Материалдар / Бағаналы терек" өлеңінің композициясы

Бағаналы терек" өлеңінің композициясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бағаналы терек" өлеңінің композициясы эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Пәні: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Д.Қонаев ОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Мырзабекова Г.


Күні: 9.12.22

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Бағаналы терек" өлеңінің композициясы

Оқу мақсаттары

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

Сабақ мақсаттары

эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақтың жоспары

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Басы

5 мин





















Ортасы


7минут



















7 мин







8 мин


І Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал. «Біз қандаймыз?» шаттық шеңбері. Оқушылар шаттық шеңберге тұрғанда сыныпта баяу әуен ойнап тұрады. «Балалар біз қандаймыз?»-дегенде, шеңбер бойымен оқушылар қандай екенін айтып өтеді.

Сол айтқандарына жетуге тырысады. Топқа бөлу «Белгілі сөз» әдісі арқылы оқушылар «Отан» дегенде көз алдына не елестейтінін түрлі-түсті қағазға жазады. Жазған сөздерін ортаға салады, сосын мағынасы жуық сөздер бойынша топтарға бөлінеді.

ТЖ. Тыңдалым алды сұрақтар: Оқушыларға «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы сандықша ұсынылады. Сұрақтар: 1.Махамбет Өтемісұлы кім ? деген сұраққа 3 дерекпен жауап бер. 2.Махамбеттің шығармаларының тәрбиелік мәні неде?

3.Исатай – Махамбет көтерілісі қай кезде,қай жерде болды?

4.Исатай – Махамбет көтерілісінің маңызы қандай?

5.Махамбеттің қандай қасиетін ерекше атап айтар едіңдер?

6.Махамбеттің хан –сұлтандарға жау болу себебі неде?

7.Махамбет поэзиясына өз бағанды бер.


Қолдану ЖЖ. 2-тапсырма. «А-Я» әдісі арқылы орындалады. Оқушылар өлеңге қатысты тірек сөздерді төл әліпби ретімен сәйкестікте жазады,олар қанша әріп жаза алса, сонша жазады. Бағалау критерийі Дескриптор

Төл әліпбиді ретімен жазады

Төл әліпбиді ретімен жаза біледі

Өлеңге қатысты тірек сөздерді сәйкестікте тізбектеп жазады

Талдау Ж. 3-тапсырма. Өлеңге «Оқиға тауы» әдісі арқылы сатылай кешенді талдау жасайды.

Дескриптор Өлеңнің авторын айқындайды.. Тақырыбы мен идеясын ашады Әдеби көркемдегіш құралдарды табады Өлең құрылысын талдайды Тәрбиелік мәнін түсінеді

Рефлексия «Пазл» әдісі арқылы 3 топтың мүшелері берілген үш түсті пазл бөліктерінен адам моделін құрастырды.Тек жасыл түс көп пайдаланса – «барлығы түсінікті», сары түс – «қиындықтар болды», қызыл түс – «түсінбедім». Кері байланыс


«Таңдау» әдісі 1. Мен сабақ қызықты/қызықсыз болды деп ойлаймын. Себебі, ... . «Пазл» әдісі

Үй тапсырмасы «Махамбет поэзиясындағы асқақ арман менің арманыммен сәйкес пе?» тақырыбында жаһандану моделін құру.

Оқушылар бір-біріне сабаққа қатысты жақсы тілектер айтады

(ұйымшылмыз, мықтымыз, білімдіміз, кішіпейілміз, т.с.с.) бұл әдіс оқушылардың сабақ бойы көңілдері

1-топ: «Ұлт»

2-топ: «Рух»

3-топ: «Атамекен»







Сандықшаның ішіндегі сұрақтар жазылған қима қағаздар бойынша оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, жауап алу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.



Махамбеттің шығрмаларының тәрбиелік мәнін анықтай алады. Исатай – Махамбет көтерілісі қай кезде,қай жерде болғанын айтады.




Мысалы: A – Асыл сөз Ә – Әсірелеу Б – Бағаналы терек














Оқушы:

Өлеңнің авторын айқындай алады Тақырыбы мен идеясын аша біледі Әдеби көркемдегіш құралдарды таба алады Өлең құрылысын талдау жасай біледі Тәрбиелік мәнін түсіне біледі


«Біз қандаймыз?» шаттық шеңбері Түрлі-түсті А4 Тақта,дәптер


Бағалау критерийі Дескриптор

Нақты сұраққа 3 дерекпен жуап береді Нақты сұраққа 3 дерекпен жуап бере алады Махамбеттің шығрмаларының тәрбиелік мәнін анықтайды















ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бағалау






ҚБ: «Жұлдызды баспалдақ» әдісі арқылы бағалау.

.



Тексерілді



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!