«Бұғы ана туралы аңыз»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Бұғы ана туралы аңыз»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Бұғы ана туралы аңыз»
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ: «Бұғы ана туралы аңыз»

Мектеп: №124 негізгі орта мектебі

Күні:22.05.2017ж

Мұғалімнің есімі: Мадибекова

СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларға мәтіннің мазмұнын талдатаотырып, негізгі идеясын ұғындыру.Әңгіме мазмұнына болжау жасау арқылысын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.


Сабақ мақсаттар

Барлық оқушылар: оқушылар қауымдасып жұмыс істейді.


Оқушылардыңбасымбөлігі: Оқушылар бірінің пікірін бірі зер салып тыңдайды.



Кейбір оқушылар: Өз пікірлерін батыл айтуға дағдыланады.



Алдыңғыоқу

Алдыңғы білімдері жаңа білімдермен толығады.

Жоспар

Жоспарланғануақыт

Жоспарланғанжаттығулар

Ресурстар

Басталуы


3мин


4мин


5мин




 І. Қызығушылықты ояту.

- Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын мына стол үстінде бірнеше дала жануарларының суреттері бар. Әр оқушы өзіне қалаған суреттерді алады.

( Бұғы, бұлан, марал )

Осы бойынша топқа бөліп отырғызу:

І – топ – бұғы, ІІ – топ – марал, ІІІ – топ – бұлан,

Ой қозғау

- Көгершін.

- Балалар, «Біздің тілегіміз – достық» деген жаңа тарау бастағалы отырмыз.

Мына суретке зер саоып қараңдаршы. Көгершін ұшып келеді. Арқасында қортыжы бар. Осы қоржын ішінде не барын білгілерің келе ме? Білгілерің келсе болжап көріңдерші.

- Қоржын ішінде, туысқан елдерден алып келе жатқан аңыз әңгіме бар екен. Ол аңыз Ш. Айтматовтың «Бұғы ана туралы» әңгімесі

Ребус суреттері.

Ортасы

25мин


 Мағынаны тану.

Автор жайлы мағлұмат беру.

Шыңғыс Төреқұлұлы Айтматов Талас өңірінде дүниеге келген. Қырғыз халқының аса көрнекті жазушысы, қоғам және мемлекет қайраткері, Қырғыз Республикалық халық жазушысы, академик.

Ал, аңызды қырғыз тілінен қазақ тіліне аударған жазушы, аудармашы Қалтай Мұхамеджанов.

Неліктен «аңыз» деп аталған? «Аңыз» дегенді қалай түсінеміз.

Аңыз – ауыз әдебиетінің бір саласы. Аәыз белгілі бір адамның атына, іс – әрекетіне байланысты туады. Аңыз әңгіме өмірде болған адамдардың тағдырына байланысты туады. Аңыз әңгіме өмірде болған адамдардың тағдырына байланысты құралады.

- Тақтаға сурет ілінеді. (топпен жұмыс)

Енді осы суретке қарап отырып, бұғы жануары туралы не білеміз? мәтін не жайында әңгімеленеді, соған болжам жасайық.

I – топ. Пікірлесу. ( топтар өзара пікірлесіп, не ойлап отырғаны жөнінде айтады )

2 – топ.. Өз бетінше әңгіме құрастыру.

3 - топ. Оқыту кейбіреулерінің мазмұны сұралады;

3. Мәтінді ІІ - інші бөлімге дейін оқыту ( өздеріне )..

1) Мәтіндегі сөздікпен жұмыс.

Мәтіндегі су аттарын жазғызу.

5. Аңыздағы Ақсақ кемпір мен бұғы ананың сөздерін рольге бөліп оқыту.

Оқулық, Постер, маркер.

Аяқталуы

3мин

5мин

Тапсырмадағы мына сөздер мен тіркестерге ауызша сөйлем құратып жазу; жау шапты, қаралы күн, кең байтақ жер, киелі; кемеңгер әйел, мұң, қайғы.

7. Мәтін мазмұнын ретімен баяндату

1. Қайғылы күнгі оқиға.

2. Бала мен қыз.

3. Ханның бұйрығы.

4. Бұғы ананың көмегі.

Үйге тапсырма:

а) Мәтінді сауатты оқу.

б) Бұғы анаға мінездеме беру.

1-2 ұпай жинаған оқушыларға «3» баға қойылады

2-3 ұпай жинаған оқушыларға «4» баға қойылады

4-5 ұпай жинаған оқушыларға « 5» баға қойылады

Бағалау парағы,

Қосымшаақпарат

Саралау –Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжоспарлайсыз?


Бағалау - Оқушылардыңүйренгенінтексерудіқалайжоспарлайсыз?

Пәнаралықбайланыс
Қауіпсіздікжәнееңбектіқорғауережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағыбайланыс

  • Мотивациясы төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы бағыт бағдар беремін.Қабілеті жоғары оқушыларға берілген кестені барлық кестелерді талапқа сәйкес құруын және мәліметке толтырып,кестеніңсоңынантағыбағандарқосуынұсынамын.

  • Өзара «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бағаланады.

  • Жиынтық ұпайларына қарай бағаланады.

  • Ағылшын тілі, орыс тілі және қоғам

  • Дербес компьютерді пайдалану барысында қауіпсіздік ережелерін еске салып отыру.


Рефлексия

Сабақ /оқумақсаттарышынайыма?

Бүгіноқушылар не білді?

Сыныптағыахуалқандайболды?

Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?

Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:_______________________________________________________________________

2:._______________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: _________________________________________________________________________

2: _________________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

_________________________________________________________________________________________




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.12.2017
1801
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі