Материалдар / Аудан. Ауданның өлшем бірліктері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Аудан. Ауданның өлшем бірліктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне Ауданның өлшем бірліктері атты қысқа мерзімді сабақ жоспары 3 сынып оқушыларына арналған. Ауданды өлшеуге арналған құралдар мен өлшеп оларды дәлелдеуді үйренеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қаңтар 2019
1359
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: математика

Мектеп:СКО, Уәлиханов ауданы, Қаратал негізгі мектебі «КММ»


Ортақ тақырып: «Жанды табиғат», «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:1В–Көбейту және бөлу

1.3.Шамалар және өлшем бірліктер.


Мерзімі:

Мұғалім: Икенова Асемгуль Мадиевна

Сынып:

3

Тақырыбы:

Аудан.Ауданның өлшем бірліктері /Отбасы құндылықтары

Оқу мақсаттары:

3.1.3.1. Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдар ды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Сабақ мақсаттары:

Барлығы: Ауданы болатын нысандарды атайды және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алады, палеткамен өлшейді.

Көпшілігі:Ауданды өлшейтін әртүрлі өлшемдерді қолданады.

Кейбіреуі: Ауданның өлшейтін құралдарын таңдап, өлшеп ,өлшемін дәлелдейді.

Бағалау

критерийлері:

Фигураның ауданын палетка арқылы анықтайды.

Тілдік мақсаттар:

Аудан, өлшем, палетка

  • Қандай заттардың ауданы бар?

  • Ауданды қалай табамыз?

  • Фигуралардың аудандарын қалай салыстырамыз?

  • Палетка деген не?

Құндылықтарды дамыту

Отбасылық құндылықтарды сақтай отырып, кішіпейіл болуға, бір- біріне қолдау көрсетуге тәрбиелеу.


Пәнаралық

байланыс:

Көркем еңбек

Ресурс:

3 сынып математика оқулығы, геометриялық фигуралар, палетка,дәптер

Бастапқы білім:

Есептің моделін құру

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау

Саралау

(минутпен)

Мұғалім іс-әрекеті


Оқушы іс-әрекеті

Сабақтың басы

5мин

Мақсаты: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, қызығушылығын арттыру.

Ширату жаттығуы:

«Көршінің көзқарасы» ойыны.Бір-бірінің көзіне қарап, жылы сөздер айтады.


Топқа бөлу:Сынып оқушыларын қораптан түсті қағаздан қиылған геометриялық фигуралар алу арқылы 4топқа бөлу.

(трапеция, ромб, бесбұрыш, алтыбұрыш)


Диалог:

  • Біз бұл фигуралардың ауданын таба аламыз ба?

  • Біздің бүгінгі сабағымыз не жайында болады деп ойлайсыңдар?



Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне жылы сөз айтады.


Оқушылар топқа бөлінеді







Оқушылар сабақтың тақырыбын ашады.
































Диалог және қолдау көрсету

-сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру

Сабақтың ортасы

30 мин











Мақсаты:түрлі әдістер арқылы оқушылар фигуралардың ауданын салыстырып, анықтайды.палеткамен өлшеуді үйренеді

(Ұ.Ж)«Байқап көр» әдісі:

* торкөз дәптердің бетіндегі фигуралардың қайсысы көп орын алатынын көз мөлшерімен анықтап, салыстырады.

* үстел бетінде жатқан геометриялық фигуралардың қайсысының ауданы үлкен екенін, бір фигура басқа фигураға сыйып кетсе, сол фигураның ауданы кіші екенін беттестіру арқылы дәлелдеу






Оқушылар үлкен фигураның бетіне кіші фигураны беттестіріп, аудандарын салыстырады





Шапалақ





Қорытынды

Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады

(Т. Ж) «Мағынаны тану» әдісі

Оқушыларға дәптердің, партаның ауданын тапқызу.


Оқушылар шағын ауданды кв. см-мен өлшейтінін, қандай заттарды өлшеуге болатынын түсінеді





Смайлик

(көңіл- күймен көрсету)

Қарқын

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді


Ұ.Ж. «Сиқырлы шаршы» әдісі











-Сыныптың еденіне алдын-ала сызылған үлкен шаршыны кіші шаршыларға бөліп, әрқайсысына бір-бір оқушыдан тұрғызу.

-Үлкен шаршының S-ын табу.

-Үлкен шаршының ішіне шеңбер құрып, тұрғызу.

-Шеңбердің S-ын табу.

Ол үшін алдымен толық шаршыларды санап, толық емес шаршылардың санын 2-ге бөліп алынған нәтижені бір-біріне қосу керек.

Кв. см-ге бөлінген мөлдір пленканы палетка деп атайды. Онымен фигураның ауданын табуға болады.

S=а+в:2

а- толық шаршылар

в- толық емес шаршылар











Оқушылар шаршыларға, шеңбер бойымен тұрады





Оқушылар палеткамен жұмыс істеуді үйренеді.




«Еркін микрафон» әдісі

Оқушыны тұжырымды ойлап, ойын ашық айтады



Тапсырма

Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасау









(Т.Ж) «Шеберлігіңді шыңда» әдісі

Мақсаты: Палеткамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру.

- Топқа бөлінген фигуралардың түстері бойынша отырғызу(қызыл, жасыл, сары, көк);

- Әр топ төрт геометриялық фигураның ауданын палетканың көмегімен табады. ( трапеция, ромб, бесбұрыш, алтыбұрыш)



(Ж.Ж) «Мозайка» әдісі.

Пәтердің бөлмелері алты бөлікке бөлінген қиындылардан суретті құрастыру.

* Қонақ бөлменің, кіреберістің периметрін анықтайды.

*Тапсырмаларды орындау арқылы оқушыларда функциионалды сауаттылық қалыптасқанын тексеру.Оқушылар қажетті еденкемердің ұзындығын есептеп табады.


фигураның ауданын палеткамен өлшейді.









Оқушылар әр бөлменің периметрін табады


Еденкемірдің ұзындығын анықтайды

«От шашу» арқылы бағаланады.










Бағдаршам:

Жасыл- түсінікті

Сары- жартылай

Қызыл- түсініксіз


Қорытынды.

Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу


Диалог

Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын-ала дайындалған сұрақтарды қою





(Ж.Ж) Дәптермен жұмыс:

Тапсырма: Палетканың көмегімен аудандарын есепте. Аудандардың мәнін салыстырады.

Гүл шоқтарының аудандарын тауып, салыстырады.

Жұптық бағалау:

Басбармақ- жоғары қарай-барлығы дұрыс,

көлденең- 1,2 қателері бар.

төмен қарай- дұрыс емес

Қорытынды

Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді












(Қ.Б)

Оқу мақсаты:3.1.3.1.ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу.

Бағалау критерийі: Фигураның ауданын палетка арқылы анықтайды

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Қолдану

Тапсырма: Суретке мұқият қара.


Оқушылар берілген суреттерді қарап, қай фигураның ауданын табу үшін палетканы қолданатынын белгілейді, ауданын табады








Дескриптор

  • ауданын табу үшін палетка қолданылатын фигураларды анықтайды.

  • палетканың көмегімен фигуралардың ауданын есептейді




Сабақтың соңы

5-мин



(Ж.Ж) «Жетістік жолы»

«Білмеймін»- тақырыпты түсінген жоқпын

«Білемін»- тақырыпты түсіндім

«Түсінемін, орындаймын» - тақырыпты түсіндім, тапсырмаларды орындай аламын

«Басқаларға көмектесмін»- түсіндім, тапсырманы орындаймын, басқаларға көмектесемін.Оқушылардың білім деңгейін анықтаймын


Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергендерін анықтау үшін өздеріне жақын жолдың бойына тұрады.


«Жетістік жолы»



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!