Пәні: биология Сыныбы: 8 Күні: 14.12.16
Сабақтың тақырыбы: Бұлшықет, оның типтері. Бұлшықеттің құрылысы және маңызы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қасиеттері туралы білімдерін тереңдету; адамның қаңқа бұлшықеттерінің құрылысы мен қызметіндегі ерекшеліктерді анықтау. Адам денесіндегі бұлшықеттердің негізгі топтары туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Тақырып бойынша ой-өрістерін, ойлау жылдамдықтарын дамыту.
Тәрбиелілік: Ізденімпаздыққа, шапшандыққа, бір-бірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясының 6 негізіне берілген стратегиялар
Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, «Адам қаңқасы» плакат, маркерлер мен ватмандар
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару. Ассоциациялық сөздер арқылы оқушыларды топқа бөлу. |
Иық белдеуі мен қол сүйектері, жамбас белдеуі мен аяқ сүйектері, бассүйектеріне қатысты сөздерді тауып 3 топқа бөлінеді. |
|
Білім |
«Тірек сызба» арқылы үй тапсырмасын тексеру. 1-топ. Тірек-қимыл жүйесі: қаңқа сүйектері, қаңқа бұлшықеттері
2-топ: Сүйектердің түрлері: ұзын, қысқа, жалпақ
3-топ: сүйектердің байланысуы: қозғалатын, қозғалмайтын, жартылай қозғалатын «Антивирус» әдісінде 22 сөз оқылады. Тізбектегі сөздердің ішінен адамның тірек-қимыл жүйесіне байланысты сөздерді теріп жазады |
Сүйекқап, рефлекс, оссеин, жұлын, сақина, буын, шеміршек, ми, бұлшықет, жүйке, жамбас, түйін, құтыша жасушалар, қарашық, жауырын, көлденең жолақты бұлшықет, қас, мұрын, дабыл жарғағы, иық, анализатор, омыртқа ![]() |
|
Түсіну |
Bilimland.kz сайтынан бейнебаян арқылы түсіндіріледі. Бұлшықет жұмысына кіріспе – 3 мин Бұлшықеттің жиырылу механизмі – 1, 15 мин Адамдардағы бұлшықеттер – 0,36 мин Бұлшықеттің қызметі – 2,04 мин |
Оқушылар сабақты мұқият тыңдайды. Мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап береді.
|
|
Қолдану |
«Бұл мен!» Бұлшықеттердің орналасуын, жұмысын өз денелеріңнен бақылаңдар! (әр топта орындалатын тапсырмалар беріледі.) |
1-топ: бас пен мойын бұлшықеттерін талдаңдар. 2-топ: тұлға бұлшықеттерінің орналасқан жері мен қызметін талдау. 3-топ: бұлшықеттердің шаршауын анықтау. |
|
|
«Сен эмоцияларыңды басқара аласың ба?» бүкіл әлемде эмоциялар адамның бетінен бірден көрінеді. Психологтар негізгі 6 эмоцияны бөліп қарайды және олардың әрқайсысы үшін өзіндік бет-әлпет тән. Топ мүшелері анықтайды |
|
|
Талдау |
Термин сөздерге талдау жасау 1. Миология – бұлшық еттер жүйесі туралы ілім 2. Миозин – бұлшық ет талшығындағы нәруыз 3. Көкет (диафрагмма) – кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөліп тұрған бұлшық ет 4. Бицепс – екі басты бұлшық ет 5. Трицепс – үш басты бұлшық ет 6. Миофибрилл – бұлшық ет талшықтары |
Оқушылар биологиялық терминдердің анықтамасын береді, дәптерге жазады. |
|
Жинақтау Синтез |
Bilimland.kz |
1-топ: 1-жаттығу 2-топ: 2-жаттығу 3-топ: тест |
|
Бағалау |
« |
Бас бармақ – Не ұнады? Балалы үйрек – Жаңа не білдің? Ортан терек – Не жөнінде ойландың? Шылдыр шүмек – Өз қоржыныңа не алдың? Кішкентай бөбек – Не білгің келеді? |
|
|
Үй тапсырмасы. |
Тақырыпты оқып келу, бұлшықеттер туралы қызықты деректер жинау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшықет, оның типтері. Бұлшықеттің құрылысы және маңызы. 8-сынып
Пәні: биология Сыныбы: 8 Күні: 14.12.16
Сабақтың тақырыбы: Бұлшықет, оның типтері. Бұлшықеттің құрылысы және маңызы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қасиеттері туралы білімдерін тереңдету; адамның қаңқа бұлшықеттерінің құрылысы мен қызметіндегі ерекшеліктерді анықтау. Адам денесіндегі бұлшықеттердің негізгі топтары туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Тақырып бойынша ой-өрістерін, ойлау жылдамдықтарын дамыту.
Тәрбиелілік: Ізденімпаздыққа, шапшандыққа, бір-бірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясының 6 негізіне берілген стратегиялар
Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, «Адам қаңқасы» плакат, маркерлер мен ватмандар
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару. Ассоциациялық сөздер арқылы оқушыларды топқа бөлу. |
Иық белдеуі мен қол сүйектері, жамбас белдеуі мен аяқ сүйектері, бассүйектеріне қатысты сөздерді тауып 3 топқа бөлінеді. |
|
Білім |
«Тірек сызба» арқылы үй тапсырмасын тексеру. 1-топ. Тірек-қимыл жүйесі: қаңқа сүйектері, қаңқа бұлшықеттері
2-топ: Сүйектердің түрлері: ұзын, қысқа, жалпақ
3-топ: сүйектердің байланысуы: қозғалатын, қозғалмайтын, жартылай қозғалатын «Антивирус» әдісінде 22 сөз оқылады. Тізбектегі сөздердің ішінен адамның тірек-қимыл жүйесіне байланысты сөздерді теріп жазады |
Сүйекқап, рефлекс, оссеин, жұлын, сақина, буын, шеміршек, ми, бұлшықет, жүйке, жамбас, түйін, құтыша жасушалар, қарашық, жауырын, көлденең жолақты бұлшықет, қас, мұрын, дабыл жарғағы, иық, анализатор, омыртқа ![]() |
|
Түсіну |
Bilimland.kz сайтынан бейнебаян арқылы түсіндіріледі. Бұлшықет жұмысына кіріспе – 3 мин Бұлшықеттің жиырылу механизмі – 1, 15 мин Адамдардағы бұлшықеттер – 0,36 мин Бұлшықеттің қызметі – 2,04 мин |
Оқушылар сабақты мұқият тыңдайды. Мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап береді.
|
|
Қолдану |
«Бұл мен!» Бұлшықеттердің орналасуын, жұмысын өз денелеріңнен бақылаңдар! (әр топта орындалатын тапсырмалар беріледі.) |
1-топ: бас пен мойын бұлшықеттерін талдаңдар. 2-топ: тұлға бұлшықеттерінің орналасқан жері мен қызметін талдау. 3-топ: бұлшықеттердің шаршауын анықтау. |
|
|
«Сен эмоцияларыңды басқара аласың ба?» бүкіл әлемде эмоциялар адамның бетінен бірден көрінеді. Психологтар негізгі 6 эмоцияны бөліп қарайды және олардың әрқайсысы үшін өзіндік бет-әлпет тән. Топ мүшелері анықтайды |
|
|
Талдау |
Термин сөздерге талдау жасау 1. Миология – бұлшық еттер жүйесі туралы ілім 2. Миозин – бұлшық ет талшығындағы нәруыз 3. Көкет (диафрагмма) – кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөліп тұрған бұлшық ет 4. Бицепс – екі басты бұлшық ет 5. Трицепс – үш басты бұлшық ет 6. Миофибрилл – бұлшық ет талшықтары |
Оқушылар биологиялық терминдердің анықтамасын береді, дәптерге жазады. |
|
Жинақтау Синтез |
Bilimland.kz |
1-топ: 1-жаттығу 2-топ: 2-жаттығу 3-топ: тест |
|
Бағалау |
« |
Бас бармақ – Не ұнады? Балалы үйрек – Жаңа не білдің? Ортан терек – Не жөнінде ойландың? Шылдыр шүмек – Өз қоржыныңа не алдың? Кішкентай бөбек – Не білгің келеді? |
|
|
Үй тапсырмасы. |
Тақырыпты оқып келу, бұлшықеттер туралы қызықты деректер жинау |
шағым қалдыра аласыз




Бес
саусақ»

