Материалдар / Бөлім: Отбасындағы дәстүр мен мереке «Қонақ күту»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бөлім: Отбасындағы дәстүр мен мереке «Қонақ күту»

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасау (5.О4) Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3.);
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Ақпан 2018
920
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән:қазақ тілі

Мектеп:Атбасар қаласы №7 қазақ орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Ауезова Зәмзәгүл Тұрғанқызы




Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім: Отбасындағы дәстүр мен мереке

«Қонақ күту»

Күні: 09 .010. 2017

Сынып:5

Сабақ тақырыбы

Қонақ күту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасау (5.О4)

Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3.);


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар төмендегіні меңгереді:

Оқылым мен тыңдалым материалдарының мазмұнын түсінеді

Оқушылардың көпшілігі:

Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады

Кейбір оқушылар: Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды




Бағалау критерийлері


  • Тыңдаған ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді

  • Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды

  • Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырып жазады

Тілдік мақсаттар



Оқушылар орындай алады:мәтіннің мазмұнын түсінеді

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:сюжетті суреттерге тірек сөздерді қолданып,әңгіме құрайды

Әңгіме құруға арналған пайдалы тіркестер: халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы беру.т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Қонақтың қандай түрлері бар екен?

2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен?
3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді білесіңдер?
4
. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы айтылған?


Құндылықтарды дарыту

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

  • Ынтымақтастық;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып жұмыс жасаулары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану,әдебиет

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну,қолдану,салыстыру

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар





Тақырып бойынша алдыңғы білім

3 минут

Қонақ күту дәстүрін топтастырып тақырыпты ашу

Shape1

Shape4 Shape3 Shape2

Қонақ күту



Shape6 Shape5

Shape8 Shape7

Shape9

Дара диограмма әдісі

Сабақтың басы


7 мин

1-тапсырма

Әжемнің әңгімесі бейнебаян тыңдатып,оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.

1.Қонақтың қандай түрлері бар екен?

2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен?
3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді білесіңдер?
4
. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы айтылған?



Бейнебаян

Тыңдалым тәсілі арқылы

сұрақтарға жауап

Сабақ ортасы

20 минут


2-тапсырма Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды

Қонақ күту

Қонақ – үйге келген мейман.
Танымайтын кісі “құдайы қонақ”, әр түрлі тілеулестікке, тойға шақырылған мейман “арнайы қонақ” болып саналған. Халықтық ғұрып бойынша, келген адам үйге баса-көктеп кірмей, сырттан дауыстап, үйдегілерге белгі береді. Үйге келген адам әуелі шаңыраққа сәлем беріп кіруі керек. Түсте келген қонаққа түстік, кешке келгендерге қонақасы берілген. Үлкен ас кезінде қонақтар төрден есікке қарай, жасының үлкендігі мен мәртебесіне байланысты орналасады. Қымыздан кейін ет ұсынылады.  Құдайы қонақ түскен үйде отағасы жоқ болса, астан дәм татып, ауыз тиген соң, түнемеге басқа орын іздестірген. Қонақты қарсы алған отағасы есік ашып, алдымен оны кіргізеді, шығарып саларда қонақтың өзі ашуы керек. Үй иесі ашса, онда қонақты қуғанмен бірдей саналады.

1Shape12 Shape11 Shape10 -топ. Мәтіндегі негізгі ақпараттарға сүйене отырып «Қос диограмма» арқылы мәтінге талдау жасау

Shape16 Shape13 Shape15 Shape14

Shape17 Shape18

Ертедегі қонақ күту

Бүгінгі қонақ күту


Shape23 Shape20 Shape21 Shape19 Shape22

Shape24 Shape25

Shape30 Shape28 Shape27 Shape29 Shape26



2-топ.Мәтінді егжей-тегжей оқып,негізгі ақпаратты сақтай отырып «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша мәтінге талдау жасау






3-топ.Мәтіндегі негізгі ақпаратқа сүйеніп «Балық қанқасы» әдісі арқылы мәтінге талдау жасау

Shape34 Shape35 Shape33 Shape32 Shape31

Shape36

Shape39 Shape38 Shape37






Мәтінмен жұмыс

(оқылым)



















Графикалық органайзер


Қос диограмма әдісі






Екі жақты күнделік әдісі



Балық қанқасы әдісі






3-тапсырма

  1. Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрап жазыңдар

3-сурет

1 -сурет

2 -сурет



1-топ.

Берілген тірек сөздерді қолданып 1- суреттің желісі бойынша ерте кездегі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастып жазыңдар

(Халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы беру)

2-топ.

Берілген тірек сөздерді қолданып 2-сурет бойынша қонаққа көрсетілетін сый құрмет туралы әңгіме құрастып жазыңдар.

(Шапан жабу,бата беру,есік ашу,көрпе төсеу,қонақ кәде)

3-топ.

Берілген тірек сөздерді қолданып 3-суреттің желісі бойынша бүгінгі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастырып жазыңдар.

(Арнай қонақ, дәмханаға тапсырыс,хабарласып келеді, көңіл көтеру)

(Тексеріп оқу-өзара бағалау әдісі жүргізіледі)







Суреттерге

Әңгіме құрастыру

(Жазылым)









Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия БББ әдісі.

Не білемін?

Нені білдім?

Білгім келеді?





БББ әдісі

Дискриптор

1.Бейнебаян желісі бойынша ашық сұрақтарға жауап бере алады.

2. Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасай алады. Графикалық органайзерлерді тиімді қолдана алады.

3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырып жаза алады.



Үйге тапсырма

Қазақ халқының қонақ күту дәстүрі мен өзге ұлттардың қонақ күту дәстүрінің ерекшеліктерін салыстырып жазып келу.



Бағалау



Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылар дың материалды

меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

















Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру:

Оқушылар сюжетті суреттерге әңгіме құрастыра алды.

Қабылдау деңгейі орташа әңгіме құрауда оқушылар берілген тірек сөздерді үлгіге негіздеп жаза алды.

Бағалау критерийі


Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

  1. Фотосуреттерге әңгіме құрастыру


2.Оқылым бойынша жиынтық мәтін жазу


Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: АКТ қолдану


2:Түрлі тапсырмалар


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.Жұптық,топтық жарыс тапсырмалары қызықты

2.Оқушылардың психологиясын білу












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!