Сыныбы:2 г
Тақырыбы: Бірдей сандарды
қосу
Мақсаты:
1.
Білімділік: Бірдей қосылғыштардың қосындысын табу туралы
түсінік беру және оны толық меңгертуге мүмкіндік жасау, екі
амалмен шығарылатын есепті түрлендіруді, геометриялық фигуралардың
периметрін табуды пысықтау.
2. Дамытушылық: Ой-өрісін есте сақтау қабілеттерін арттыру,
шапшаң ойланып, тез есептеуге баулу, шығармашылық қабілеттерін
дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақтың салт-дәстүрін құрметтеуге, жылқы
малына қамқор болуға , ұйымшылдық, ауызбіршілікке
тәрбиелеу.
Түрі: Ашық сабақ
Көрнекілігі: тақырыптық слайдтар, суреттер,
оқулық, үлестірмелі қағаздар, геометриялық фигуралар, сым темір,
плакат, «жорға» биі
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, көрсету,
топтық жұмыс, тірек сызба, ойын,
Пәнаралық
байланыс: дүниетану, еңбекке баулу, ұлттық
дүниетаным.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлемдесу,түгендеу (
рапорт)
-Психологиялық тренинг
Ал,
кәнекей, балалар,
Бері қарай қарайық.
Қажет құрал, кітапты,
Алдымызға алайық.
Алаңдамай басқаға,
Сабаққа назар салайық.
Дұрыс есеп шешімін,
Мұқиятпен табайық.
__ дыбыс тыңдау
— Мынау ненің дыбысы?
— Кім айтады, неге жылқыдан бастадым?
— Дұрыс айтасыңдар,өйткені жылқы қазақтың киелі жануары !
—жылқы жануары сияқты баршамыз шаршамай шапқылап, математика
пәнінен жүйрік аттай тез есептеп, асу-асу белестерден бәйге атындай
қиналмай өтетінімізге сенімдімін. Қазақтың киелі жануары жылқы
туралы білетінімізді одан әрі дамытамыз.
Топқа бөлуіміздің де ерекшелігі осы жылқы атымен сәйкес. Қазақ
халқында аты аңызға айналған тұлпарлар өте көп.
(слайд)
Соның бірі: Байшұбар, Тайбурыл, Құлагер,
Тарлан,Тұлпар
ІІ. Үй жұмысын
тексеру.
Жылқы туралы не білеміз?
Көлік қымыз Еті
тамақ
Жылқы жеті қазына Төрт
түлік
Жылқы малына байланысты ұлттық ойындар өте көп. Соның бірі – бәйге
жарыс. Үй тапсырмасын сұрау үшін, әр топтан мықты , есепке
жүйріктер шығады. Өрнек және оның мәнін
тап.
Байшұбар
Тайбурыл
Құлагер
Тарлан Тұлпар
Бағалау
ІІІ. Жаңа сабақ. «Бірдей сандарды
қосу»
Қазақстанда жылқының 58 түрі бар. Мыс:тұлпар, жел жетпес, сәйгүлік
ат,
дүлдүл, таза қанды т.б. Бұл аталған жылқылар жүйрік жылқылардың
түріне жатады. Жылқы малы өте таза, құнарлы шөптермен ғана
қоректенетін төрт түліктің бірі. Сондықтан оның еті, сүті өте
пайдалы. Қымыз көптеген ауруларға емдік үшін пайдалы. Келесі
тапсырмаға қарайық.
— Бірнеше
жылқы жайылып жүр еді. Осы жылқыларды әр топ өз қорасына теңдей
етіп кіргізіңдер. Әр қорада неше жылқыдан болды?
— Осыдан
қандай өрнек құрастыруға
болады? 2+2+2+2
— Осы
өрнектен не байқадыңдар? Қосылғыштары
бірдей
— Бүгінгі
өтетін жаңа сабағымыз «Бірдей сандарды қосу деп аталады»
(слайд)
Оқулықпен жұмыс (дәптерге жазбаша
орындау)
№ 1 . Суретте екі домбырадан үш сөреге қойылған . Барлығы неше
домбыра
бар?
2+2+2=6
Екі сырғадан төрт қорапқа салынған? Барлығы неше сырға
бар? 2+2+2+2=8
ҮІ Білімдерін
тексеру: №
2
8/6,9,10,12/ санын бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыру.
Келесі топтық жұмыс.
Байшұбар
Тайбурыл
Құлагер
Тарлан
Тұлпар
8 =4+4=
8
8=
2+2+2+2= 8
|
6 =3+3
=6
6=
2+2+2= 6
|
9 =3+3+3=
9
|
10= 5+5=
10
10=
2+2+2+2+2=10
|
12= 6+6=
12
12=
4+4+4=12
|
№ 3 . Дауыстап оқу, талдау. ( ауызша
жұмыс)
Түсті қағаз –
37
?п
Ақ қағаз -? 18 артық
/37+18/+37 =
92
Жауабы: 92 парақ
Ә) Өзіндік жұмыс.
Есепті бір амалды есепке айналдыру, шығару. Ауызша .
Түсті қағаз -37
Ақ қағаз — ? 18 артық
37 + 18 =
55
Жауабы: ақ қағаз 55 парақ
Ү.Сергіту сәті. « жорға
биі»
№ 4. Қазақтың ұлттық ойыны «Көкпар тарту». Көкпар жайлы не
білеміз?
Бірліктерін қосқанда 16, ал ондықтарын қосқанда бір таңбалы сан
шығатын бірнеше теңдіктер жаз.(жазбаша орындалып, ауызша
тексеру)
18+28=46
46-28=18
19+17=36
36- 17=19
38+48=86
86-48=38
29+27=56
56- 27=29
39+37=76
76- 37=39
49+47=96
96-47=49
— Қосындыны
қандай амалмен тексереміз.
— Қосындының
мәнінен екінші қосылғышты азайтсақ, бірінші қосылғыш шығады.
№5. Топтық оқушымен
жұмыс. Әр топтан өзін көрсетпей отырған
оқушыларға беріледі. «Кім жылдам» ойыны. Бағалау
Байшұбар
Тайбурыл
Құлагер Тарлан
Тұлпар
Қыз
Ұл
Қыз
Ұл
х – 32 = 53
84-х=24
х+38=70
х-28=32 х-54 45
х = 32 +
53
х=84-24
х=70-38
х=32+28 х= 54+45
х =
85
х=60
х=32 х=60
х = 99
85 – 32 =
53
84-60=24
32+38=70 60-28=32
99-54 = 45
53 =
53
24=24
70=70 32=32
45 = 45
№7. Периметрлері бірдей екі үшбұрышты тап.
Р=5см+4см+3см
Р=4см+4см+4см
Р=12см
Р=12см
ҮІ.Бекіту:Шығармашылық
тапсырма
а)Темір сымнан әр топ әр түрлі фигура жасайды.
Байшұбар
Тайбурыл
Құлагер
Тарлан Тұлпар
Бесбұрыш
шаршы
үшбұрыш
төртбұрыш Тіктөртбұрыш ә)Саңырау құлақ
терейік
19+8= 27 27-16= 11
35+42=77
60-16= 44 37+44 =81 100-65=35 57+47=
104
Қорыту:
білемін
|
білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
ҮІІ. Үйге тапсырма:
Оқушыларды формативті түрде бағалаймын
(
Сабақ соңында дұрыс жауаптары үшін, тапсырманы дұрыс орындағандарға
жұлдызша таратамын)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
ӨСКЕМЕН ҚАЛАСЫ КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК
МЕКЕМЕ
«№27 ОРТА МЕКТЕБІ»
Тақырыбы: « Бірдей сандарды қосу
»
2+2+2=6
Орындаған: 2 г сынып сынып жетекшісі Қыдырбекова
К.А
Өскемен қаласы,2016ж