауаның қасиеттерін қорытындылап кетейік тағы да |
|
|
||||||||||
2мин |
Сергіту сәті.Музыкамен,қимылмен нейрожаттығу жасау |
Ритммен нейрожаттығу жасайды. |
Жарайсың, Тамаша |
Музыка, нейрокарталар |
||||||||||
5 мин |
«Құпия код» әдісі .Берілген әріптерден сөз шығару. Дыбыс шығарады,салмағы бар деген сөздерді табады. М:- Балалар сендер ауаның дыбыс шығаратынын, және салмағы бар екенін біліп пе едіңдер? Жеке жұмыс 1)Қолымыздағы шарды үремізде жайлап ауасын шығарамыз. Ойыншықпен көрсетіп көру.Шармен көрсету ҰЖ 2) Таразыға аузы ашылмаған чипсыды қойып, ауасын шығарған соң қайта өлшеу. |
Жеке жұмыс Дескриптор -Қолымыздағы шарды үреді, жайлап ауасын шығарамыз. -Шармен көрсетеді Ұжымдық жұмыс -ауаның салмағы болатынын дәлелдейді |
|
|
||||||||||
2 мин |
Оқулықпен жұмыс.Ауа жылуды сақтайтынын білу
|
Дескриптор
|
жетон
|
Оқулық,презентация |
||||||||||
5 мин |
М: Көп қасиеттерін анықтадық.Ал осы ауаның өзі неден тұратынын білгілерің келе ме? Небәрі 200 жыл бұрын ғалымдар ауаның көптеген газдардың қоспасы екенін анықтады, ол келесідей көрінеді: ауадағы азот ең көп, оттегі аз, ал көмірқышқыл газы өте аз. Жеке жұмыс.Аталған мәліметтерге байланысты шеңбердегі газдардың үлесін бояп көрсету, - Ауадағы газдардың қайсысы ең маңызды деп ойлайсыз? |
Ж еке жұмыс
Дескриптор
көмірқышқылгазының арақатынасын біледі. |
|
слаидғкарточка |
||||||||||
3 мин |
Жеке жұмыс.Көз жеткізейік.Шарды ауамен үреміз.Содан соң шардағы кішкене ауаны жұтамыз.,шығарамыз, қайта жұтамыз.Ауаны жұту бара бара қиындауда.Себебі біз шардағы барлық ауаны жұтып қойдық.Егер шардың ішінде тышқан отырса ,ол тұншығып өлертін еді. МТ. Тәрелкеге қағазды жағамын, толық жанбай жатып, үстіне стаканды қоямын.Жану тоқтайды.Ол дегеіміз не? Қағаз әлі жанған жоқ, бірақ оттегісіз от болмайды. – Біз оттегі бар ауаны жұтамыз, ал ауаны оттегісіз шығарамыз. Бірақ оның құрамында көмірқышқыл газы көп болады, ол тыныс алуға жарамсыз. - Адамдар, жануарлар, құстар тыныс алады, барлығы көмірқышқыл газын шығарады. - От жағылады-ол оттегін де алады. Көмірқышқыл газы көбейіп келеді. - Зауыттардың, зауыттардың, электр станцияларының құбырлары ауаға көмірқышқыл газын шығарады.Ол туралы толығырақ келесі сабақта айтатын боламыз Біз ауадағы азоттың құрамын анықтай алмаймыз, ғалымдар біз үшін оны зертханада жасады |
|
|
|
||||||||||
Сабақтың Соңы 5 минут |
Бұлт ойыны Балалар жаңбырлы ауа райы кішкентай қыздың көңіл күйі түсіп тұр екен.Оған жарқыраған күнді шығару үшін бұлтқа жазылған сөздерді дұрыс- бұрыстығын дәлелдейік. |
Дескриптор:
|
|
Слаид презентация |
||||||||||
Қорытындылау 2 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Дұрыс жауапқа сызықпен апару керек,сабақ бойы жинаған жетондарын осы парақтың ішіне салып ,партаның шетіне қою.Жинап алып, бағалау.
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
|
карточка |
||||||||||
Рефлекесия 1мин |
Не білдім?Не үйрендім? |
Өз жауаптарын нақтылау |
|
сурет |
||||||||||
Үйге тапсырма |
Түсініп оқу |
|
|
|