Материалдар / «Біржан – Сара» айтысының идеялық құндылығы

«Біржан – Сара» айтысының идеялық құндылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2020
616
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін»

ОІМ: Қайырқұл Ш.С

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Хамза Есенжанов атындағы ЖОББМ

Сабақтың күні:

Мұғалімнің есімі: А.А.Мусагалиева

Сынып: 9 «б»

Қатысқандар саны:13

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

«Біржан – Сара» айтысының идеялық құндылығы.

Сабақ негізделген оқу (мақсаты) мақсаттары

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау

Сабақ мақсаттары

1. Көркем шығарманың иядеясына сай кейіпкерлердің жүйесін анықтай алады;



2.Шығарманың идеясын анықтап, жүйелеп, өмірден мысалдар келтіре алады;

3.Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: Айтыс

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • Әңгіме кейіпкерлері кімдер?

-Кейіпкерлер қарым-қатынасынан оларды қалай тани алдыңдар?


Талқылауға арналған тармақтар: шығармадағы психологизмді анықтау, шығарманы сюжеттік – композициялық құрылымына қарай талдау

Сіз неліктен Сараның Біржаннан жеңілгенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінмен жұмыс, тапсырмалар

Алдыңғы оқу


Айтыс туралы біледі

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған

жаттығулар, ескертпелер

Ресурстар


Басталуы




«Үш қадам» кестесін толтыру


1-қадам

2-қадам

3-қадам

Шығармадағы көтерілген мәселелерді анықтаңдар

Кейіпкерлер қатынасы қандай?

Қазіргі өмірде бұл мәселелер өзекті ме?


Дескриптор.

  • Көтерілген мәселені анықтайды;

  • Кейіпкер қатынасын анықтайды;

  • Өзектілігін жазады.


ҚБ: «Отшашу»


«FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкердің образдық тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.



F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау;

I /Пікір/ – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі;

L /Сұрақ/ – кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақтар;

A /Іс-әрекет/ – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тура және жанама мінездеуін табады.


Деректер

Ойлар

Сұрақтар

Іс-әрекет






Дескриптор:

- кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинайды; - кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін білдіреді;

- кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақтар құрастырады;

- тура және жанама мінездеулерді табады.


Қ.б: «Екі жұлдыз бір ұсыныс»




Тілме қағаз

Ортасы












Мәтінді оқып «АВС» деңгейі бойынша талдау.


А деңгейі сұрақ қояды;

В деңгейі сұраққа жауап береді;

С деңгейі толықтырып, дұрыс бұрыстығын бақылайды.


Дескриптор:

  • Сұрақ қояды;

  • Сұраққа жауап береді;

  • Дұрыс, бұрыстығын бақылайды


«ҚҚҚ кестесі»


Оқулық,

хрестоматия












Аяқталуы














Кері байланыс


«Бір ауыз сөз» әдісі. Оқушылар стикерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. (ұнеды, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым)







Қосымша ақпарат


Саралау: Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау: Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс.Құндылықтардағы байланыс

Оқушыларға Топқа тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға А деңгейіндегі тапсырма беруді жоспарлаймын.

«Маған не ұнады? Не қызықтырды? Менің сұрағым»

Қазақ тілі, тарих

Рефлексия: Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Барлық оқушылар сабақ жоспарында белгіленген жырдағы негізгі кейіпкерлер портретін тауып, постерге түсірді. Топтық жұмыс кезінде ұйымшылдық байқалды. Берілген уақыт тиімді пайдаланылды.

Қорытынды бағамдау:


Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуда, оқуда)

1.оқушылар мәтінге сүйене отырып топтық жұмыс жасай алды

2.баяндамашылар ойларын жеткізе алды


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуда, оқуда)

1.топтық жұмыс арқылы барлық оқушылар сабақ үдерісіне қатысты

2.қалыптастырушы бағалау оқушылардың белсенділігін, қызығушылығын арттырғанын байқадым


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?

Топтық жұмыстың оқушылардың белсенділігін көтеретінін, интербелсенді әдістер қызығушылқтарын арттыратынын білдім




















«Үш қадам» кестесін толтыру


1-қадам

2-қадам

3-қадам

Шығармадағы көтерілген мәселелерді анықтаңдар

Кейіпкерлер қатынасы қандай?

Қазіргі өмірде бұл мәселелер өзекті ме?

















«Үш қадам» кестесін толтыру


1-қадам

2-қадам

3-қадам

Шығармадағы көтерілген мәселелерді анықтаңдар

Кейіпкерлер қатынасы қандай?

Қазіргі өмірде бұл мәселелер өзекті ме?

















«Үш қадам» кестесін толтыру


1-қадам

2-қадам

3-қадам

Шығармадағы көтерілген мәселелерді анықтаңдар

Кейіпкерлер қатынасы қандай?

Қазіргі өмірде бұл мәселелер өзекті ме?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ