Бөлім:
Астана - мәдениет
пен өнер ордасы
Сабақ
тақырыбы:
Астана келбеті – ұлт
келбеті
|
Мектеп: Мұнайлы
ауданы
№10 жалпы білім беру орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Аббазова Айсулу
Аббазовна
|
Сынып: 6
«В»
|
Қатысқандар:
24
|
Қатыспағандар:
0
|
Осы сабақ
арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
Т/А 6.1.6.1 –
коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын
тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын
анық жеткізу.
Ә.Т.Н. 6.4.3.1
– неологизм, термин, диалект,
кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата
білу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың
барлығы орындай алады: Коммуникативтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестерді, терминдерді орынды
қолдана алады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Ресми сөздер мен тіркестерді,
терминдерді орынды қолданып, ойын толық жеткізе алады, диалогке
қатыса алады.
Оқушылардың
кейбірі орындай алады:
Неологизм, термин,
диалект, кәсіби сөздерді ажырата алады, қолдана
алады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
Коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысады, ойын анық
жеткізеді. Неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің
қолданыс аясын түсінеді және ажырата
біледі.
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: Астана, бейбітшілік, мәдениет,
Елорда, өркениет, ұлттық, бәйтерек,
мұражай.
Диалог құруға /
шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер: көрікті жерлер, арман қала,
өркениетті ел, елорда саябағы, заманауи қала,
т.б.
Менің ойымша,
себебі, олай болса, түсінемін,
ойлаймын.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
- Астана қандай
қала?
- Астана қаласында қандай
мәдени орындар бар?
- Неліктен Астана «бейбітшілік
қаласы» деп танылды?
- «Астана келбеті –
ұлт келбеті»- дегенді қалай
түсінесіздер?
- Қалада түрлі іс - шаралардың
өту себебі ?
|
Бағалау
критерийі
|
- Коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысады, ойын анық
жеткізеді;
- Неологизм, термин, диалект
сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсініп,
ажыратады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият. Елін, жерін сүюге туған жерін мақтан тұтуға
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ әдебиеті,
тарих
|
Алдыңғы
оқу
|
Әлемнің жеті
кереметі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ширату
жаттығуы
«Суреттер арқылы
топқа бөліну» әдісі
Оқушыларға түрлі
суреттер таратылып ( Астана суреттері ) суреттердің біркелкілігіне
қарап үш топқа бөлінеді.
1 – топ Бәйтерек
2 – топ Хан шатыр
3 – топ Ақорда
«Серпілген
сауал» әдісі арқылы оқушыларға
сұрақтар қойылады:
- Біз қандай
мемлекетте тұрамыз?
- Астана қандай қала?
- Астана қай өзеннің жағасында
орналасқан?
Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын
анықтайды.
|
Үлестірме
материал
3 – күн, 6 – үлестірме
материал
|
Ортасы
10
минут
20
минут
|
Тыңдалым
1 -
тапсырма
«Астана келбеті –
ұлт келбеті» мәтіні тыңдатылады. «Сұхбат» әдісі
бойынша 3 топ ресми сөздер, неологизм
мен терминдер, диалект сөздер мен кәсіби
сөздерді
орынды қолданып,
диалогке қатысады.
(Ең алғашқы Астана,
мәдениет, арман қала, бейбітшілік,
спорт, әсем
қала)
1-топ:
Мәтіндегі ресми сөздер мен тіркестерді
табады;
2-топ:
Неологизм мен
терминдерді табады;
3-топ:
Диалект сөздер мен
кәсіби сөздерді табады.
Дескриптор:
-
Ресми сөздер, неологизм мен
терминдер, диалект сөздер мен кәсіби сөздерді таба
алады;
-
Сөздерді орынды
қолданып, диалогке қатыса
алады.
Қалыптастырушы
бағалау:
Ауызша (жарайсың,
диалогке жақсы қатыстыңдар, кәсіби сөздер мен термин сөздердің
ережесін қайтала, т.б.) 2 -
тапсырма
Оқушылар 2 топқа
бөлінеді (1, 2 сандары
бойынша)
«Астана»
тақырыбындағы мәтінді оқиды (егжей-тегжейлі білуге (түсінуге)
арналған оқылым)
«Дебат
диалог» әдісі бойынша «Астана –
болашақтың қаласы» тақырыбында дебат диалог
жүргізіледі.
1-топ –
жақтаушы
2-топ -
даттаушы
Дескриптор: -
коммуникативтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды
қолдана алады;
-
диалогке қатысып,
ойын анық жеткізе алады;
-
неологизм, термин,
диалект, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата
біледі.
Қалыптастырушы
бағалау
Ауызша (жарайсың, ойыңды нақты
жеткізе алдың, ойыңды дәлелдей алдың,
т.б.)
|
Үлестірме
материал
7- күн, 3-
сабақ.
7- үлестірме
материал
Үлестірме
материал
8-күн,
2-сабақ
4-үлестірме
материал
«Назарбаев зияткерлік
мектептері» Сыныпта сыңдарлы әңгімені ынталандыратын стратегиялар
Астана 2015 – жыл (10 – бет)
|
Соңы
5
минут
|
Рефлексия: «Сабақ
мазмұны
бойынша ойыңды
білдір» әдісі арқылы бүгінгі сабақты
қорытындылау
Сабақ мазмұны бойынша
ойыңды білдір.
|
Қандай жаңа білім
алдың?
|
Алған біліміңді қолдана аласың
ба?
|
Саған қиындық тудырған
түсініктер
|
|
|
|
Үй
тапсырмасы. Неологизм, кәсіби, термин,
диалект сөздерді пайдалана отырып, «Астана келбеті – ұлт келбеті»
тақырыбында эссе жазу ( 90 – 100 сөз).
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға
тапсырманы
қалай
түрлендіресіз Оқу мақсатының негізінде сабақ
мақсатын саралаймын. Оқу мақсатына жету үшін тапсырмаларды саралап
аламын. Тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшелігін, қажеттілігін
ескере отырып дайындаймын. «Сұхбат» әдісі
бойынша төмен
деңгейдегі оқушылар мәтіндегі
ресми сөздер мен тіркестерді
табады; орта деңгейдегі
оқушылар мәтіндегі неологизм мен
терминдерді табады жоғары
деңгейдегі оқушылар диалект сөздер мен кәсіби
сөздерді орынды қолданып,
диалогке қатысады.
Әр тапсырма орындау барысында
оқушыларға қолдау көрсетіп отырамын. Тапсырмаларды орындау
барысында оқушы уавқытқа бағынады.
|
Бағалау – оқушы
білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз Бағалау қалыптастырушы бағалау
түрінде жүргізіледі.
Оқушылардың жауаптарына
қарай ауызша (жарайсың, диалогке жақсы
қатыстыңдар, кәсіби сөздер мен термин сөздердің ережесін қайтала,
т.б.) (жарайсың, ойыңды нақты жеткізе алдың, ойыңды дәлелдей алдың,
т.б.)
|
Пәнаралық
байланыс –
Денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтармен
байланыс
(тәрбие
элементі). Оқуды жақсарту үшін сабақ
қазақ әдебиеті, тарих пәндерімен байланыстырылды. Қоғамдық
келісімнің негізін қалайтын құндылықтар
негізінде Зайырлы қоғам және жоғары
руханият. Елін, жерін сүюге туған жерін мақтан тұтуға тәрбиелеуге
бағытталған тапсырмалар берілді.
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу
міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті? Жоспарланған
саралау жақсы іске астыма?
(тапсырмалар сәйкес болдыма?) Уақытты
қалай
пайдаландым? Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
|
Сабақ мақсаты мен міндеттері
орындалды.
Бүгін оқушылар коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысуды, ойын анық
жеткізуді, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің
қолданыс аясын түсініп, ажырата білуді
үйренді.
Сабақ жоғары деңгейде өтті.
Барлық оқушылар сабаққа белсене қатысып, тапсырмалар толық
орындалды.
Саралау жүйелі түрде
жүргізілді. Мен жоспарланған уақытымды ұстандым.
Сабақ мақсаты SMART- қа негізделгендіктен, нақты, шынайы,
қолжетімді, өлшенген, уақыты шектеулі болды Жоспарыма өзгеріс
енгізген жоқпын.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1: «Сұхбат» әдісі
бойынша
2: «Дебат диалог» әдісі
бойынша
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
ықпалын
тигізер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1: «Кір жаятын жіп»
әдісі
2: Сергіту сәті
болса
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар
жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: Оқушылардың деңгейіне
сәйкес тапсырмаларды түрлендіруім
керек.
2: Жекелеген оқушылардың
шығармашылық қабілетін дамытатын тапсырмалармен жұмыстануым
керек.
|