ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
АРАЛ КӨПСАЛАЛЫ КОЛЛЕДЖІ
БЕКIТЕМIН
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
________Р.Жаймакова
«07160600 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру»мамандығының
«Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру» кәсіптік модулінен
«Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістері »
тақырыбындағы ашық сабағының
ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ
Әдістемелік әзірлеме «А/ш техникалары мен автомобиль көлігінде қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану» пәндер ПЦК отырысындақаралды
Хаттама № «____» _______2023 ж.
ПЦК жетекшісі : _____________Е.Мыңжасаров
Колледж әдіскері: ___________А.Баймбетова
Дайындаған: Г.Абишева
Арал 2023
«БЕКІТЕМІН»
Директордың оқу-өндірістік жұмыстары жөніндегі
орынбасары: ________О.Макашев
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістері |
|
Модульдің атауы |
КМ 2.Ауылшаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру |
|
Дайындаған педагог |
Г.Абишева |
|
күні |
«_20_10.2023 ж.. |
|
Мамандық-біліктілік |
«3W07161602 –Ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу шебері » |
|
Курсы- |
3 |
|
Тобы |
17 |
|
Сабақтың мақсаты: |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістерімен таныстыру |
|
Сабақтың міндеттері: |
Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау , дамыта оқыту технологиясы, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, лабораториялық сабақты өткізу әдістерін пайдалану |
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістерін біледі, түсінеді және қолдана біледі.Пән аралық байланысты меңгереді. Сөздікпен жұмыс жасай алады. |
|
Қажетті ресурстар |
М. С. Кульгильдинов К. Ә. Жүсіпов Р. Ә. Қозбағаров Көлік техникасын өндіру және жөндеу технологиясы негіздері Т.М.Мендебаев Машина жасау технологиясының негіздері Деграф Г.А., Əнуарбеков М.А. «Мəшине сенімділігі жəне жөндеу» \ «Диагностика и техническое обслуживание машин» Ананьин, А.Д. Г.Г. Маслов А.П. Карабаницкий, Е.А. Кочкин «Техническое обслуживание МТП» |
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Ноутбук, интерактивті тақта, /learningapps.org/watch бағдарламасының тапсырмалары |
Сабақтың барысы
|
№ |
Сабақтың барысы |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
5м |
Оқушылармен сәлемдесу; -Аудитория тазалығын қадағалау; -Сабаққа қажетті құралдарын тексеру; -Сабаққа назарларын аударту; -Дәптер тексеру; |
|
2 |
Үй тапсырмасын орындауын тексеру |
20м |
Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы сұрау; Өткен тақырып бойынша берілген тапсырмалар жолын көрсету; Қосымша сұрақтар қою;Бағалау шартымен таныстыру https://learningapps.org/watch?v=pdmqmxtek22. ТБ-1 тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pewyorv0322. ТБ-2 тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pqhigtcd322. Ортақ тапсырма |
|
3 |
Білім алушылардың негізгі кезеңде жұмысқа дайындығы |
15м |
Қажетті мәлеметті іздей біліп, ақпарат ала білуге үйрете отырып,өз бетінше жұмыс істеуге баулу Әр топтан бір лидерден шығып сурет бойынша өз ойлары мен түүсініктерін жеткізеді. |
|
4 |
Қызметтің жаңа білімі мен тәсілдерін қалыптастыру |
30м |
https://learningapps.org/watch?v=pjqb88n5n22. Жаңа сабаққа өту. Видео. «Диагностика» слайд Техникалық диагностика – жабдықтың техникалық жағдайын сипаттайтын белгілерді орнату және тану үшін қолданылатын әдістер жүйесі. Техникалық диагностиканың барлық әдістері субъективті (органолептикалық) және объективті (аспаптық) болып бөлінеді. Аппараттық өлшеу және бақылау құралдарының дамуына қарамастан, механикалық жабдықтың ақауларын анықтауда және зақымдануын табуда адамның сезім мүшелерін қолдануды қамтитын субъективті әдістер үлкен рөл атқарады. Осындай органолептикалық бақылау әдістерінің кешенін тексеру деп атайды. Тексеру визуалды, өлшемдік бақылау элементтерін, шу мен дірілді қабылдауды, дене бөліктерінің қызу дәрежесін бағалауды, жабдықтың және оның құрамдас бөліктерінің нақты жағдайын, олардың жұмыс істеу және өзара әрекеттесу процестерін, әсер ету процестерін анықтау үшін қолданылатын тактильді әдістерді қамтиды. қоршаған орта және жұмыс жағдайлары.
Органолептикалық әдістер
Механизмді визуалды тексеру
техникалық жағдай туралы ақпараттың көп бөлігін қамтамасыз етеді.
Тексеруді динамикалық режимде (механизм жұмыс істеп тұрған кезде)
және статикалық режимде (механизм тоқтатылған кезде) жүргізуге
болады. |
|
5 |
сабақ бойынша рефлексия |
12м |
Сөздік жүргізу,Не білдім,нені игердім.сұрақтарына жауап іздеу Диагностика, акустика, тепломер, индикатор,анализатор сөздерін аудару |
|
6 |
Үй тапсырмасы |
8м |
https://learningapps.org/watch?v=pp4awsm8322 . Пысықтау тапсырмасы. Тақырып бойынша жаңа мәлеметтер іздеу |
Г.Абишева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру Әдістемелік әзірлеме
Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру Әдістемелік әзірлеме
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
АРАЛ КӨПСАЛАЛЫ КОЛЛЕДЖІ
БЕКIТЕМIН
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
________Р.Жаймакова
«07160600 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру»мамандығының
«Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру» кәсіптік модулінен
«Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістері »
тақырыбындағы ашық сабағының
ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ
Әдістемелік әзірлеме «А/ш техникалары мен автомобиль көлігінде қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану» пәндер ПЦК отырысындақаралды
Хаттама № «____» _______2023 ж.
ПЦК жетекшісі : _____________Е.Мыңжасаров
Колледж әдіскері: ___________А.Баймбетова
Дайындаған: Г.Абишева
Арал 2023
«БЕКІТЕМІН»
Директордың оқу-өндірістік жұмыстары жөніндегі
орынбасары: ________О.Макашев
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістері |
|
Модульдің атауы |
КМ 2.Ауылшаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру |
|
Дайындаған педагог |
Г.Абишева |
|
күні |
«_20_10.2023 ж.. |
|
Мамандық-біліктілік |
«3W07161602 –Ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу шебері » |
|
Курсы- |
3 |
|
Тобы |
17 |
|
Сабақтың мақсаты: |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістерімен таныстыру |
|
Сабақтың міндеттері: |
Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау , дамыта оқыту технологиясы, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, лабораториялық сабақты өткізу әдістерін пайдалану |
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі |
Машиналардың техникалық жағдайын диагностикалау әдістерін біледі, түсінеді және қолдана біледі.Пән аралық байланысты меңгереді. Сөздікпен жұмыс жасай алады. |
|
Қажетті ресурстар |
М. С. Кульгильдинов К. Ә. Жүсіпов Р. Ә. Қозбағаров Көлік техникасын өндіру және жөндеу технологиясы негіздері Т.М.Мендебаев Машина жасау технологиясының негіздері Деграф Г.А., Əнуарбеков М.А. «Мəшине сенімділігі жəне жөндеу» \ «Диагностика и техническое обслуживание машин» Ананьин, А.Д. Г.Г. Маслов А.П. Карабаницкий, Е.А. Кочкин «Техническое обслуживание МТП» |
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Ноутбук, интерактивті тақта, /learningapps.org/watch бағдарламасының тапсырмалары |
Сабақтың барысы
|
№ |
Сабақтың барысы |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
5м |
Оқушылармен сәлемдесу; -Аудитория тазалығын қадағалау; -Сабаққа қажетті құралдарын тексеру; -Сабаққа назарларын аударту; -Дәптер тексеру; |
|
2 |
Үй тапсырмасын орындауын тексеру |
20м |
Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы сұрау; Өткен тақырып бойынша берілген тапсырмалар жолын көрсету; Қосымша сұрақтар қою;Бағалау шартымен таныстыру https://learningapps.org/watch?v=pdmqmxtek22. ТБ-1 тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pewyorv0322. ТБ-2 тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pqhigtcd322. Ортақ тапсырма |
|
3 |
Білім алушылардың негізгі кезеңде жұмысқа дайындығы |
15м |
Қажетті мәлеметті іздей біліп, ақпарат ала білуге үйрете отырып,өз бетінше жұмыс істеуге баулу Әр топтан бір лидерден шығып сурет бойынша өз ойлары мен түүсініктерін жеткізеді. |
|
4 |
Қызметтің жаңа білімі мен тәсілдерін қалыптастыру |
30м |
https://learningapps.org/watch?v=pjqb88n5n22. Жаңа сабаққа өту. Видео. «Диагностика» слайд Техникалық диагностика – жабдықтың техникалық жағдайын сипаттайтын белгілерді орнату және тану үшін қолданылатын әдістер жүйесі. Техникалық диагностиканың барлық әдістері субъективті (органолептикалық) және объективті (аспаптық) болып бөлінеді. Аппараттық өлшеу және бақылау құралдарының дамуына қарамастан, механикалық жабдықтың ақауларын анықтауда және зақымдануын табуда адамның сезім мүшелерін қолдануды қамтитын субъективті әдістер үлкен рөл атқарады. Осындай органолептикалық бақылау әдістерінің кешенін тексеру деп атайды. Тексеру визуалды, өлшемдік бақылау элементтерін, шу мен дірілді қабылдауды, дене бөліктерінің қызу дәрежесін бағалауды, жабдықтың және оның құрамдас бөліктерінің нақты жағдайын, олардың жұмыс істеу және өзара әрекеттесу процестерін, әсер ету процестерін анықтау үшін қолданылатын тактильді әдістерді қамтиды. қоршаған орта және жұмыс жағдайлары.
Органолептикалық әдістер
Механизмді визуалды тексеру
техникалық жағдай туралы ақпараттың көп бөлігін қамтамасыз етеді.
Тексеруді динамикалық режимде (механизм жұмыс істеп тұрған кезде)
және статикалық режимде (механизм тоқтатылған кезде) жүргізуге
болады. |
|
5 |
сабақ бойынша рефлексия |
12м |
Сөздік жүргізу,Не білдім,нені игердім.сұрақтарына жауап іздеу Диагностика, акустика, тепломер, индикатор,анализатор сөздерін аудару |
|
6 |
Үй тапсырмасы |
8м |
https://learningapps.org/watch?v=pp4awsm8322 . Пысықтау тапсырмасы. Тақырып бойынша жаңа мәлеметтер іздеу |
Г.Абишева
шағым қалдыра аласыз













