Материалдар / Бөлімі: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар Тақырыбы: Инженер болғың келе ме ?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бөлімі: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар Тақырыбы: Инженер болғың келе ме ?

Материал туралы қысқаша түсінік
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2022
256
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

3-бөлім: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар

Педагогтің аты-жөні:

Бирмуканова Айгул Мұхтаровна

Күні:

22.11.21ж

Сыныбы: 8 «б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Инженер болғың келе ме ?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.1 – мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтайды.

8.3.3.1 – мәтіннің құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

– мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтайды

Көпшілік оқушылар үшін:

-деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады.

. Кейбір оқушылар үшін:

анықтаған тірек сөздерді шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады

Бағалау критерийлері:

  • Мәтінде көтерілген мәселені талдайды;

  • Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;

  • Графиктік мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтайды;

  • Мәтін құрылымын сақтайды

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер: инженер, нанотехнологиялар, маман, конструкция, өндіріс, ақпараттық технологиялар.

Пәнаралық байланыс

өзін-өзі тану, әдебиет

Алдыңғы оқу

Логистика туралы не білеміз? Ережелерді қайталау


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.


Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

I – Мамандық

II – Кәсіп

III – Еңбек

«Мен саған сенемін...» әдісі бойынша оқушылар топтағы балаларға өз сенімдерін айтады

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Оқулық, жұмыс дәптерлері








Үй тапсырмасын тексеру

7мин

«Өзіңізді тексеріңіз»әдісі (шындық па, жалған ба?) сұрағы арқылы тексеремін




3-топқа.

1. Логистика –материалдармен және шикізатпен қамтамасыз ету болып табылады. (шындық)

2. «Атом» кәсіби сөз. (жалған)

3. «Жарлық» кірме сөз емес. (жалған)







1-топқа:

1 «Логистика» парсы тілінен шыққан. (жалған)

2. Логистика екінші дүниежүзілік соғыстың кезінде қолданыла бастады.(шындық) 3.Қазіргі таңда елімізде бұл сала дамымаған. (жалған)

2-топқа:

1. «Фонетика» термин сөзіне жатпайды (жалған)

2. «Жәрмеңке» кірме сөзге жатпайды.

(жалған) 3.Жоғары оқу орындарында логистика бойынша мамандар даярлана бастады.(шындық)

Дескриптор

-сұрақтың шындығын дәлелдейді

-сұрақтың жалған екенін табады.

Сұрақтар топтамасы



Жаңа сабаққа кіріспе

3мин

(Ұ) «Сөзжұмбақ » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу.

«Сөзжұмбақ » әдісі бойынша сабақтың тақырыбын табады.

Сабақтың мақсатымен таныса отырып, өз мақсаттарын айтады, жазады


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.



БББ кестесі


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

7 мин.









Сергіту сәті

2 мин

Тыңдалым

1тапсырма

«Инженер мамандарға қойылатын талаптар»мәтіні





Ойын «Ең, ең...»

«Инженер мамандарға қойылатын талаптар»мәтінін тыңдап, түйгендерін «Еркін микрофон» әдісімен өз сөздерімен жүйелі баяндайды



Дескриптор

-тыңдалым мазмұнын түсінеді

- негізгі ойды анықтайды

- деректердің маңызды тұстарын баяндайды


06.тр3



,



Оқулықпен жұмыс

5 мин

Оқылым

Балалар кезекпен –кезек оқиды.






«Фишбоун әдісі»

4 мин


















«Мәтін құрастыру» әдісі

5мин


2-тапсырма

Берілген сұрақтарға жауап жазады












3- тапсырма

Графиктік мәтіндегі деректер беріледі.


1-топ

-Инженер мамандығын заманауи мамандық деп есептеуге

бола ма , себебі, жауабы

2-топ

-Инженер болу үшін қандай қасиеттер керек?

3-топ

-Инженер болу үшін мектепте қандай пәндерді жақсы игеру қажет деп ойлайсыңдар?


Дескриптор

- оқылым мазмұнын түсінеді

- негізгі ойды анықтайды

- деректердің маңызды тұстарын жазады






Дескриптор

- мәтін құрылымын сақтайды

- графиктік мәтіндегі деректерден мәтін құрастырып жазады

Бағалау парағын топ басшысы толтырып отырады


Үй тапсырмасы:

2 мин.

7-тапсырма: «Инсерт» кестесін толтырып келу. 80- бет


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


БББ кестесі

Оқу мақсаттарына жеткендері туралы сөз қозғайды

Топ басшылары өз бағалауларын айтады






БББ

Білемін

Білгім келеді

Білдім






Мамандық тобына

1 «Логистика» парсы тілінен шыққан.

2. Логистика екінші дүниежүзілік соғыстың кезінде қолданыла бастады.

3.Қазіргі таңда елімізде бұл сала дамымаған.

Кәсіп тобына

1. «Фонетика» термин сөзіне жатпайды

2. «Жәрмеңке» кірме сөзге жатпайды.

3.Жоғары оқу орындарында логистика бойынша мамандар даярлана бастады.

Еңбек тобына
1. Логистика –материалдармен және шикізатпен қамтамасыз ету болып табылады.
2. «Атом» кәсіби сөз.
3. «Жарлық» кірме сөз емес.


Сөзжұмбақ

  1. Ала таяқ ұстаған,

Жол тәртібін нұсқаған

Өміріңді күзеткен,

Ысқырығы күшті адам (милиционер)

  1. Ас атасы нан, бізге оны жеткізер ... (наубайшы)

  2. Ақпаратты жинайтын, Күні­-түні тынбайтын.

Маңызды хабар естісе, Босқа қарап тұрмайтын. (журналист)

  1. Сырқатыңа ем табар, Қорқады бірақ балалар. Ақ халатты абзал жан, Қай мамандық, кім табар?    (Дәрігер)

  2. Еңбек орны –танабы, Сүйікті орны- дала әні.

Егін салып мәпелеп, Асырайды қаланы (диқан)

  1.  Елбасының алғашқы еңбек жолы қай мамандықтан бастау алды? (металлург)

  2. Шаш үлгісін білетін, Сәндеп оны беретін. Шеберлікпен ұстайды, Қайшы, тарақ тым еркін. (Шаштараз)

Топтағы оқушылар

сөзжұмбақ

«Шындық па,жалған ба?» әдісі

Үй тапсырмасы

Еркін микрофон

Фишбуон әдісі

Мәтін құрастыру

Жалпы ұпай саны


















































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!