|
Күні: 09.04.2017ж. |
Мектеп: «Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 22 орта мектеп» КММ |
||||||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Пәні: дүниетану |
Мұғалімнің есімі: Ысқақова А.М. |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Біз қалай тамақтанамыз? |
||||||||
|
Оқу мақсаты |
1.1.4.2. тамақтану режимін сақтаудың құжеттілігін түсіндіру |
||||||||
|
Сабақтығ мақсаты: |
|
||||||||
|
|
|
||||||||
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын, жаратылыстану, бейнелеу. |
||||||||
|
Тірек сөздер: |
Тағам – еда – food; сусын – напиток drink. |
||||||||
|
Ресурстар: |
Презентация, тағамдардың атауы жазылған үлестірме парақшалар, «Пайдалы тағам», «Ежелгі адам», «Қазіргі адам» сөздері жазылған плакат, дорба, түрлі жемістер мен көкөністердің қиындылары (дорбаның ішіне салынады). |
||||||||
|
Аддыңғы білім |
Дұрыс тамақтану |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал Бір – біріне жылы жүзбен қарау. |
Бір-біріне қарап күлімдеу арқылы жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
Оқулықпен жұмыс
|
Өткен сабақты қайталау.Балалар біз өткен сабақта қандай тақырып өтіп едік? (Бәйтерек – өмір ағашы) Жақсы, олай болса өткен тақырып бойынша сендерге бірнеше сұрақтар қояйын. -Бәйтерек қайда орналасқан?(Астанада) -Бәйтеректің авторы кім?(Әйгілі ағылшын сәулетшісі Норман Фостер) -Астана қаласында қандай монумент орналасқан?(Бәйтерек) -«Астана - Бәйтерек» монументін салу туралы ұсынысты кім жасады?(Біздің тұңғыш президентіміз Н.Ә.Назарбаев) -Монументтің биіктігі неше метр?(97 метр) Өткен бөлім бойынша
білімдерін бекіту. -Қазақстанның туы көгілдір түсті. (Иә) -Алтын адам жерін қорғаған.(Иә) -Ертеде адамдар қағазға жазған.(Жоқ) -«Бәйтерек» монументі
Алматыды (Өте жақсы жарайсыңдар!) Олай болса біз бүгін жаңа бөлімді бастаймыз. Балалар мына суретке
қараңдаршы! Не көріп тұрсыңдар? Тағы да мына суретке зер салыңдаршы. Балалар біз таңертең, түсте және кешке не істейміз? (тамақтанамыз). Дұрыс айтасыңдар балалар. Ал бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай деп ойлайсыңдар? «Біз қалай тамақтанамыз » Сендер бұл сабақта:
Топқа бөлу Ежелгі адамдар және Қазіргі адамдар(әр топтың басшысы келіп топтың атауын таңдайды) Ежелгі адамдар қалай тамақтанған? Ертеде адамдар жемістерді, өсімдік тамырларын азық еткен. Жабайы аңдардың етін шикідей жеген. Уақыт өте келе адамдар тамақты отқа пісіруді үйренеді. Мұндай тағамның дәмді әрі пайдалы екенін түсінді. Қазіргі адамдар қалай тамақтанады?Қазіргі адамдар ет, жеміс-жидек және көкөністермен тамақтанады. Суреттерді салыстыр.Оқушылар бұл тапсырмадаоқулықта берілген 1-суреттегі көріністерді салыстырады. Бірінші топ оқушылары ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануындағы ұқсастықты, ал екінші топ оқушылары айырмашылықтарын табады. Бұл тапсырма оқушыларға алғашқы адамдардың тамақтану ерекшеліктері туралы білуіне көмектеседі. Кері байланыс: Жеке
тапсырма. · Ежелгі адамдардың өмірі бейнеленген көрнекі материалдарды зерттейді. · Суреттерге сүйеніп, ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді. Алғашқы адамдардың қалай тіршілік ететінін есіңе түсір. Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануында қандай айырмашылықтар бар?
Дескриптор: Білім алушы - ежелгі адамдардың тамақтануы туралы әңгімелейді; - қазіргі кездегі тамақтану туралы әңгімелейді; - тамақтанудағы ерекшеліктерді ажыратады. Жарайсыңдар, өте жақсы! Пайдалы тағамдар:ет, жаңғақ, нан, сүзбе, балық, жұмыртқа. (Хормен қайталату!) Тағам және сусын.Суреттерге қара тағам және сусынды анықта. Сен таңертең қандай тамақ жейсің, қандай сусын ішесің?(Оқулық бойынша жұмыс) |
Презентация
Презентация (3 бет)
Презентация (7-8 бет)
Оқулық 1-сурет.
Презентация 10-бет.
ҚБ тапсырма-лары. |
|||||||
|
Ойын
|
«Лото» ойыны. Ойынның шарты:Оқушы дорба ішіндегі бір тапсырманы алып, оған қысқаша сипаттама береді.
|
Балалардың жауабы. Дорба, түрлі жемістер мен көкөністердің қиындылары (дорбаның ішіне салынады). |
|||||||
|
Сергіту сәті |
Бір құтыда екі түрлі су
жатады, Сусыз піскен ас
көрдім, Ұрмай-соқпай жылатады, Әркiм бiрақ ұнатады. (Пияз) Өзi ащы, Бiрақ, Дәмдi етер асты. (Тұз) |
Балалар шешуін табады |
|||||||
|
Тірек сөздермен жұмыс. |
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын. тағам – еда – food; (Хормен қайталайды) |
Презентация |
|||||||
|
Оқулықпен жұмыс. |
Орындап көр.Түскі ас мәзірін дайында. Дастархан жасап, достарыңды қонаққа шақыр. (Таратылып берілген парақшаларға түскі ас мәзірінің суретін салады) Сен білесің бе?Бие сүтінен шипалы сусын қымыз алынады. Қымыздың отаны - Қазақстан. |
Ақ қағаз, түрлі-түсті қарындаштар.
Презентеция. |
|||||||
|
Дәптермен жұмыс |
Сөздерді сәйкестендір. Қазіргі адам және ежелгі адамдар қалай тамақтанған? Сәйкес сөздерді сызық арқылы қос. Таңғы асыңды дайында. Таңғы асқа қандай тағам және қандай сусын ішесің? Суретін сал. |
Жұмыс дәптері |
|||||||
|
Сабақты қорытындылау |
«Пайдалы тағам», «Қазіргі тағам», «Ежелгі адам» сөздері жазылған плакаттарға жемістердің, көкөністердің, тағамдардың атаулары жазылған парақшадарды сәйкестендіреді.
|
«Пайдалы тағам», «Қазіргі тағам», «Ежелгі адам» сөздері жазылған плакаттар, тірек сөздер. |
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Бас бармақтар |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Рефлексия. Жетістік деңгейіне бағалау жүргізіңіз. Сұрақтар: –Өздерің үшін не жаңалық аштыңдар? –Қойылған мақсаттарға қол жеткіздік пе? –Қандай есептерді шығару қиындық туғызды? –Бүгін кімге, қалай көмектестіңдер? Кімді, немен қуанттыңдар? |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Үлестірмелі материалды алдын ала әзірлеп әкелгенім 2: АКТ –ны тиімді қолдануым Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Критерийлерді дұрыс құра алмадым 2.Уақытты тиімді пайдалана алмадым Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Осы сабағымның кемшіліктерін ескере отырып, алдағы сабақтарымда тиімді оқу әдістерін тиімді пайдаланамын деп ойлаймын. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Біз қалай тамақтанамыз"
"Біз қалай тамақтанамыз"
|
Күні: 09.04.2017ж. |
Мектеп: «Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 22 орта мектеп» КММ |
||||||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Пәні: дүниетану |
Мұғалімнің есімі: Ысқақова А.М. |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Біз қалай тамақтанамыз? |
||||||||
|
Оқу мақсаты |
1.1.4.2. тамақтану режимін сақтаудың құжеттілігін түсіндіру |
||||||||
|
Сабақтығ мақсаты: |
|
||||||||
|
|
|
||||||||
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын, жаратылыстану, бейнелеу. |
||||||||
|
Тірек сөздер: |
Тағам – еда – food; сусын – напиток drink. |
||||||||
|
Ресурстар: |
Презентация, тағамдардың атауы жазылған үлестірме парақшалар, «Пайдалы тағам», «Ежелгі адам», «Қазіргі адам» сөздері жазылған плакат, дорба, түрлі жемістер мен көкөністердің қиындылары (дорбаның ішіне салынады). |
||||||||
|
Аддыңғы білім |
Дұрыс тамақтану |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал Бір – біріне жылы жүзбен қарау. |
Бір-біріне қарап күлімдеу арқылы жақсы көңіл күй сыйлайды. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
Оқулықпен жұмыс
|
Өткен сабақты қайталау.Балалар біз өткен сабақта қандай тақырып өтіп едік? (Бәйтерек – өмір ағашы) Жақсы, олай болса өткен тақырып бойынша сендерге бірнеше сұрақтар қояйын. -Бәйтерек қайда орналасқан?(Астанада) -Бәйтеректің авторы кім?(Әйгілі ағылшын сәулетшісі Норман Фостер) -Астана қаласында қандай монумент орналасқан?(Бәйтерек) -«Астана - Бәйтерек» монументін салу туралы ұсынысты кім жасады?(Біздің тұңғыш президентіміз Н.Ә.Назарбаев) -Монументтің биіктігі неше метр?(97 метр) Өткен бөлім бойынша
білімдерін бекіту. -Қазақстанның туы көгілдір түсті. (Иә) -Алтын адам жерін қорғаған.(Иә) -Ертеде адамдар қағазға жазған.(Жоқ) -«Бәйтерек» монументі
Алматыды (Өте жақсы жарайсыңдар!) Олай болса біз бүгін жаңа бөлімді бастаймыз. Балалар мына суретке
қараңдаршы! Не көріп тұрсыңдар? Тағы да мына суретке зер салыңдаршы. Балалар біз таңертең, түсте және кешке не істейміз? (тамақтанамыз). Дұрыс айтасыңдар балалар. Ал бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай деп ойлайсыңдар? «Біз қалай тамақтанамыз » Сендер бұл сабақта:
Топқа бөлу Ежелгі адамдар және Қазіргі адамдар(әр топтың басшысы келіп топтың атауын таңдайды) Ежелгі адамдар қалай тамақтанған? Ертеде адамдар жемістерді, өсімдік тамырларын азық еткен. Жабайы аңдардың етін шикідей жеген. Уақыт өте келе адамдар тамақты отқа пісіруді үйренеді. Мұндай тағамның дәмді әрі пайдалы екенін түсінді. Қазіргі адамдар қалай тамақтанады?Қазіргі адамдар ет, жеміс-жидек және көкөністермен тамақтанады. Суреттерді салыстыр.Оқушылар бұл тапсырмадаоқулықта берілген 1-суреттегі көріністерді салыстырады. Бірінші топ оқушылары ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануындағы ұқсастықты, ал екінші топ оқушылары айырмашылықтарын табады. Бұл тапсырма оқушыларға алғашқы адамдардың тамақтану ерекшеліктері туралы білуіне көмектеседі. Кері байланыс: Жеке
тапсырма. · Ежелгі адамдардың өмірі бейнеленген көрнекі материалдарды зерттейді. · Суреттерге сүйеніп, ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді. Алғашқы адамдардың қалай тіршілік ететінін есіңе түсір. Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануында қандай айырмашылықтар бар?
Дескриптор: Білім алушы - ежелгі адамдардың тамақтануы туралы әңгімелейді; - қазіргі кездегі тамақтану туралы әңгімелейді; - тамақтанудағы ерекшеліктерді ажыратады. Жарайсыңдар, өте жақсы! Пайдалы тағамдар:ет, жаңғақ, нан, сүзбе, балық, жұмыртқа. (Хормен қайталату!) Тағам және сусын.Суреттерге қара тағам және сусынды анықта. Сен таңертең қандай тамақ жейсің, қандай сусын ішесің?(Оқулық бойынша жұмыс) |
Презентация
Презентация (3 бет)
Презентация (7-8 бет)
Оқулық 1-сурет.
Презентация 10-бет.
ҚБ тапсырма-лары. |
|||||||
|
Ойын
|
«Лото» ойыны. Ойынның шарты:Оқушы дорба ішіндегі бір тапсырманы алып, оған қысқаша сипаттама береді.
|
Балалардың жауабы. Дорба, түрлі жемістер мен көкөністердің қиындылары (дорбаның ішіне салынады). |
|||||||
|
Сергіту сәті |
Бір құтыда екі түрлі су
жатады, Сусыз піскен ас
көрдім, Ұрмай-соқпай жылатады, Әркiм бiрақ ұнатады. (Пияз) Өзi ащы, Бiрақ, Дәмдi етер асты. (Тұз) |
Балалар шешуін табады |
|||||||
|
Тірек сөздермен жұмыс. |
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын. тағам – еда – food; (Хормен қайталайды) |
Презентация |
|||||||
|
Оқулықпен жұмыс. |
Орындап көр.Түскі ас мәзірін дайында. Дастархан жасап, достарыңды қонаққа шақыр. (Таратылып берілген парақшаларға түскі ас мәзірінің суретін салады) Сен білесің бе?Бие сүтінен шипалы сусын қымыз алынады. Қымыздың отаны - Қазақстан. |
Ақ қағаз, түрлі-түсті қарындаштар.
Презентеция. |
|||||||
|
Дәптермен жұмыс |
Сөздерді сәйкестендір. Қазіргі адам және ежелгі адамдар қалай тамақтанған? Сәйкес сөздерді сызық арқылы қос. Таңғы асыңды дайында. Таңғы асқа қандай тағам және қандай сусын ішесің? Суретін сал. |
Жұмыс дәптері |
|||||||
|
Сабақты қорытындылау |
«Пайдалы тағам», «Қазіргі тағам», «Ежелгі адам» сөздері жазылған плакаттарға жемістердің, көкөністердің, тағамдардың атаулары жазылған парақшадарды сәйкестендіреді.
|
«Пайдалы тағам», «Қазіргі тағам», «Ежелгі адам» сөздері жазылған плакаттар, тірек сөздер. |
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Бас бармақтар |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Рефлексия. Жетістік деңгейіне бағалау жүргізіңіз. Сұрақтар: –Өздерің үшін не жаңалық аштыңдар? –Қойылған мақсаттарға қол жеткіздік пе? –Қандай есептерді шығару қиындық туғызды? –Бүгін кімге, қалай көмектестіңдер? Кімді, немен қуанттыңдар? |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Үлестірмелі материалды алдын ала әзірлеп әкелгенім 2: АКТ –ны тиімді қолдануым Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Критерийлерді дұрыс құра алмадым 2.Уақытты тиімді пайдалана алмадым Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Осы сабағымның кемшіліктерін ескере отырып, алдағы сабақтарымда тиімді оқу әдістерін тиімді пайдаланамын деп ойлаймын. |
|
шағым қалдыра аласыз
















