Материалдар / Азот. «Азот молекуласының моделі»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Азот. «Азот молекуласының моделі»

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.1.5-азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2021
1507
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары

Мектеп: №96 М.Әуезов атындағы ЖОББМ

Күні: 03.02.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Ергешова Дилдора Махмуджановна

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Азот. «Азот молекуласының моделі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.5-азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру

Сабақтың

мақсаты

Барлық оқушылар

  • Азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі

  • Азоттың қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін жазып, талдайды

Кейбір оқушылар

  • Азотқа тән реакция теңдеулеріне талдау жасап, қолдану аясын біледі.

Бағалау критерийі

  • Азоттың периодтық жүйедегі орнын анықтайды

  • Азоттың физикалық қасиеттерін сипаттайды

  • Азоттың химиялық қасиеттерін ажыратады

  • Азоттың табиғаттағы айналымын түсіндіреді

Тілдік мақсаттар


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Азоттың периодтық жүйеде ............. орналасқан

Азоттың физикалық қасиеттері -

Табиғаттағы азот айналымы -

Пәнге қатысты лексика мен терминология

қазақша

орысша

ағылшынша

Азот

азот

nitrogen

Химиялық элемент

Химический элемент

Chemical element

Физикалық қасиеттері

Физические свойства

Physical properties

Химиялық қасиеттері

Химические свойства

Chemical properties



Құндылықтарға

баулу

Сынып оқушыларының бір-бірімен ынтымақтастықта болуы, өмір бойы білім алу және еңбек пен шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық

байланыс

Биология, еңбекке баулу

Алдыңғы білім

8.3А - Химиялық элементтердің периодтық жүйесі.

9.3А - 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

8.00-8.12

2 минут













2 минут































3 минут










5 минут

Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, түгендеу)

Жағымды психологиялық ахуалды тудыру.

«Ыстық лебіз»

Балалар, бір-бірімізге алақан арқылы жүректің жылуын сезініп жылы лебіздерін айтамыз

Қима қағазын тарату арқылы топтарға бөлу

Қима қағаздардағы кеспе суреттер арқылы топтарға біріктіру.

1-топ: «Азот»

2-топ: «Аммиак»

Ребус пайдалана отырып топтардың атын шығару.(Rebus)

Shape1


Shape4 Shape3 Shape2

Үй тапсырмасын тексеру:

Баспалдақтан көтерілу” әдісі

(Оқушылар күкірт және күкірт қосылыстары тақырыптары бойынша берілген сұрақтарға тек «иә» немесе «жоқ» деген жауаптарын береді)

Оқушылар баспалдақтан көтеріле отырып әр бір топ элементтерін айтып кетеді

ҚБ: «Мадақтау» әдісі

H2SO4

VI топ

SO2

SO3

Типтік белсенді бейметалл

Сульфаттар

Ойлан да тап» әдісі бойынша оқушылармен өткен сабақты қайталау:
  1. Күкірт қышқылының формуласы?

  2. Күкірт қай топта орналасқан?

  3. Күкірттің IV оксиді ?

  4. Күкірттің VI оксиді ?

  5. Күкірт қандай элемент?

  6. Күкірт қышқылының тұздарын не деп атайды?



Химиялық эстафета

SShape10 Shape9 Shape5 Shape8 Shape7 Shape6 SO2 H2SO3 BaSO3 SO2 SO3 H2SO4

Мына айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазу

  1. S+O2 = SO2

  2. SO2+H2O=H2SO3

  3. H2SO3+BaCl2=BaSO3+ 2HCl

  4. BaSO3=SO2+BaO

  5. 2SO2+O2=2SO3

  6. SO3+H2O=H2SO4

Қызығушылықты ояту. «Жасырын элемент» әдісі

«Көп» сөзінің антониміне тілсіз жауды тіркесең, көз алдыңда өзгеремін, қажетті тыңайтқышқа айналамын. Мен қай элементпін?

Химиялық элементтердің периодтық жүйесінде азот 2 периодта, 15 (V) – топтың негізгі топшасында орналасқан.

Сабақ тақырыбын жариялау: Азот

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау




МShape17 Shape14 Shape13 Shape12 Shape11

Азот

иға шабул (Brainstorming)




Постер қорғау

Әр бір топ өз тобының тақырыбы бойынша постер қорғайды

Жаңа сабақ. 1-тапсырма Сыныппен жұмыс (СЖ)

«Идеялар себеті» тақырып бойынша оқушылардың не білетінін қысқаша жаздыру. 3 сөйлем

















Топқа бөлу









9- сынып оқулығы



























http://www.myshared.ru/slide/1328838/





Сабақтың ортасы

8.13-8.34


5 минут
























5 минут

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!