
Ибраимов Кенжебек Нүпбайұлы
С.Шәкіров атындағы орта мектептің АӘД пәнінің мұғалімі
Алғашқы әскери дайындық пәні
Сабақтың тақырыбы: Биологиялық қару (БҚ)
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: Биологиялық қару туралы түсінік бере отырып, оның зақымдау әсері мен қолдану белгілерін, бактериалогиялық құралдардың зақымдау әсері мен одан қорғану құралдарын таныту;
-
Дамытушылық: Бактериалогиялық зақымдау ошағында жүргізілетін
іс-шаралар, карантин, обсервация әрекеттері бойынша ой дамыту;
-
Тәрбиелік: Ел қауіпсіздігін сақтауға үлес қосу – перзенттік парыз екенін ұғындыра отырып, отаншылдыққа, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ.
Көрнекі құралдар: интербелсенді тақтадағы Блум жүйесіне негізделген тапсырмалар, «Жұқпалы аурулардың қоздырғышы болып табылатын биологиялық құралдарды қолдану нәтижесінде пайда болатын адамның жұқпалы ауруларының сипаттамасы» - таблица.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі 11-сынып І взвод..Взводты
2 қатарға сапқа тұрғызу, баянат қабылдау,түгендеу,сыртқы киімдерін тексеру, 2 бөлімшеге бөліп отырғызу.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Химиялық қаруға анықтама бер.
ә) ҰУХЗ-дың ұрыстық жағдайының түрлері қандай?
б)Химиялық қаруды жеткізудің тәсілдері қандай?
3.Жаңа сабақ
|
Бөлім |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім |
Мына заттардың қайсысы ҰУХЗ – дың түріне жатады: бу, бактериялар, тамшылар, потогендік микроорганизмдер, саңырауқұлақтар,вирустар аэрозольдар? |
Ықтимал жауаптар. Бу,аэрозольдар, тамшылар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну |
ҰУХЗ – дың түрлерін дұрыс таптыңдар.Ал, қалғаны сендер үшін – жаңалық. Олар – биологиялық,бактериалогиялық улағыш құралдар.Демек, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Биологиялық қару не бактериалогиялық құралдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану |
ІІ б-ге: БҚ – ның зақымдау әрекеті туралы түсіндір. «Жұқпалы аурулардың қоздырғышы болып табылатын биологиялық құралдарды қолдану нәтижесінде пайда болатын адамның жұқпалы аурулары» - тақырыптық таблицаға назар аудартамын. І. Ауру түрлері мен қоздырғыштары |
БҚ – адамдарды, жануарларды,ауыл шаруашылық дақылдарын зақымдауға, әскери техникалық жабдықтарды бүлдіруге арналған оқ-дәрілер мен ұрыс аспаптары. БҚ-ды қолданып ұрыс әрекеттерін жүргізуді БС дейді. Негізгі әрекеті патогендік микробтар мен олардың улы өнімдерінің ауру тудырғыш қасиетін қолдануға негізделеді. Жұқпалы аурулар тарап, өлім қаупі төнеді. Ағзада микробтар мен токсиндер тез көбейеді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ.Таралу түрлері. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
Семантикалық карта (жауаптары жабық тұрады)
|
Әр топ семантикалық карта толтырады жауаптарын салыстырады) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
Б Р |
...І бөлімше өз ...тұжырымдарын ...дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Б (тарихы) |
...ІІ бөлімше өз тұжырымдарын ...дәлелдейді. .... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайымдау |
Адамдар мен жануарларға қауіп туғызатын жағдайлар бүгінгі таңда байқала ма? Болса, дәлелде БҚ-дың зиянын жоюға бола ма? Болса қандай? |
Өз пайымдауларын айтады. (мысалы: аусыл,түйнеме т.б.) |
Бағалау: мұғалім топты бағалауды,ал бөлімше командирінің бағалауы арқылы жеке оқушылар бағаланады.
Үйге: 215 – беттегі сұрақтар мен тапсырмаларға дайындалу.
Дайындаған: АӘД мұғалімі: К.Н.Ибраимов
1
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биологиялық қару
Биологиялық қару

Ибраимов Кенжебек Нүпбайұлы
С.Шәкіров атындағы орта мектептің АӘД пәнінің мұғалімі
Алғашқы әскери дайындық пәні
Сабақтың тақырыбы: Биологиялық қару (БҚ)
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: Биологиялық қару туралы түсінік бере отырып, оның зақымдау әсері мен қолдану белгілерін, бактериалогиялық құралдардың зақымдау әсері мен одан қорғану құралдарын таныту;
-
Дамытушылық: Бактериалогиялық зақымдау ошағында жүргізілетін
іс-шаралар, карантин, обсервация әрекеттері бойынша ой дамыту;
-
Тәрбиелік: Ел қауіпсіздігін сақтауға үлес қосу – перзенттік парыз екенін ұғындыра отырып, отаншылдыққа, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ.
Көрнекі құралдар: интербелсенді тақтадағы Блум жүйесіне негізделген тапсырмалар, «Жұқпалы аурулардың қоздырғышы болып табылатын биологиялық құралдарды қолдану нәтижесінде пайда болатын адамның жұқпалы ауруларының сипаттамасы» - таблица.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі 11-сынып І взвод..Взводты
2 қатарға сапқа тұрғызу, баянат қабылдау,түгендеу,сыртқы киімдерін тексеру, 2 бөлімшеге бөліп отырғызу.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Химиялық қаруға анықтама бер.
ә) ҰУХЗ-дың ұрыстық жағдайының түрлері қандай?
б)Химиялық қаруды жеткізудің тәсілдері қандай?
3.Жаңа сабақ
|
Бөлім |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім |
Мына заттардың қайсысы ҰУХЗ – дың түріне жатады: бу, бактериялар, тамшылар, потогендік микроорганизмдер, саңырауқұлақтар,вирустар аэрозольдар? |
Ықтимал жауаптар. Бу,аэрозольдар, тамшылар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну |
ҰУХЗ – дың түрлерін дұрыс таптыңдар.Ал, қалғаны сендер үшін – жаңалық. Олар – биологиялық,бактериалогиялық улағыш құралдар.Демек, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Биологиялық қару не бактериалогиялық құралдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану |
ІІ б-ге: БҚ – ның зақымдау әрекеті туралы түсіндір. «Жұқпалы аурулардың қоздырғышы болып табылатын биологиялық құралдарды қолдану нәтижесінде пайда болатын адамның жұқпалы аурулары» - тақырыптық таблицаға назар аудартамын. І. Ауру түрлері мен қоздырғыштары |
БҚ – адамдарды, жануарларды,ауыл шаруашылық дақылдарын зақымдауға, әскери техникалық жабдықтарды бүлдіруге арналған оқ-дәрілер мен ұрыс аспаптары. БҚ-ды қолданып ұрыс әрекеттерін жүргізуді БС дейді. Негізгі әрекеті патогендік микробтар мен олардың улы өнімдерінің ауру тудырғыш қасиетін қолдануға негізделеді. Жұқпалы аурулар тарап, өлім қаупі төнеді. Ағзада микробтар мен токсиндер тез көбейеді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ.Таралу түрлері. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау |
Семантикалық карта (жауаптары жабық тұрады)
|
Әр топ семантикалық карта толтырады жауаптарын салыстырады) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау |
Б Р |
...І бөлімше өз ...тұжырымдарын ...дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Б (тарихы) |
...ІІ бөлімше өз тұжырымдарын ...дәлелдейді. .... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайымдау |
Адамдар мен жануарларға қауіп туғызатын жағдайлар бүгінгі таңда байқала ма? Болса, дәлелде БҚ-дың зиянын жоюға бола ма? Болса қандай? |
Өз пайымдауларын айтады. (мысалы: аусыл,түйнеме т.б.) |
Бағалау: мұғалім топты бағалауды,ал бөлімше командирінің бағалауы арқылы жеке оқушылар бағаланады.
Үйге: 215 – беттегі сұрақтар мен тапсырмаларға дайындалу.
Дайындаған: АӘД мұғалімі: К.Н.Ибраимов
1
шағым қалдыра аласыз













