Бөлім:
Астана - мәдениет
пен өнер ордасы
Сабақ
тақырыбы:
Ел қуаты – Елорда
эканомикасы
|
Мектеп: Мұнайлы
ауданы
№10 жалпы білім беру орта
мектебі
|
Күні:
12.11.2018.
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Аббазова Айсулу
Аббазовна
|
Сынып: 6 «Г»
«Ғ»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ
арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
Т/А 6.1.6.1 – коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық
жеткізу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың
барлығы орындай алады: Коммуникативтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестерді, терминдерді орынды
қолдана алады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Ресми сөздер мен тіркестерді,
терминдерді орынды қолданып, ойын толық жеткізе алады, диалогке
қатыса алады.
Оқушылардың кейбірі орындай
алады: Каммуникативтік жағдаятқа сай
терминдерді орынды қолданып, диалгке қатыса
алады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
Коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысады, ойын анық
жеткізеді.
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: Астана, бейбітшілік, мәдениет,
Елорда, өркениет, ұлттық, бәйтерек,
мұражай.
Диалог құруға
арналған пайдалы тіркестер:
Астана әуежайы, Елорданың
дамуы, Астана қаласы, көрікті жерлер, арман қала, өркениетті ел,
елорда саябағы, заманауи қала, Елорда эканомикасы
т.б.
Менің ойымша,
себебі, олай болса, түсінемін,
ойлаймын.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
- Астана қандай
қала?
- Астанадағы ірі кәсіпорындар
қала эканомикасының дамуына ықпал ете
ме?
- Елорданың дамуы елімізге
қаншалықты керек?
|
Бағалау
критерийі
|
- Коммуникативтік жағдаятқа
сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді
орынды қолданып, диалогке қатысады, ойын анық
жеткізеді
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият. Елін, жерін сүюге туған жерін мақтан тұтуға
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ әдебиеті,
тарих
|
Алдыңғы
оқу
|
Халықаралық Астана
әуежайы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ширату
жаттығуы
«Серпілген
сауал» әдісі арқылы оқушыларға
сұрақтар қойылады.
- Астана қандай қала?
- астанадағы ірі кәсіпорындар қала эканомикасының дамуына ықпал ете
ме?
- Елорданың дамуы
елімізге қаншалықты қажет?
- Астана эканомикасының дамуы туралы қандай деректер
білесіңдер?
Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын
анықтайды.
«Суреттер арқылы
топқа бөліну» әдісі
Оқушыларға түрлі
суреттер таратылып ( Астана суреттері ) суреттердің біркелкілігіне
қарап үш топқа бөлінеді.
1 – топ Бәйтерек
2 – топ Хан шатыр
3 – топ Ақорда
|
Үлестірме
материал
3 – күн, 6 – үлестірме
материал
Топқа бөлу әдіс – тәсілдер
|
Ортасы
10
минут
20
минут
|
1 –
тапсырма
«Ел қуаты – елорда
эканомикасы» мәтіні оқытылады. «Сұхбат» әдісі
бойынша 2 топ ресми сөздер мен
тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып,
диалогке қатысады.
(Ең алғашқы Астана,
мәдениет, Астана қаласы,арман қала, бейбітшілік,
спорт, әсем қала, Астана
әуежайы)
1-топ:
ресми сөздер мен
тіркестерді қолданады;
2-топ:
Дайын тіркестер мен
терминдерді қолданады;
Дескриптор:
-
Ресми сөздер, мен тіркестер
дайын тіркестер мен терминдерді, қолдана
алады;
-
Сөздерді орынды
қолданып, диалогке қатыса
алады.
Қалыптастырушы
бағалау:
Ауызша (жарайсың,
диалогке жақсы қатыстыңдар, термин сөздердің ережесін қайтала,
т.б.) «Сұрақтар жаңбыры» әдісі
бойынша мәтіндегі термин сөздерді тауып, оларды орынды қолдана
отырып, бір-біріне сұрақтар
қояды.
І
топ
2 -
тапсырма Оқылым мәтінінде кездесетін
термин сөздерді теріп жазу ІІ топ
3 - тапсырма Берілген термин сөздердің
қатесін тауып, түзетіп жазу ІІІ топ
5 - тапсырма
Ғылым салаларында
кездесетін терминдер қатарын
толықтыру
Дескриптор:
Қалыптастырушы
бағалау
Ауызша (жарайсың, ойыңды нақты
жеткізе алдың, ойыңды дәлелдей алдың, термин сөздердің ережесін
қайтала т.б.)
|
Үлестірме
материал
7- күн, 3-
сабақ.
7- үлестірме
материал
Үлестірме
материал
8-күн,
2-сабақ
4-үлестірме
материал
«НЗМ» ДББҰ ПШО Сыныпта
сындарлы әңгімені ынталандыратын стратегиялар, Астана 2015 жыл (10
– бет)
|
Соңы
5
минут
|
Рефлексия: «Сабақ
мазмұны
бойынша ойыңды
білдір» әдісі арқылы бүгінгі сабақты
қорытындылау
Сабақ мазмұны бойынша
ойыңды білдір.
|
Қандай жаңа білім
алдың?
|
Алған біліміңді қолдана аласың
ба?
|
Саған қиындық тудырған
түсініктер
|
|
|
|
Үй
тапсырмасы. «Астана – эканомикасы
шарықтаған қала» тақырыбында сипаттамалық эссе жазу ( 90 – 100
сөз).
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға
тапсырманы
қалай
түрлендіресіз Оқу мақсатының негізінде сабақ
мақсатын саралаймын. Оқу мақсатына жету үшін тапсырмаларды саралап
аламын. Тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшелігін, қажеттілігін
ескере отырып әзірлеймін.
«Сұхбат» әдісі бойынша берілген
сараланған тапсырманы орындауда төмен
деңгейдегі оқушылар коммуникативттік жағдаятқа сай
диалогке қатыса алады. орта деңгейдегі
оқушылар мәтіндегі ресми сөздер мен
тіркестерді, табады.жоғары
деңгейдегі оқушылар неологизм мен терминдерді,
диалект сөздер мен кәсіби сөздерді орынды қолданып,
диалогке қатысады, өз ойын нақты
деректермен дәлелдейді, шығармашылық ізденісте
болады. Әр тапсырма орындау барысында
оқушыларға қолдау көрсетіп отырамын. Тапсырмаларды орындау
барысында оқушы уақытқа бағынады.
|
Бағалау – оқушы
білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз Бағалау қалыптастырушы бағалау
түрінде жүргізіледі.
Оқушылардың жауаптарына
қарай ауызша (жарайсың, диалогке жақсы
қатыстыңдар, кәсіби сөздер мен термин сөздердің ережесін қайтала,
т.б.) (жарайсың, ойыңды нақты жеткізе алдың, ойыңды дәлелдей алдың,
т.б.) Бағалау оқушы өзінің қандай деңгейде тұрғанын, қандай бағытта
даму керек екендігін анықтау үшін
жүргізіледі.
|
Пәнаралық
байланыс –
Денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтармен
байланыс
(тәрбие
элементі). Оқуды жақсарту үшін сабақ
қазақ әдебиеті, тарих пәндерімен байланыстырылады. Қоғамдық
келісімнің негізін қалайтын құндылықтар
негізінде Зайырлы қоғам және жоғары
руханият. Елін, жерін сүюге туған жерін мақтан тұтуға тәрбиелеуге
бағытталған тапсырмалар берілді.
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу
міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті? Жоспарланған
саралау жақсы іске астыма?
(тапсырмалар сәйкес болдыма?) Уақытты
қалай
пайдаландым? Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
|
Сабақ мақсаты мен міндеттері
орындалды.
Бүгін оқушылар коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысуды, ойын анық
жеткізуді, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің
қолданыс аясын түсініп, ажырата білуді
үйренді.
Сабақ жоғары деңгейінде өтті.
Барлық оқушылар сабаққа белсене қатысып, тапсырмалар толық
орындалды.
саралау жүзеге асты.
Сабақ мақсаты SMART- қа негізделгендіктен, нақты, шынайы,
қолжетімді, өлшенген, уақыты шектеулі болды. Жоспарыма өзгеріс
енгізген жоқпын.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1: «Сұхбат»
әдісі арқылы
мәтіннен
ресми сөздер мен тіркестерді,
неологизм мен терминдерді, диалект сөздер мен кәсіби сөздерді
тауып, диалогке жақсы қатысты.
2: «Сұрақтар жаңбыры»
әдісі бойынша мәтіннен термин
сөздерді тауып, сұрақтар қояды.
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
ықпалын
тигізер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1: «Сократ
шеңбері» әдісі бойынша мәтінді мұқият
тыңдап, оқушылар бір-біріне дайындаған сұрақтарын қойып, диалог
құрастырып, ойларын анық жеткізетін
еді.
2:
Сергіту сәті болса оқушылар
психологиялық жаттығулар көмегімен көңіл-күйлері көтеріліп сергіп
қалар еді.
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар
жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
Оқушылардың деңгейіне сәйкес
тапсырмаларды түрлендіруім керек.
2:
Жекелеген оқушылардың
шығармашылық қабілетін дамытатын тапсырмалармен жұмыстануым
керек.
|